Van jövője a kisebbségi kormányzásnak Németországban?

Bár az FDP kiválása óta jelenleg is kisebbségi kormány irányítja Németországot, ennek hamarosan vége. Egy kisebbségi kormány azzal járna, hogy az országot bizonytalan partnernek tekintenék a nemzetközi színtéren – figyelmeztet egy német politológus.

2025. 02. 13. 5:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A német politikai rendszer újabb kihívás előtt áll: vajon működőképes lehet-e egy kisebbségi kormány az Európai Unió legnagyobb gazdaságában? – teszi fel a kérdést a Tagesschau cikke. Ugyan az észak-európai országokban van hagyománya, Németországot könnyen zsákutcába juttathatja a kisebbségi kormányzás – figyelmeztet Sven Jochem, a Konstanzi Egyetem politológusa.

Alkotmányos berendezkedése miatt Németországot zsákutcába juttathatja a kisebbségi kormányzás
Alkotmányos berendezkedése miatt Németországot zsákutcába juttathatja a kisebbségi kormányzás (Forrás: Pixabay)

A kisebbségi kormányzás modellje elsősorban az észak-európai országokban elterjedt, ahol jól bevált eljárásokkal kezelik ezt a helyzetet – mondja Jochem. Dániában, Norvégiában és Svédországban azonban a kisebbségi kormányok erősen formalizált keretek között működnek, tolerálási megállapodásokat kötve az ellenzéki pártokkal. Emellett ezekben az országokban úgynevezett negatív parlamentarizmus működik, amely annyit jelent, hogy a törvények elfogadásához nem arra van szükség, hogy az abszolút többség megszavazza úket, hanem arra, hogy az abszolút többség ne utasítsa el.  

Németországban azonban több akadály is nehezíti egy esetleges kisebbségi kormány helyzetét.

A német rendszerben pozitív parlamentarizmus érvényesül, ami azt jelenti, hogy a törvények elfogadásához a parlament többségének aktív támogatása szükséges. Egy kisebbségi kormány folyamatosan változó többséget kényszerülne keresni a parlamentben, ami megnehezítené a hatékony kormányzást.

Nemzetközi szinten pedig bizonytalan partnernek tűnhetne Németország, ami gyengítené az ország diplomáciai pozícióját.

A német alkotmányos rendszerben hiányoznak azok a „vészkijáratok” is, amelyek lehetővé teszik a kisebbségi kormány számára, hogy ha folyamatos zsarolással néz szembe az ellenzéki pártok részéről, akkor feloszlathassa önmagát, és új választásokat írhasson ki. 

A német alkotmány szabályozásában különösen nehéz kormányt buktatni, ritka is volt a második világháború utáni történelemben.

Egy német kisebbségi kormány kiszolgáltatott helyzetbe kerülhetne az ellenzékkel szemben, amely akár nem kívánt törvényeket is rákényszeríthetne – foglalja össze a legfontosabb problémát Sven Jochem.

Borítókép: A Bundestag, a német parlament épülete (Illusztráció, forrás: Pixabay)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.