Trump megbízottja szerint Európa nem vesz részt a tárgyalásokon

A müncheni biztonsági konferencián Keith Kellogg, Donald Trump különmegbízottja bejelentette, hogy az Egyesült Államok két külön csatornán folytat tárgyalásokat a béke érdekében. Steve Witkoff az orosz ügyekért felel, míg ő maga Ukrajna és Európa képviseletét látja el. Keith Kellogg 180 napot kapott Trumptól a tárgyalások megkezdésére.

2025. 02. 16. 6:37
Keith Kellogg, Mike Pence alelnök biztonsági tanácsadója sajtótájékoztatót tart 2020. szeptember 22-én Fotó: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Steve Witkoffot azért vontuk be, mert ő foglalkozik az orosz irányvonallal, én pedig az ukrán és európai vonallal. Ezt a gyorsabb békefolyamat érdekében tesszük” – mondta Keith Kellogg egy háttérbeszélgetésen. Hozzátette, hogy az amerikai kormányzat és Donald Trump elnök 180 napot adott arra, hogy valamennyi érintett felet bevonják a tárgyalásokba, és megteremtsenek egy olyan hosszú távú békemegállapodást, amely garantálja Ukrajna szuverenitását és megakadályozza a háború újrakezdését.

Keith Kellogg 180 napot kapott Trumptól arra, hogy megszervezze a béketárgyalást
Keith Kellogg 180 napot kapott Trumptól arra, hogy megszervezze a béketárgyalást (Fotó: AFP)

Gyors döntések várhatóak

Kellogg hangsúlyozta, hogy bár Európa fizikailag nem biztos, hogy jelen lesz a béketárgyalásokon, érdekeit figyelembe veszik. 

„Ami biztos, hogy az európai szövetségeseinket magunkkal kell hoznunk. Részt fognak venni a folyamatban? Természetesen. Nem hagyhatunk ki senkit” – fogalmazott.

Az amerikai különmegbízott kijelentette, hogy a béketerv akár néhány napon vagy héten belül megszülethet. „Trump-időben dolgozunk” – mondta, utalva az amerikai elnök gyors döntéshozatali stílusára. „Elvégzi a feladatot, majd másnap azt kérdezi: miért nincs már megoldás?”

Kellogg szerint az Egyesült Államok egy „kettős pályás” megközelítést alkalmaz a béketárgyalásokon. Külön folytat egyeztetéseket Moszkvával, míg egy másik vonalon Kijevvel és az európai szövetségesekkel tárgyal.

Trump és Putyin már tárgyaltak

A Müncheni Biztonsági Konferencián több európai vezető is aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy az Egyesült Államok háttérbe szorítja Európát a béketárgyalások során. Az elmúlt napokban Donald Trump először Vlagyimir Putyinnal egyeztetett a háború befejezéséről, majd csak ezt követően beszélt Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel.

Kellogg kijelentései megerősítették azokat a félelmeket, hogy az Egyesült Államok elsősorban saját stratégiáját követi, és Európa részvétele a folyamatban nem garantált.

 Amikor a különmegbízottat arról kérdezték, hogy Európa ténylegesen ott lesz-e a tárgyalóasztalnál, úgy fogalmazott: „Nem hiszem, hogy ez megtörténik. A realitások talaján állok, és őszintén szólva ez nem fog bekövetkezni.”

Zelenszkij szerint Európának nem szabad kimaradnia

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a müncheni eseményen aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy Európa háttérbe szorulhat a tárgyalások során. Felszólította az európai országokat, hogy lépjenek fel határozottabban és alkossanak egy közös európai haderőt.

„Legyünk őszinték, most nem zárhatjuk ki annak a lehetőségét, hogy Amerika egyszerűen nemet mond Európának olyan ügyekben, amelyek az európaiak biztonságát érintik” – mondta Zelenszkij.

A NATO főtitkára, Mark Rutte a konferencián arra figyelmeztetett, hogy Európának továbbra is együtt kell működnie az Egyesült Államokkal, és nem szabad elhinnie, hogy Trump teljesen el fogja hagyni Európát vagy Ukrajnát.

Donald Trump új megközelítést alkalmaz

Donald Trump a tárgyalások kezdetén kijelentette, hogy az Egyesült Államok nem fogja támogatni Ukrajna NATO-csatlakozását, és a béketárgyalások egyik fő kérdése a területi engedmények lehetősége lesz. Az amerikai védelmi miniszter, Pete Hegseth kijelentette, hogy a háború lezárásának egyetlen módja az, ha Kijev feladja a visszatérés lehetőségét a 2014 előtti határokhoz.

Eközben az európai vezetők egyre hangosabban követelik, hogy a kontinens saját védelmi stratégiát alakítson ki. Donald Tusk lengyel miniszterelnök a Twitteren figyelmeztetett: „Európának sürgősen saját cselekvési tervet kell kidolgoznia Ukrajnával és a biztonságunkkal kapcsolatban, különben más globális szereplők fognak dönteni a jövőnkről.”

Európa megosztott

Miközben Európa egységes szerepet követel magának a tárgyalásokon, a kontinens országai között is vannak nézetkülönbségek. Egyes államok, különösen a balti országok és Lengyelország, attól tartanak, hogy ha túl sok engedményt tesznek Oroszországnak, azzal Putyin még nagyobb terjeszkedési ambícióit erősíthetik. Más európai országok, például hazánk, a háború mihamarabbi lezárását sürgetik, még akkor is, ha ez bizonyos kompromisszumokat jelent Ukrajnának.

Borítókép: Keith Kellogg, Mike Pence alelnök biztonsági tanácsadója sajtótájékoztatót tart 2020. szeptember 22-én (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.