Trump–Macron találkozó: erről beszélt a két elnök

Emmanuel Macron francia elnök Donald Trumppal találkozott a Fehér Házban. A találkozó célja többek között az volt, hogy megoldást találjanak az orosz–ukrán háború lezárására. Trump szerint a béke megteremtése nemcsak Ukrajna, hanem a világ biztonsága szempontjából is kulcsfontosságú. A tárgyalások középpontjában a tűzszünet, az ukrán szuverenitás és a gazdasági megállapodások álltak, amelyek mindkét fél számára előnyösek lehetnek.

2025. 02. 24. 20:35
Donald Trump amerikai elnök és Emmanuel Macron francia elnök Fotó: AFP Forrás:
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Donald Trump amerikai elnök Emmanuel Macron francia elnököt fogadta a Fehér Házban. A találkozó jelentőségét növeli, hogy Macron az első európai vezető, aki Trump újraválasztása óta hivatalos látogatást tesz Washingtonban. A megbeszélések középpontjában az orosz–ukrán háború lezárásának lehetősége állt, amely kérdésben a két vezető álláspontja eltérhet.

Trump és Macron közös célokat keresnek Washingtonban
Trump és Macron közös célokat keresnek Washingtonban
(Fotó: AFP)

Trump és Macron az ukrajnai háború lezárásáról egyeztetett

A két elnök megbeszélése során kiemelt szerepet kapott az orosz–ukrán háború, amely immár három éve tart. Trump ismét hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok újra megnyitotta a tárgyalásokat Vlagyimir Putyin orosz elnökkel, és komoly esélyt lát arra, hogy megállapodás szülessen a háború lezárásáról. Macron ezzel szemben az ukrán érdekek képviseletét és az európai biztonság megerősítését szorgalmazta.

Donald Trump amerikai elnök a megbeszélést követő sajtótájékoztatón kiemelte, hogy az orosz–ukrán konfliktus kezelése nem vonhatja be az Egyesült Államok katonáit, de humanitárius szempontból lépéseket kell tenni a „valóban kegyetlen problémák” megoldására. 

Ha ez világháborúhoz vezet, az nem fog megállni Oroszország és Ukrajna határainál. Már most is túl sok ország érintett, és ebből egy hatalmas háború, egy harmadik világháború is kialakulhat, amit nem fogunk hagyni megtörténni

– jelentette ki Trump. Az elnök nyitottan reagált arra a felvetésre, hogy szaúd-arábiai csapatok felügyelhetnék az esetleges megállapodások betartását Ukrajnában: 

Nem hiszem, hogy ez gondot jelentene. Számos európai ország, köztük Franciaország is nyitott erre az elképzelésre. Ez egy jó nap lenne, ha megfigyelőkként léphetnének fel, a mostani öldöklés helyett.

Trump hangsúlyozta, hogy egy esetleges megállapodás után az európai országok aktívabb szerepet vállalnának a helyzet rendezésében, de szerinte „nem lesz szükség nagyobb beavatkozásra.” Úgy véli, hogy egy aláírt egyezmény után „Oroszország visszatérhet a saját ügyeihez, és Ukrajna is folytathatja a maga útját.” Trump bejelentette, hogy a közeljövőben találkozni fog Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel, akár már ezen a héten vagy a következőn:

Az egyezményt a Fehér Házban írhatják alá, ami nagyszerű lenne számomra. Az ukrán vezetésnek azonban még jóvá kell hagyatnia a megállapodást a tanácsukkal, de biztos vagyok benne, hogy ez meg fog történni.

Az amerikai elnök hozzátette, hogy a tárgyalások részét képezik a ritkaföldfémekre vonatkozó megállapodások is, amelyek gazdasági szempontból fontosak mindkét ország számára. Trump megerősítette azt is, hogy a közeljövőben találkozni fog Vlagyimir Putyin orosz elnökkel annak érdekében, hogy „véglegesítse a háború lezárását és a gazdasági fejlesztési megállapodásokat.”

Emmanuel Macron francia elnök a sajtótájékoztatón hangsúlyozta, hogy a jelenlegi tárgyalások döntő fontosságúak Ukrajna jövője szempontjából. 

Ez egy fontos pillanat. A célunk, hogy tartós békét építsünk Ukrajnában, hiszen az eddigi mérleg lesújtó: egymillió halott és sebesült ennek a háborúnak az agressziója következtében

– jelentette ki Macron. A francia elnök emlékeztetett arra, hogy korábban már voltak kísérletek a háború lezárására, de az egyezményeket nem tartották be: 

Már volt tűzszünet, amit nem tartottak be – ez volt a minszki megállapodás, először az első, majd a második fordulóban.

