A konferencia nyitóbeszédeit követően Markus Söder, Bajorország miniszterelnöke megemlékezett a müncheni terrortámadásról, amelynek során egy 24 éves afgán férfi autójával a tömegbe hajtott, több tucat embert, köztük több gyereket megsebesítve. A konferencia fő témája az orosz–ukrán háború lesz, amely lassan három éve pusztít a szomszédunkban.

(Fotó: AFP)
A konferencia Ursula von der Leyen beszédével indult, aki beszélt az Európai Uniót érő katonai és gazdasági kihívásokról és az Ukrajnát érintő tervekről is. Kiemelte, hogy Vlagyimir Putyin követeléseinek teljesítése tovább súlyosbítaná a kihívásokat a csendes-óceáni térségben is, és veszélyeztetné a nyugati érdekeket.
A világ autoriter vezetői azt figyelik, vajon következmények nélkül lehet-e megtámadni egy szomszédos országot, megsérteni a nemzetközi határokat, vagy léteznek-e valódi elrettentő erők.
– mondta.
Ursula von der Leyen beszédében kritizálta a Donald Trump által ígért vámokat, amelyek szerinte nemcsak az Európai Uniót, hanem az Egyesült Államokat is gyengítenék, ezért ezeknek az intézkedéseknek nincs értelme.
Az Egyesült Államok Európai Unióra mért igazságtalan vámjai nem maradnak válaszok nélkül.
Az ukrán háborúval kapcsolatban kifejtette, hogy sokkal többet kellene a hadászatra költenie, ezért bejelentette, hogy az Európai Unió reformokat tervez a közös védelmi beruházások terén, lehetővé téve a tagállamok számára, hogy jelentősen növeljék katonai kiadásaikat. Emellett hangsúlyozta Ukrajna EU-csatlakozásának felgyorsítását, mondván, hogy az ország helye Európában van, és a kontinensnek alkalmazkodnia kell az új geopolitikai realitásokhoz. Véleménye szerint az EU-nak minden eszközzel biztosítania kell Ukrajna jövőjét, hogy beteljesítse Európa tartós békére vonatkozó ígéretét.
Borítókép: Markus Söder (CSU), Bajorország miniszterelnöke beszél a konferencián. A 61. Müncheni Biztonsági Konferenciát (MSC) 2025. február 14. és 16. között rendezik meg a müncheni Hotel Bayerischer Hofban (Fotó: BORIS ROESSLER / DPA / dpa Picture-Alliance via AFP)