Egy kiszivárgott dokumentum szerint az osztrák Szabadságpárt (FPÖ) és a Néppárt (ÖVP) egy átfogó intézkedéscsomagon dolgozik, amelynek célja az iszlám szélsőséges formáinak visszaszorítása az országban. Az intézkedések nem csupán a terrorizmus elleni küzdelmet célozzák, hanem azokat a szervezeteket is, amelyek a politikai iszlám eszméit hirdetik, és párhuzamos társadalmi struktúrákat építenek ki.
![2017. október 1-jén rendőrök szólítanak fel egy nőt, hogy fedje fel az arcát. Az osztrák hatóságok ezen a napon vezették be a teljes arcot eltakaró iszlám fátyol viselésének tilalmát, követve más európai országok hasonló intézkedéseit.](https://cdn.magyarnemzet.hu/2025/02/2Sz6ZPIdPVvWVhBeo62wWUDNcu31mmdBHCn7ZTZ6oJM/fit/1200/942/no/1/aHR0cHM6Ly9jbXNjZG4uYXBwLmNvbnRlbnQucHJpdmF0ZS9jb250ZW50LzAyNDM0NzQ0MWE2NzQ2YmE5OTVjN2JjZTZiMDEyOWM3.jpg)
Fotó: AFP
A dokumentum szerint a két párt egyetért abban, hogy a radikális iszlám tanításai súlyos fenyegetést jelentenek az osztrák társadalomra, ezért átfogó jogi lépéseket tartanak szükségesnek. Az intézkedések részeként szigorítanák az iszlám vallásoktatás ellenőrzését, betiltanák a külföldi finanszírozásból működő szélsőséges csoportokat, és megerősítenék a hatóságok jogköreit az iszlám radikalizmus visszaszorítására.
Új törvénycsomag a politikai iszlám ellen
A koalíciós tárgyalások során egy új, átfogó törvénycsomag is előkerült, amely célzottan a politikai iszlám ellen irányul. Az FPÖ és az ÖVP tervei között szerepel egy, a gyűlöletbeszédet terjesztő vallási vezetők nyilvántartásának létrehozása, amely nyilvántartásba venné azokat a vallási vezetőket, akik radikális nézeteket terjesztenek, illetve szigorúbb szabályozásokat vezetnének be az iszlám szervezetekre és mecsetekre.
Az egyik központi elem egy olyan törvény bevezetése, amely megtiltaná az iszlám szélsőséges mozgalmainak működését, és lehetővé tenné a hatóságok számára, hogy célzottan fellépjenek az ilyen csoportok ellen.
A jogszabálycsomag az alábbi intézkedéseket tartalmazná:
- A politikai iszlám betiltása: Azok a szervezetek, amelyek az osztrák jogrendszerrel összeegyeztethetetlen eszméket hirdetnek, a jövőben jogi szankciókra számíthatnak.
- A radikális prédikátorok nyilvántartása: A gyűlöletbeszédet terjesztő vallási vezetők nyilvántartásának keretében az osztrák hatóságok nyilvántartanák azokat az imámokat, akik szélsőséges nézeteket terjesztenek, és szükség esetén kitoloncolhatnák őket az országból.
- Szigorúbb ellenőrzés az iszlám oktatásban: Az iszlám vallási iskolákban csak olyan tanárok oktathatnának, akik az osztrák állam által jóváhagyott tananyagból tanítanak, és megfelelnek a helyi oktatási előírásoknak.
- A burkaviselés szigorúbb ellenőrzése: A burkaviselést szabályozó jogszabályokat szigorúbban ellenőriznék, és a rendőrség számára egyértelmű utasításokat adnának az esetleges kihágások kezelésére.
- Pénzügyi ellenőrzés: Az iszlám szervezetek és mecsetek külföldi finanszírozásának teljes átláthatóságát előírnák, és azokat az alapítványokat, amelyek radikális nézeteket támogatnak, betilthatják.
Fokozott rendőri és hatósági fellépés az iszlám radikalizmus ellen
A dokumentumból az is kiderül, hogy az osztrák hatóságok szélesebb jogköröket kapnának az iszlám radikalizmus elleni küzdelemben.
A rendőrséget és az igazságügyi szerveket célzott képzésekkel készítenék fel a politikai iszlám elleni hatékony fellépésre.
A bűnüldöző szervek feladatkörét az alábbiak szerint bővítenék:
- Az iszlám szélsőséges hálózatok célzott megfigyelése: Az osztrák hatóságok kiterjesztenék a megfigyelési eszközöket, hogy hatékonyabban azonosíthassák a radikális csoportokat és a toborzási tevékenységet.
- A radikális vallási vezetők kitoloncolása: Az osztrák kormány könnyebbé tenné az ország biztonságára veszélyt jelentő imámok és vallási vezetők kitoloncolását.
- A terrorizmus finanszírozásának felszámolása: A külföldi támogatásból működő szélsőséges szervezetek pénzmozgásait szigorúan ellenőriznék.
Politikai reakciók és várható következmények
Az FPÖ és az ÖVP tervei várhatóan jelentős vitát fognak kiváltani mind az osztrák közéletben, mind az Európai Unióban. A politikai iszlám elleni fellépés támogatói szerint ezek az intézkedések elengedhetetlenek Ausztria biztonságának garantálásához, míg ellenzőik attól tartanak, hogy a szabályozások hátrányosan érinthetik a mérsékelt muszlim közösségeket is.
A koalíciós tárgyalások még nem zárultak le, de a kiszivárgott dokumentum alapján az FPÖ és az ÖVP eltökélt szándéka, hogy a politikai iszlám elleni törvénycsomagot a következő kormányzati ciklusban bevezessék.
Az osztrák társadalom reakciója és az európai uniós jogi környezet azonban befolyásolhatja, hogy a tervek mennyiben valósulhatnak meg. Az FPÖ és az ÖVP által tervezett intézkedések célja az iszlám szélsőséges formáinak visszaszorítása, amelyhez szigorúbb törvényeket, szélesebb hatáskörű ellenőrzéseket és egy új jogszabálycsomagot vezetnének be.
A tervek szerint az osztrák hatóságok nagyobb jogköröket kapnának a radikális szervezetek, vallási vezetők és pénzügyi hálózatok ellenőrzésére.
Az intézkedések támogatói szerint ezek a lépések szükségesek az ország biztonságának megőrzéséhez, míg kritikusai szerint fennáll a veszélye annak, hogy a szigorítások a mérsékelt muszlim közösségeket is érinthetik.
Borítókép: Christian Stocker az ÖVP elnöke és Herbert Kickl, az FPÖ elnöke (Fotó: AFP)