Orosz–ukrán háború: mi a tétje a mai tárgyalásnak?

Egy hónapja sincs még, hogy hivatalba lépett Donald Trump amerikai elnök, és máris kézzelfogható eredményeket hozott a béke melletti elkötelezettsége. Ma megkezdődnek Rijádban az orosz–ukrán háború lezárását célzó tárgyalások, a kérdés csak az, hogy milyen eredményt várhatunk a mostani megbeszéléstől.

2025. 02. 18. 10:05
Marco Rubio amerikai külügyminiszter és Szergej Lavrov orosz külügyminiszter Fotó: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mérföldkő a mai nap az orosz–ukrán háború történetében: csaknem három évvel az invázió után ma megkezdődnek Rijádban az amerikai–orosz tárgyalások a békéről. Mindkét ország külügyminiszteri szinten képviselteti magát Szaúd-Arábia fővárosában. A kérdés most az, hogy milyen eredményeket várhatunk a mai megbeszéléstől.

Amerikai részről Marco Rubio külügyminiszter mellett Steve Witkoff közel-keleti különmegbízott és Mike Waltz nemzetbiztonsági tanácsadó is részt vesz az orosz–ukrán háború lezárását célzó megbeszélésen
Amerikai részről Marco Rubio külügyminiszter mellett Steve Witkoff közel-keleti különmegbízott és Mike Waltz nemzetbiztonsági tanácsadó is részt vesz az orosz–ukrán háború lezárását célzó megbeszélésen (Fotó: AFP)

Az amerikai tisztviselők hangsúlyozták, hogy a mai tárgyalás célja annak felmérése, Moszkva valóban komolyan gondolja-e az ukrajnai háború befejezését – írja a The Guardian amerikai napilap.

Ez a folytatása annak a kezdeti beszélgetésnek, amely Putyin és Trump elnök között zajlott, hogy felmérjük, lehetséges-e egyáltalán az első lépés, mik az érdekek, és hogyan lehet ezt kezelni

– jelentette ki Tammy Bruce, az amerikai külügyminisztérium szóvivője Rijádban.

Orosz részről ugyanakkor azt hangsúlyozták, hogy a tárgyalás „az orosz–amerikai kapcsolatok teljes komplexumát” érinti majd, és a két elnök személyes találkozójának előkészítését is megkezdik.

A külügyminiszteri szintű tárgyalás óriási pozitív fordulat a korábbi amerikai állásponthoz képest, Joe Biden volt amerikai elnök ugyanis mindenfajta kommunikációtól elzárkózott az orosz féllel.

Mint arról beszámoltunk, sem Ukrajnát, sem az Európai Uniót nem hívták meg a tárgyalásra.

Mi, békepárti magyarok, három éve erre vártunk!

– üdvözölte a béketárgyalást Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.

Rijádban a külügyminiszter kollégák vezetésével megkezdődnek az amerikai–orosz tárgyalások az ukrajnai békéről. A háborúpárti európaiak sikítanak, hogy ők nem ülhetnek ott az asztalnál… de miért is ülnének ott? A tárgyalások a békéről szólnak, ott háborúpártiaknak nem osztanak lapot!

– emlékeztetett a tárcavezető.
Borítókép: Marco Rubio amerikai külügyminiszter és Szergej Lavrov orosz külügyminiszter (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.