Az elmúlt napokban a szantorini földrengések világszerte a címlapokra kerültek. Nem véletlenül: bár a sziget állandó lakossága a húszezer főt sem éri el, a nyári szezonban minden évben turisták milliói keresik fel festői tájait.
Az eddigi földmozgások inkább ijesztőnek bizonyultak, mint veszélyesnek, azonban mivel Szantorini egy törésvonalon fekszik, sőt valójában egy több mint háromezer évvel ezelőtt kitört óriási vulkán maradványa, a tudósok arra figyelmeztetnek, hogy a mostani szeizmikus aktivitás akár egy jóval nagyobb földrengés előjele is lehet.
A görög hatóságok mindent megtesznek, hogy erre felkészüljenek, és enyhítsék az esetleges károkat. Az illetékes minisztérium elrendelte az iskolák bezárását, és felkérte a légitársaságokat, hogy indítsanak extra járatokat a szigetről Athénba, lehetővé téve minél több ember evakuálását – számolt be róla az Independent brit napilap.
A helyszínre utazóknak fontos betartani a görög hatóságok biztonsági intézkedéseit. Kerülni kell például a zárt helyeken való tömeges gyülekezést, rendezvényeket, illetve a sziget két kikötőjét (Ammoudi és Fira).
Szintén jobb távol maradni a régi, elhagyott épületektől, valamint a kikötőktől, az úszómedencéket pedig ki kell üríteni, mert egy nagyobb földrengés esetén szerkezeti károkat okozhat a bennük lévő víz mozgása. A hatóságok egyben nyolc gyülekezőhelyet is kijelöltek egy evakuálás esetére.
Az eddigi hírek szerint legalább hatezren hagyták el a szigetet a földrengések miatt.
Minden forgatókönyv nyitott. A rengések száma nőtt, a magnitudók emelkedtek, és az epicentrumok északkelet felé tolódtak. Bár ezek tektonikus, nem pedig vulkáni rengések, a kockázati szint megnövekedett
– figyelmeztetett Gerasimosz Papadopoulosz neves görög szeizmológus.
Borítókép: Veszélyre figyelmeztető szalag Szantorini szigetén (Fotó: AFP)