Nabíl Abu Rudeina bírálta Izrael hadműveleteit, különösen azt, amelyet Ciszjordánia északi részén indított az utóbbi napokban. Azt mondta, e hadműveletek célja „az erőszakos kitelepítés és az etnikai tisztogatás kettős tervének végrehajtása”. A szóvivő felszólította az amerikai kormányt, hogy „avatkozzon közbe (…), mielőtt túl késő lesz”. Ha az erőszak folytatódik, az „robbanáshoz vezethet, aminek mindenki megfizetné az árát” – mondta.
Izrael január 14-én indított műveletet Ciszjordániában, vasárnap számos palesztin épületet lerombolt. A hadsereg állítása szerint több mint ötven terroristát ölt meg ezen a területen az utóbbi 2-3 hétben – írja az MTI.
Netanjahu Washingtonban tárgyal
Mint arról már lapunk is beszámolt, Netanjahu izraeli elnök Washingtonban tárgyal Donald Trumppal a Hamász palesztin terrorszervezet legyőzéséről és az Irán elleni lépésekről. A gázai harcok jelenleg a folyamatban lévő túszcsere miatt szünetelnek, azonban ezzel egy időben az ország másik felén, Ciszjordániában újra fellángolt a konfliktus, miután az izraeli hadsereg (IDF) műveletekbe kezdett, hogy biztosítsa az izraeli civilek biztonságát.
Izrael Ciszjordániára helyezi a fókuszt
Az izraeli hadsereg január 21-én indította nagyszabású hadműveletét a ciszjordániai Dzsénin menekülttáborában, amelyet régóta a militáns csoportok fellegváraként tartanak számon. Most azonban a művelet kiterjedt Túl-Karmra is, ahol az izraeli hadsereg szerint újabb fegyverraktárakat és támadó csoportokat fedeztek fel. A hadsereg közlése szerint eddig több mint ötven fegyverest öltek meg és több mint száz embert tartóztattak le a térségben. Az izraeli hadműveletek részeként több épületet leromboltak; Dzséninben 23 épületet döntöttek romba, míg a palesztin hatóságok szerint egyes negyedek teljesen megsemmisültek.
Az izraeli hadsereg szerint a térségben felerősödött terroristatevékenység indokolja a beavatkozást.
A hadsereg közleménye szerint „a hadművelet célja a terrorcsoportok felszámolása, amelyek iráni támogatással próbálnak fegyvereket és pénzt bejuttatni a térségbe”. A Gázai övezetben decemberben életbe lépett tűzszünet némi nyugalmat hozott, azonban Ciszjordániában az izraeli katonai műveletek folyamatosan fokozódnak. Az izraeli–palesztin konfliktus az utóbbi hónapokban jelentősen eszkalálódott, a Gázában zajló háború árnyékában a ciszjordániai helyzet is egyre súlyosabbá válik.
Borítókép: Palesztin temetés Hebronban (Fotó: AFP)