Belgrád az elmúlt években a transznemű műtéti turizmus egyik legfontosabb központjává vált. A szerb fővárosba évente több száz külföldi érkezik nemváltó műtétre. A BBC korábbi riportja szerint ez Miroszlav Djordjevics urológus professzor és csapata munkájának az „eredménye”, akik kifejlesztették az úgynevezett belgrádi módszert. Állítólag ő az az orvos, akihez néhány páciensét irányíthatta az a kiskunhalasi doktornő, aki tb-csalással végzett nemváltó műtéteket.

Szinte mindenki, aki nemváltó műtétet fontolgat a világon, hallott már Miróról
– mondta a BBC-nek Markus, aki Izraelből érkezett Belgrádba a beavatkozásra.
Belgrádban olcsóbb a nemváltoztatás, mint Nyugaton
Djordjevics professzor visszaemlékezése szerint az 1990-es évek elején, amikor először vett részt ilyen műtéten, nem volt könnyű dolguk:
A belgrádi csapat nemzetközi hírnevét elsősorban a metoidoplasztika terén elért eredményeinek köszönheti. Ez a technika lehetővé teszi, hogy a női nemi szervekből férfi nemi szervet alakítsanak ki, amely után a páciens állva is tud vizelni.
A belgrádi orvos és csapata nemcsak a műtéti technikák fejlesztésében, hanem a páciensekkel való hosszú távú kapcsolattartásban is úttörő szerepet játszik, és az sem elhanyagolható szempont, hogy a Balkánon sokkal olcsóbban végzik el ezeket a műtéteket, mint a nyugati országokban.
Miroszlav Djordjevics az interneten is elérhető életrajza szerint 1994-ben kezdett a belgrádi Egyetemi Gyermekklinikán dolgozni. A gyermeksebészeti szakirányt 1998 júliusában, a gyermekurológiai szakirányát 2002 áprilisában, urológiai szakirányát 2002 májusában fejezte be. Az Egyetemi Gyermekklinika Gyermeksebészeti Központjának vezetője.
Mint az életrajzában olvasható, a sebészet és ellátás színvonalának emelésére irányuló nemzetközi missziókban is részt vett Vietnámban 1994-ben, Nigériában 2013-ban, Indiában 2014-ben és Kenyában 2015-ben. Djordjevics fő munkaterülete a a nemváltó műtétek végrehajtása.
A Transserbia oldalon olvasható írásban azzal büszkélkednek, hogy Djordjevics már több ezer ilyen műtétet végzett el. Szerbiában 1989-ben hajtották végre az első nemváltoztató műtétet, azóta Szerbia a nemváltási műtétek egyik nemzetközi központjává vált, mivel nagy számban érkeznek külföldiek Belgrádba, elsősorban azért, mert a nyugati országokban drágább és bonyolultabb az ilyen típusú műtét.