A brit kormányfő célja, hogy fenntartsa a jó kapcsolatokat az Egyesült Államokkal, miközben továbbra is együttműködik az Európai Unióval, amelyből az Egyesült Királyság öt éve lépett ki. Keir Starmer ezzel igyekszik egyensúlyozni London külpolitikáját, egyfajta hídként Washington és az európai fővárosok között.

(Fotó: AFP)
Keir Starmer kész csapatokat küldeni Ukrajnába
Starmer Párizsban találkozott más európai vezetőkkel, hogy megvitassák a kontinens válaszát az ukrajnai háborúra, különösen annak fényében, hogy Trump és Putyin közvetlen tárgyalásokat kezdett Kijev és az európai szövetségesek kizárásával. A brit kormányfő hangsúlyozta, hogy Európának nagyobb szerepet kell vállalnia a NATO-ban, ugyanakkor szerinte az Egyesült Államok nélkülözhetetlen marad Európa biztonságának szavatolásában.
Az Egyesült Államok biztonsági garanciája elengedhetetlen egy tartós békéhez, mert egyedül Washington képes elrettenteni Putyint attól, hogy újabb támadást indítson.
– mondta a brit miniszterelnök szóvivője a sajtónak. Starmer azt is megerősítette, hogy az Egyesült Királyság „kész és hajlandó” brit békefenntartó csapatokat küldeni Ukrajnába egy esetleges tűzszünet vagy békemegállapodás végrehajtására.
Trump le akarja zárni az orosz–ukrán háborút
A találkozó hátterében az áll, hogy Trump az elmúlt hetekben jelentős változásokat hajtott végre az amerikai külpolitikában. A republikánus elnök első intézkedései között szerepelt az európai szövetségesek felszólítása, hogy növeljék saját védelmi kiadásaikat, valamint az, hogy közvetlen tárgyalásokat kezdeményezett Moszkvával Kijev bevonása nélkül.
Egyes európai vezetők attól tartanak, hogy Trump olyan egyezségre törekszik, amely gyakorlatilag lemond Ukrajna egyes területeiről az oroszok javára, hogy mielőbb lezárja a háborút. A brit miniszterelnök ezzel szemben azt hangsúlyozta, hogy a békefolyamatnak „tartósnak, igazságosnak és hosszú távon fenntarthatónak” kell lennie.
Trump és Starmer kapcsolata nem felhőtlen
A Trump–Starmer találkozó több kérdésben is kulcsfontosságú lesz a kétoldalú kapcsolatok szempontjából. A felek várhatóan a kereskedelmi és gazdasági együttműködés lehetőségeiről is egyeztetnek, különösen azok után, hogy Trump bejelentette, hogy márciustól vámokat vet ki az acél- és alumíniumimport egy részére.
Ezen felül a brit miniszterelnök Elon Muskkal is összeszólalkozott az interneten, mivel az amerikai üzletember szerint Starmer bíróként enyhe büntetéseket szabott ki azoknak a migráns elkövetőknek, akik nőket zaklattak és erőszakoltak.
A Trump–Starmer találkozó lesz az első alkalom, hogy a brit és az amerikai vezető személyesen egyeztet egymással, miután az elmúlt hónapokban többször telefonon tárgyaltak. Trump a múlt héten megerősítette, hogy „baráti találkozóra” készül, és több fontos kérdésben is „jó dolgok várhatók” a brit–amerikai viszonyban.
Borítókép: Keir Starmer brit miniszterelnök sajtótájékoztatót tart Brüsszelben 2025. február 3-án (Fotó: AFP)