Lengyelország két okból is a NATO legnagyobb katonai költekezője: Amerika közel tartása és Oroszország távol tartása érdekében, mondta Wladyslaw Kosiniak-Kamysz védelmi miniszter, írja a Politico.
![Lengyelország védelmi minisztere, Wladyslaw Kosiniak-Kamysz egy sajtótájékoztatón beszél](https://cdn.magyarnemzet.hu/2025/02/bx2Z1o5gLsnm9YLKi-11nSfrSi8cWbjnBoKKVRiQZQ4/fit/1024/682/no/1/aHR0cHM6Ly9jbXNjZG4uYXBwLmNvbnRlbnQucHJpdmF0ZS9jb250ZW50LzNlNWFhZjlmNDE5YjQ1ZDg5ZDI0NzZmY2JiZGU5YmZl.jpg)
Idén Lengyelország a bruttó hazai termék 4,7 százalékát kívánja a hadseregére költeni, többet, mint bármely más szövetségi tag. Ennek nagy részét új fegyverekre fordítják, hogy modernizálják és bővítsék a lengyel fegyveres erőket. Kosiniak-Kamysz becslése szerint 55-60 milliárd dollárt költöttek amerikai felszerelésre.
Varsóban azt remélik, hogy ezek a számok hatással lesznek Donald Trumpra és új kormányára.
Megmutathatjuk az új Trump-kormányzatnak, hogy azt a két feltételt, amelyet Trump elnök gyakran hangsúlyoz: a védelmi kiadásokat, amelyek a NATO-ban a legmagasabb szinten vannak, és a kölcsönös gazdasági kapcsolatokat az amerikai vállalkozások számára, a legmagasabb szinten valósítjuk meg Európában.
– mondta a lengyel védelmi miniszter.
„Ez egyfajta biztosítási kötvény” – tette hozzá, amit szerinte a többi európai országnak is követendő példa.
„Európának többet kellene befektetnie a biztonságba, hogy megtartsa az amerikaiak jelenlétét Európában, és nem azért, hogy leváltsa őket” – mondta.
![A német védelmi miniszter találkozott lengyel hivatali kollégájával és a Lengyelországban állomásozó német katonákkal](https://cdn.magyarnemzet.hu/2025/02/3tFajqQePBbF-9jgARVX4uewgDjyua57gK_bsssNWM0/fit/1024/768/no/1/aHR0cHM6Ly9jbXNjZG4uYXBwLmNvbnRlbnQucHJpdmF0ZS9jb250ZW50LzgxNjA4OWU3MTRiNTQ5Zjk4YTNiMzhlMDU4N2I3ZTE0.jpg)
Varsó másik célja Oroszország megijesztése
„Minden forgatókönyvre készen kell állnunk, ezért fektetünk be annyi pénzt a fegyverkezésbe. A NATO-nak két feladata van: az elrettentés és a védelem” – mondta Kosiniak-Kamysz.
„Annyit kell befektetnünk, hogy az Oroszországi Föderáció tisztában legyen azzal, hogy egy bármely NATO-tagállam vagy Lengyelország elleni támadás teljesen kiszámíthatatlan és tragikus következményekkel járna.”
Az új amerikai elnök azt akarja, hogy a NATO-tagországok védelmi kiadásai a GDP öt százalékára emelkedjenek, ami hatalmas ugrás a jelenlegi, legalább 2 százalékos célhoz képest.
Észtország és Litvánia is támogatja Trump javaslatát és Lengyelország szerint is az öt százalék ambiciózus cél, de szükséges. Az emelés mértékét a júniusi hágai NATO-csúcstalálkozón fogják megvitatni. Mark Rutte NATO-főtitkár szerint az új cél „három százaléktól feljebb” lesz.
Kosiniak-Kamysz kétségeit fejezte ki, hogy Kijev megkaphatja a remélt meghívást a NATO-ba, mivel ehhez egyhangú döntés szükséges.
„Lengyelország támogatja, hogy Ukrajna közel legyen hozzánk, hogy integrálódjon Európához” – mondta Kosiniak-Kamysz, de hangsúlyozta, hogy Lengyelország saját nyugati integrációja több mint egy évtizedig tartott.
A lengyel védelmi miniszter arról is beszélt, hogy Varsó nem támogatja katonáinak Ukrajnába küldését, amit Emmanuel Macron francia elnök vetett fel tavaly.
„Lengyelország a kezdetektől fogva egyértelműen kijelentette, hogy nem fontolgatja azt a forgatókönyvet, hogy csapatokat küld Ukrajnába” – mondta Kosiniak-Kamysz. A lengyel miniszter a hét elején írta alá azt a 745 millió dolláros szerződést, amelynek értelmében Lengyelország új Lockheed Martin F–35 vadászgépekből álló flottáját több mint 200 AGM–88G rakétával szerelik fel, de nem ez lesz az utolsó nagy fegyverbeszerzés Varsó részéről.
„A világ soha nem volt még ilyen dinamikus és veszélyes” hangsúlyozta Kosiniak-Kamysz.