Keir Starmer szerint a Nyugatnak egységesen ki kell állnia Kijev mellett

Keir Starmer brit miniszterelnök bejelentette, hogy az Egyesült Királyság 2027-re a bruttó hazai termék (GDP) 2,5 százalékára emeli hadászati kiadásait. A döntés az előtt született meg, hogy a brit kormányfő csütörtökön Washingtonban találkozik Donald Trump amerikai elnökkel. Keir Starmer szerint az Egyesült Királyságnak és a többi európai országnak továbbra is kötelessége támogatni Ukrajnát. Az Egyesült Királyság eddig összesen 12,8 milliárd fontot adott Ukrajnának.

2025. 02. 25. 16:49
Keir Starmer brit miniszterelnök Londonban tart beszédet az orosz–ukrán háború kitörésének harmadik évfordulóján 2025. február 24-én Forrás: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A jelenlegi brit védelmi kiadások GDP-arányosan 2,3 százalékot tesznek ki, és bár a 2,5 százalékos célkitűzés korábban is elhangzott, a 2027-es határidőt most először jelentették be hivatalosan. Keir Starmer szerint az intézkedés évi 13,4 milliárd fonttal növeli a védelmi költségvetést. A tervek szerint 2035-re a hadászati kiadások elérhetik a GDP három százalékát is.

Keir Starmer szerint fokozni kell Ukrajna támogatását
Keir Starmer szerint fokozni kell Ukrajna támogatását
(Fotó: AFP)

Keir Starmer szerint Putyin csak az erőből ért

A londoni parlamentben tartott beszédében Starmer hangsúlyozta, hogy Európa „egy újabb bizonytalansági korszakba” lépett, és a megnövelt katonai költségvetés nélkülözhetetlen az ország biztonságának garantálásához. Kiemelte, hogy 

a zsarnokok, mint Vlagyimir Putyin, kizárólag az erőből értenek.

A költségnövekedést a kormány a külföldi fejlesztési segélyek megnyirbálásával tervezi fedezni. Ennek mértéke a jelenlegi 0,5 százalékról 0,3 százalékra csökken a nemzeti jövedelem arányában. 

Starmer elismerte, hogy a döntés nem népszerű, de szerinte szükség van rá az ország biztonságának garantálásához.

A brit kormányfő beszédében arra is kitért, hogy az Egyesült Királyság kiemelt szerepet kíván betölteni a NATO-ban és Európa kollektív védelmében. A védelmi kiadások növelése szerinte biztosítja, hogy Nagy-Britannia továbbra is vezető szerepet tölthessen be a transzatlanti katonai szövetségben.

Starmer Donald Trumppal találkozik Washingtonban

A brit miniszterelnök ígéretet tett arra, hogy továbbra is fenntartja az Egyesült Államokkal való szoros katonai együttműködést, ugyanakkor Európa szerepének megerősítését is fontosnak nevezte.

El kell utasítanunk a hamis választási lehetőséget Amerika és Európa között

 – mondta Starmer, hozzátéve, hogy az Egyesült Királyság számára mindkét szövetség kiemelt jelentőségű.

A brit miniszterelnök csütörtökön Washingtonban találkozik Donald Trumppal, ahol várhatóan Ukrajna támogatása is napirendre kerül. Trump eddig nem adott egyértelmű garanciát arra, hogy az Egyesült Államok hosszú távon is biztosítja Ukrajna védelmét. 

Starmer szerint azonban a Nyugatnak egységesen ki kell állnia Kijev mellett, mert enélkül a régió biztonsági helyzete tovább romolhat.

A brit kormányfő a háború lezárása érdekében felajánlotta, hogy brit csapatokat küldenének Ukrajnába a tűzszünet betartásának ellenőrzésére, de szerinte ehhez elengedhetetlen lenne egy amerikai biztonsági garancia is.

Boris Johnson szerint Ukrajna még több támogatást érdemel

A volt brit miniszterelnök, Boris Johnson éles kritikát fogalmazott meg Trump Ukrajnával kapcsolatos kijelentéseivel kapcsolatban. Szerinte a washingtoni nyilatkozatok egyre inkább „orwelli kettősbeszédre” hasonlítanak, és egyesek megpróbálják elferdíteni a valóságot.

Ha valaki azt állítja, hogy Ukrajna kezdte a háborút, az ugyanolyan abszurd, mintha azt mondanánk, hogy Amerika provokálta ki Pearl Harbor megtámadását

 – mondta Johnson Kijevben.

Szerinte Európa csak akkor lehet egyenrangú partnere az Egyesült Államoknak, ha saját maga is komolyabb szerepet vállal a kontinens védelmében. 

Ha az európai kormányok nem állnak teljes mértékben Ukrajna mellett, a Trump-adminisztráció nem fogja komolyan venni a kontinens biztonsági igényeit

– figyelmeztetett a volt brit kormányfő.

Starmer terveinek megvalósítása attól is függ, hogy pártja, a Munkáspárt meg tudja-e őrizni hatalmát a következő választásokon, amelyeket legkésőbb 2029 nyaráig kell megtartani. A jelenlegi brit kormány rendkívül népszerűtlen a gazdasági nehézségek, a tömeges bevándorlás által okozott társadalmi konfliktusok és a mezőgazdasággal foglalkozó gazdákra kivetett magas adók miatt. 

Borítókép: Keir Starmer brit miniszterelnök Londonban tart beszédet az orosz–ukrán háború kitörésének harmadik évfordulóján 2025. február 24-én (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.