Macron lépése kérdéseket vet fel a demokráciáról

Emmanuel Macron francia elnök egyik legközelebbi szövetségesét, Richard Ferrand-t nevezte ki az ország legmagasabb alkotmányos testületének élére. Macron kinevezése számos kritikát váltott ki, és felveti a kérdést: mennyire független még a francia igazságszolgáltatás? Szánthó Miklós, az Alapjogokért Központ főigazgatója szerint a döntés rávilágít a nyugati demokrácia kettős mércéjére.

2025. 02. 10. 22:16
Fotó: AFP Forrás: AFP or licensors/France's President Emmanuel Macron delivers a speech during a closing event for the first day of the Artificial Intelligence (AI) Action Summit, at the Grand Palais, in Paris, on February 10, 2025. (Photo by Ludovic MARIN / AFP)
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Emmanuel Macron döntése, hogy Richard Ferrand-t állítja Franciaország legmagasabb, alkotmányos bíróságának (Conseil Constitutionnel) élére, már azelőtt komoly vitákat váltott ki, hogy a bejelentés hivatalossá vált volna. Az intézmény, amely döntéseivel az alkotmányosság felett őrködik, hamarosan határozatot hoz egy olyan ügyben, amely közvetlen hatással lehet Marine Le Pen politikai jövőjére.

Emmanuel Macron francia elnök egyik legközelebbi szövetségese, Richard Ferrand.
Emmanuel Macron francia elnök egyik legközelebbi szövetségese, Richard Ferrand.
Fotó: AFP

Szánthó Miklós Facebook-bejegyzésében arra hívta fel a figyelmet, hogy ha hasonló kinevezés Magyarországon történne, az Európai Unió és a nyugati sajtó azonnal antidemokratikus lépésként bélyegezné meg.

Tessék mondani, ez már a demokrácia?

– tette fel a kérdést. Jogászok és politikai elemzők szerint Ferrand kinevezése alááshatja a testület függetlenségébe vetett közbizalmat. Benjamin Morel alkotmányjogász arra figyelmeztetett, hogy Ferrand szoros kapcsolata Macronnal megkérdőjelezheti a testület pártatlanságát, különösen akkor, ha döntése kedvezőtlenül érinti Le Pent.

Macron hatalmának kiterjesztése?

A francia politikai ellenzék szerint Ferrand kinevezése világos jele annak, hogy Macron saját érdekeit helyezi előtérbe a demokratikus intézmények függetlenségével szemben. Jean-Éric Schoettl, a Conseil Constitutionnel korábbi főtitkára is úgy véli, hogy a testület vezetőjének „minden gyanú felett állónak” kellene lennie.

Szánthó szerint az ügy nemcsak a francia belpolitika, hanem az egész európai demokrácia szempontjából is tanulságos. 

Most akkor képzeljük ezt el magyarországi helyzetben, és az EU reakcióját...

– írta. Szerinte ez újabb példája annak, hogy a nyugati politikai elit más mércét alkalmaz a saját országában, mint Közép-Európában. A viták ellenére Ferrand jelölésének visszautasítása nem tűnik valószínűnek. A kinevezés parlamenti jóváhagyásához a két ház jogi bizottságainak háromötödös többsége szükséges, amelyet Macron támogatói jelen állás szerint megakadályozhatnak.

Borítókép: Emmanuel Macron (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.