Hozzátette, hogy a jelenlegi tárgyalások egyik legfontosabb eleme, hogy a békefolyamatban „az ukránok is részt vegyenek és érvényesíteni tudják érdekeiket.” Macron szerint Donald Trump és Volodimir Zelenszkij várható találkozója fontos lépés lehet a béke irányába: 

Amit Trump elnök az imént mondott, rendkívül fontos – hogy hamarosan találkozni fog Zelenszkij elnökkel az egyezmény aláírására, amely a ritkaföldfémekre és a határvonalakra vonatkozik. Ez az amerikai szerepvállalás jele, amely kulcsszerepet játszhat a béke biztosításában.

A francia elnök kifejtette, hogy Európa is kész részt vállalni a béke fenntartásában, akár az ukrán hadsereg támogatásával, akár a békefolyamat felügyeletével: 

Az európaiak készen állnak arra, hogy különféle formákban támogassák Ukrajnát, beleértve a katonai jelenlétet is, hogy biztosítsák a béke tartósságát.

Macron végül hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok hosszú távú elköteleződése „jó dolog”, de a megbeszélések még korántsem értek véget: 

Még minden építés alatt áll, és nem akarom meghiúsítani a tárgyalásokat. A mai megbeszélések során viszont megállapodtunk abban, hogy folytatjuk a közös munkát.

Trump: A békét akarjuk megépíteni Ukrajnában

Donald Trump a sajtótájékoztatón megerősítette, hogy az Egyesült Államok eltökélt szándéka Ukrajna békéjének megteremtése. 

Pontosan ez az, amit tenni akarunk: békét akarunk építeni Ukrajnában

– jelentette ki az elnök. Hangsúlyozta, hogy a háború kezdete óta „már egymillió ember halt meg és temették el Ukrajnában.” Trump arra is utalt, hogy a korábbi tűzszüneti kísérletek – különösen a minszki egyezmények – kudarcot vallottak, ezért most valódi megállapodásokra van szükség. Az elnök szerint az amerikai szerepvállalás „nagyon erős és jelentős”, különösen a ritkaföldfémek terén kötendő megállapodások kapcsán. Ezzel kapcsolatban kiemelte: 

Európa készen áll Ukrajna támogatására különböző formákban, beleértve a katonai segítséget is.

Trump szerint a háború áldozatainak száma minden elképzelést felülmúlhat: 

Lehet pénzt keresni, de életeket nem lehet pótolni. Ez egy kegyetlen háború volt, és úgy gondolom, sokkal több élet veszett oda, mint amiről az emberek beszélnek.

Az elnök hozzátette, hogy szerinte közel vannak egy „igazán jó megállapodás” megkötéséhez, amely minden érintett ország érdekeit figyelembe veszi. A sajtótájékoztatón Trump a kormányzati hatékonyság kérdésére is kitért, és felvetette, hogy sok esetben nem is tudni, kik dolgoznak ténylegesen az amerikai kormányban: 

Olyan emberek vannak, akik nem jelennek meg dolgozni, és senki sem tudja, hogy valójában a kormány alkalmazásában állnak-e.

Hozzátette, hogy a jelenlegi intézkedések célja annak feltérképezése, vajon valóban fizetnek-e olyanoknak, akik már nem is dolgoznak. Trump ironikusan megjegyezte: 

El fogunk menni Fort Knoxba is, hogy megnézzük, ott van-e még az arany, mert talán valaki ellopta – tonnaszámra.

Szerinte eddig „százmilliárd dolláros” visszaéléseket találtak, és a vizsgálatok még csak most kezdődtek el. Donald Trump kitért az amerikai kormányzati szervek átláthatóságának kérdésére is. Kiemelte, hogy az ügynökségek utasítást adtak a munkavállalóiknak, hogy ne válaszoljanak, amíg további iránymutatást nem kapnak, de ez nem minden esetben jelent problémát. 

Ez barátságos módon történt, kivéve az olyan helyeken, mint a Külügyminisztérium vagy az FBI, ahol bizalmas ügyeken dolgoznak

– mondta Trump, hozzátéve, hogy ezeknél az intézményeknél érthető a visszafogottság. Az elnök hangsúlyozta: 

Meg kell tudnunk, hogy ezek az emberek valóban dolgoznak-e. Ha nem válaszolnak, feltételezzük, hogy már nincsenek itt, és akkor nem is kapnak fizetést.

Trump szerint az intézkedések célja a hatékonyság növelése és a kormányzati pazarlás felszámolása. A NATO-val kapcsolatos kérdésre válaszolva Trump elmondta, hogy elnöksége első szakaszában jelentős pénzügyi hozzájárulást biztosított a szövetség számára. 

