A Hezbollah uralma Libanonban és a világban véget ért – szögezte le pénteken Bejrútban az Egyesült Államok elnökének közel-keleti békéért felelős különmegbízott-helyettese. Morgan Ortagus Joseph Aoun libanoni elnökkel folytatott egyeztetését követő sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a libanoni síita iszlamista milícia részvétele az új bejrúti kormányban tűrhetetlen lenne.
![Joseph Aoun libanoni elnök és Donald Trump amerikai elnök közel-keleti különmegbízottjának helyettese, Morgan Ortagus Bejrútban 2025. február 7-én.](https://cdn.magyarnemzet.hu/2025/02/87d9knoXZ4NR3EEMa7fviHTuix4dLAkoAWy8pEpatbk/fit/1200/800/no/1/aHR0cHM6Ly9jbXNjZG4uYXBwLmNvbnRlbnQucHJpdmF0ZS9jb250ZW50LzRmYzViOWEzZTJlYTQ5MDBhOTNhNjVjMjc0ZThjM2Y3.jpg)
Fotó: Anadolu via AFP
Hálásak vagyunk szövetségesünknek, Izraelnek, amiért legyőzte a Hezbollahot
– szögezte le a diplomata, hozzátéve, hogy köszönet illeti továbbá Aount és Naváf Szalám kijelölt miniszterelnököt, akik, mint mondta, „elkötelezettek a reformok megvalósításában és annak biztosításában, hogy a Hezbollah semmilyen módon ne legyen része a kabinetnek”.
Libanon politikai rendszerének vallási egyensúlya
A Libanon vallási csoportjai közötti hatalommegosztási megállapodás értelmében az elnöknek maronita kereszténynek, a miniszterelnöknek szunnita, a parlament elnökének pedig síita muszlim vallásúnak kell lennie.
A síiták részéről a legerősebb tömörülés az Irán támogatását élvező Hezbollah és az Amal Mozgalom, a keresztények részéről pedig a Libanoni Erők.
Joseph Aount, a hadsereg addigi főparancsnokát január elején, több mint két év és számos próbálkozás után sikerült elnökké választani. Az ország törvényei értelmében az államfő jelölheti ki vagy mozdíthatja el a miniszterelnököt, illetve a kormány tagjait.
Borítókép: Libanoni emberek visszatérnek az otthonaikba (Fotó: AFP)