„Minden bombák anyja”: Izrael hatalmas fegyvert kap Washingtontól

Donald Trump a hírek az amerikai fegyveres erők legnagyobb légibombáját akarja Izraelnek szállítani a közel-keleti konfliktusban. Az ok valószínűleg az Iránnal való konfliktus.

Forrás: Merkur2025. 02. 07. 19:18
Fotó: AFP Forrás: AFP/This photo released by the US Defense Department (DOD) 11 March, 2003, shows a Massive Ordnance Air Blast (MOAB) weapon being prepared for testing, at the Eglin Air Force Armament Center on March 11, 2003. The conventional MOAB is a satellite guided b
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Steve Witkoff, Donald Trump közel-keleti különmegbízottja az izraeli kormányfőnek az amerikai elnökkel folytatott tárgyalásaival párhuzamosan arra utalt, hogy az Egyesült Államok az Izraeli Védelmi Erők (IDF) rendelkezésére bocsátja a tizenegy tonna TNT robbanóerejű, GPS-irányítású tömegpusztító légibombát (MOAB) – írja a The Jerusalem Post információi alapján a Merkur.

Az Egyesült Államok közel-keleti különmegbízottja, Steve Witkoff beszédet mond
Az Egyesült Államok közel-keleti különmegbízottja, Steve Witkoff beszédet mond (Fotó: AFP/Jim Watson)

Az amerikai légierő készletéből származó fegyver az Egyesült Államok széles körű arzenáljának legerősebb hagyományos légi bombája. A legnagyobb ami nem nukleáris.

A 9,14 méter hosszú, 1,03 méter átmérőjű MOAB-ot a katonai zsargonban „minden bombák anyjaként” is emlegetik. A GlobalSecurity szerint a nyilvános információk szerint a MOAB állítólag 8,48 tonna robbanóanyagot tartalmaz, és becsült teljes harci súlya 9,55 tonna.

GBU–43/B Tömegpusztító légibombák 

  • Rövidítés: MOAB
  • Fegyvertípus: légi bomba
  • Hadrendbe állítás: 2003
  • Hosszúság / átmérő: 9,14 m / 1,03 m
  • Harci súly: 9,55 tonna
  • Fegyverplatform: Lockheed C–130-as szállító repülőgép.

Donald Trump fenyegetése Iránnak?

Hogy az Izraelnek a palesztin Hamász és a síita Hezbollah ellen vívott háborújába történő amerikai fegyverszállítás fenyegetést jelent-e az őket támogató teheráni rezsimre, jelenleg találgatások tárgya. A MOAB elméletileg mélyen a föld alatt lévő bunkereket is képes megsemmisíteni.

A The Jerusalem Post azonban azt írja elemzésében, hogy a nagy mennyiségű robbanóanyag ellenére a MOAB azonban valószínűleg nem képes arra, hogy a hegység belsejében több tíz méter mélyen lévő iráni nukleáris létesítményeket – mint például a fővárostól, Teherántól csaknem 160 kilométerre délnyugatra fekvő Fordóban – megsemmisítsen.

Borítókép: Az Egyesült Államok Védelmi Minisztériuma (DOD) által 2003. március 11-én közzétett képen egy Massive Ordnance Air Blast (MOAB) fegyvert készítenek tesztelésre (Fotó: AFP)


 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.