Amikor először megválasztottak, több százmillió dollárt juttattunk a NATO-nak, mert gyakorlatilag nem volt pénzük. Azt mondtam: ha nem fizettek, nem fogunk részt venni, és nem fogjuk megvédeni azokat, akik nem teljesítik a kötelezettségeiket.

Trump kiemelte, hogy a NATO alapvetően „jó dolog”, de csak akkor, ha megfelelően működik és a céljának megfelelően használják: 

A NATO egy jó dolog, ha rendesen működik és betartják a szabályokat.

Az elnök arra is utalt, hogy a kormányzati tisztaság iránti intézkedései népszerűek a lakosság körében: 

Most jött ki egy felmérés, a Harvard egyik kutatása, amely szerint óriási támogatottsága van annak, amit csinálunk.

 Szerinte az átláthatóság növelése és a hatékonyabb kormányzás alapvető fontosságú a jövőben. Donald Trump a sajtótájékoztatón elismerően beszélt Olaszországról és annak miniszterelnökéről, Giorgia Meloniról. 

Olaszország egy nagyon fontos nemzet. Csodálatos vezetőjük van, Giorgia, aki részt vett a mai megbeszélésen is. Úgy látom, hogy Olaszország nagyon jól teljesít, és erős vezetése van

– jelentette ki az amerikai elnök, kiemelve az olasz kormány stabilitását és Meloni szerepét a nemzetközi politikai színtéren.

Trump a vámokról: A kölcsönösség elve fog érvényesülni

Trump az Egyesült Államok és az Európai Unió közötti kereskedelmi kapcsolatokkal kapcsolatban is határozott véleményt fogalmazott meg: 

Ha ők 20 százalékos vámot vetnek ki ránk, mi is ugyanennyit vetünk ki rájuk. Ha 30-40 százalékot, mi is ugyanennyit fogunk alkalmazni. Ez a kölcsönösség elve, ami minden fél számára igazságos megoldást jelent.

Arra a kérdésre, hogy mikor találkozna Vlagyimir Putyinnal, Trump így válaszolt:

Nem mostanában, de ha sikerül rendezni a helyzetet, akkor biztosan sor kerülhet rá. Az időpont attól függ, hogyan haladnak a tárgyalások és mikor lesz a megfelelő alkalom.

Az ukrajnai háború lehetséges lezárásával kapcsolatban Trump bizakodóan nyilatkozott: 

Ha okosan járunk el, akár heteken belül véget vethetünk ennek a háborúnak. Ha nem, akkor tovább fog folytatódni, és fiatal, gyönyörű embereket veszítünk el, akiknek nem szabadna meghalniuk.” Az elnök ismét figyelmeztetett a konfliktus eszkalációjának veszélyeire: Ez a háború könnyen harmadik világháborúvá válhat – ezt senki sem akarja.

Donald Trump a sajtótájékoztatón arról is beszélt, hogy szerinte Oroszország végül elfogad egy ideiglenes tűzszüneti megállapodást. 

Úgy gondolom, egy ponton meg fognak egyezni ebben. Valószínűleg már most is szeretnék ezt megtenni

– jelentette ki Trump. Hozzátette, hogy amint sikerül elérni a tűzszünetet, nem lesz visszatérés a háborúhoz: 

Egy tűzszünet után nem fognak visszatérni a harcokhoz. Ez véget vetne az egész konfliktusnak.

Az amerikai elnök élesen bírálta elődjét, Joe Bident, akit azzal vádolt, hogy képtelen volt hatékonyan kommunikálni Oroszországgal: 

Örülök, hogy segíteni tudtam, mert amíg én nem jöttem, nem volt semmiféle kommunikáció Oroszországgal. Biden nem tudott beszélni, még a saját gyerekével sem. Három éve nem beszélt Putyinnal.

Trump szerint Biden tehetetlensége hozzájárult ahhoz, hogy a háború eszkalálódott:

Megpróbálta lezárni a háborút, de ez kudarcot vallott. Hetente ezrek haltak meg, köztük gyerekek is. Rakéták csapódtak be oda-vissza, és ez szégyen.

Trump szerint a háború nemcsak elkerülhető lett volna, de ha már elkezdődött, az első héten véget kellett volna vetni neki: 

Ez a háború soha nem kezdődhetett volna el. Ha mégis megtörtént, az első héten meg kellett volna állítani – nem három évvel később.

Az elnök hozzátette, hogy a konfliktus tragikus fejezetként fog bevonulni a történelemkönyvekbe: 

Ez egy nagyon szomorú pillanat, ami örökre megmarad a történelemben.

