A Politico évek óta meghatározó szereplője az európai politikai újságírásnak, különösen Brüsszelben. A közelmúltban azonban felmerült, hogy a Biden-adminisztráció kormányzati előfizetései révén az állam közvetett finanszírozásban részesíthette a lapot. A szerkesztőség határozottan tagadta, hogy bármiféle állami támogatást kapott volna, ugyanakkor a Trump-kormányzat rendszerszintű problémára hívta fel a figyelmet.
Lévai Dániel, a Magyar Külügyi Intézet kutatója kiemelte:
Bár a Politico vezetése elutasítja, hogy állami támogatásban részesült volna, az amerikai kormányzat előfizetései így is felvetik a függetlenség megkérdőjelezésének kérdését, különösen, ha más, hasonló irányultságú médiumokkal is történtek ilyen megállapodások.
A Politico Európában az integrációpárti politikát támogatja, és kritikus a nemzetállamok szuverenitását előtérbe helyező erőkkel szemben. A most nyilvánosságra került finanszírozási ügy politikai vitát indíthat el a lap objektivitásáról, valamint arról, hogy milyen szerepet játszik az európai politikai diskurzus alakításában. Lévai Dániel szerint
a Politico nem csupán beszámol az eseményekről, hanem aktívan formálja is az európai politikai narratívát, különösen a Brüsszel és a nemzetállamok közötti konfliktusokban.
Trump a kampányában megígérte, hogy „lecsapolja a washingtoni mocsarat”, azaz visszaszorítja a szövetségi állam költekezését. Ennek részeként az új adminisztráció felülvizsgálta a korábbi pénzügyi kötelezettségeket, és ennek nyomán megszüntette a Politico előfizetéseit.
A döntés egyértelműen politikai jelzés
– véli Lévai Dániel.
Borítókép: Illsztráció (Forrás: Pexels)