Az iskolai lövöldözések az elmúlt két évtizedben világszerte egyre gyakoribbá váltak, különösen az Egyesült Államokban, ahol több tragédia is történt. Az ilyen események sokkolják a társadalmat, és évről évre emelkedik az áldozatok száma. A február negyedikén történt svédországi iskolai lövöldözés ismét rámutatott a globális problémára, amelynek következményei súlyosan érintik a közoktatást.
Az amerikai Columbine Középiskola tragédiája az iskolai lövöldözések egyik legismertebb esete, amely 1999 áprilisában történt. A két tizenéves elkövető, Eric Harris és Dylan Klebold, tizenkét diákot és egy tanárt lőttek le, mielőtt magukkal is végeztek.
Összesen tizenhárom áldozatot követelt a támadás, és több mint húszan sérültek meg.
A Columbine esetet követően az iskolai erőszak elleni küzdelem a világ számos országában felerősödött, de a tragédia örök hatást gyakorolt a közbeszédre és a fegyvertartás kérdésére.
A Virginia Tech egyetemi kampusza 2007 áprilisában vált a legrosszabb iskolai lövöldözés helyszínévé az Egyesült Államokban. A tettes, Cho Seung-hui, tizárom diákot és három tanárt ölt meg, miközben több tucatnyian sérültek meg. Az eset után a Virginia Tech területét lezárták, és több órás rendőrségi akcióra volt szükség a tettes elfogásához. A támadás világszerte felhívta a figyelmet arra, hogy a fegyverek könnyű hozzáférhetősége milyen tragédiákhoz vezethet.
A Sandy Hook Általános Iskola 2012. decemberi lövöldözése az egyik legszörnyűbb iskolai tragédia volt az Egyesült Államok történetében. Adam Lanza, egy huszonéves férfi, huszonnyolc áldozatot ölt meg, köztük huszonhat kisgyermeket és hat felnőttet. Az eset a társadalmat és a politikai döntéshozókat egyaránt sokkolta, és tovább fokozta a fegyvertartás szigorítására vonatkozó vitákat.
A Sandy Hook incidens hatására az amerikai közoktatási intézmények szigorúbb biztonsági intézkedéseket vezetettek be.
Az Uvalde-i tragédia, amely 2022. májusában történt, az egyik legújabb és legszomorúbb iskolai lövöldözés volt. A tizenhét éves Salvador Ramos, fegyverekkel felszerelve, tizenkilenc diákot és két tanárt ölt meg a Texas állambeli Uvalde városában lévő Robb Általános Iskolában. A támadás után az amerikai közvélemény ismételten felvetette a fegyvertartás szigorításának szükségességét, miközben az oktatási intézmények biztonsága is egyre fontosabbá vált.
A február 4-i svédországi eset, amelyben több diák és egy tanár sérült meg, újabb tragédia, amely Svédországot is elérte.
Bár az északi országok, így Svédország is, a közelmúltig viszonylag biztonságosnak számítottak az iskolai erőszak tekintetében, ez az eset rávilágított arra, hogy a globális problémától még ezek az országok sem mentesek.
A hatóságok azonnal reagáltak, és az elkövetőt elfogták, de a tragédia ismét megerősítette, hogy az iskolai lövöldözések nemcsak az Egyesült Államokban, hanem világszerte egyre nagyobb problémát jelentenek.
Borítókép: A svédországi iskolai lövöldözés helyszíne (Fotó: AFP)