Macron: Az amerikai elköteleződés bizonytalanságot jelent Putyin számára

Emmanuel Macron francia elnök a sajtótájékoztatón hangsúlyozta az Egyesült Államok szerepének fontosságát az ukrajnai helyzet rendezésében. 

Az amerikai újraelköteleződés ereje bizonyos értelemben az orosz elnök, Vlagyimir Putyin számára is bizonytalanságot jelent

– fogalmazott Macron. Szerinte az amerikai jelenlét és befolyás kulcsszerepet játszik abban, hogy fenntartsák a nyomást Oroszországon, és elősegítsék a háború lezárását. A francia elnök kiemelte, hogy egy tűzszünet és egy későbbi békemegállapodás nemcsak Ukrajna újjáépítésére adna lehetőséget, hanem az ország biztonságának garantálására is: 

A biztonsági garanciák keretein belül úgy gondoljuk, hogy nekünk, európaiaknak is szerepet kell vállalnunk.

Macron szerint Franciaország már előkészítette ezeket a garanciákat brit partnereivel együtt, és készek megosztani azokat más európai országokkal is. A francia elnök utalt arra is, hogy szükség esetén nemzetközi csapatok is részt vehetnek a béke fenntartásában: 

Ez a jelenlét nem a frontvonalon történne, nem a konfliktus közvetlen részeseként, hanem egyfajta garanciaként, hogy az egyezményeket tiszteletben tartsák.

Macron hozzátette, hogy más formákban is lehet támogatni Ukrajnát, például az ukrán hadsereg képességeinek fejlesztésével vagy új biztonsági struktúrák kialakításával. Macron szerint az Egyesült Államok szerepe a jelenlegi tárgyalásokban kulcsfontosságú Ukrajna szempontjából. Hangsúlyozta, hogy az amerikai fél az ukrán szuverenitás tiszteletben tartására összpontosít: 

Az Egyesült Államok hitelessége abban mutatkozik meg, hogy a kritikus fontosságú ásványi anyagokról szóló megállapodások során is garantálja Ukrajna szuverenitását és az ország védelmét.

Macron úgy véli, hogy az amerikai és európai együttműködés biztosíthatja a konfliktus végleges lezárását és a régió stabilitását.

Trump: A tárgyalások még csak most kezdődtek

Donald Trump megerősítette, hogy az orosz–ukrán háború lezárásáról szóló tárgyalások kezdeti szakaszban járnak.

Amit most látunk, az egy frissen elkezdődött tárgyalási folyamat. Rengeteg területet foglaltak el, és meg kell néznünk, hogyan alakul ez a folyamat a tárgyalások részeként

– mondta Trump, utalva a háború során megszállt ukrán területekre. Az elnök szerint a mai megbeszélések során „nagy egység” alakult ki a nemzetközi közösségben: 

Ma hatalmas egységet tapasztaltunk a világ országai között, még ha csak videókonferencián is, de az összetartás egyértelmű volt.

Trump arra is kitért, hogy a megszállt területek visszaszerzése komoly kihívás lesz Ukrajna számára: 

Amint az országok visszakapják a korábban elvesztett területeiket, az nem lesz könnyű folyamat. Talán néhányat vissza tudnak szerezni, de ez nem lesz egyszerű. Ez egy olyan kérdés, amelyről még tárgyalunk.

Trump szerint a tárgyalások célja az, hogy megelőzzenek egy globális konfliktust: 

Ha ezt a megállapodást sikerül megkötni, akkor elkerülhetjük a harmadik világháborút. Kifejezetten megkérdeztem erről az érintetteket, és nem tapasztaltam ellenállást.

 Az elnök úgy véli, hogy a háború eszkalációjának megakadályozása közös cél az összes érintett ország számára. Trumpot az Oroszországgal szembeni befagyasztott vagyoneszközök, különösen a Belgiumban zárolt 300 milliárd dollár sorsáról is kérdezték. 

Ez nem egy egyszerű dolog. Feloldani ezeket a zárolásokat nehéz feladat, és sok összetett probléma merül fel ezzel kapcsolatban

– jelentette ki az amerikai elnök.

Macron: Az orosz vagyonok lefoglalása nem sértheti a nemzetközi jogot

Emmanuel Macron a sajtótájékoztatón megerősítette Franciaország álláspontját az Oroszországgal szembeni szankciók ügyében, különösen a Belgiumban zárolt 300 milliárd dollárnyi orosz vagyon kapcsán. 

Ez egy problémás kérdés. Már most is használtuk ezeket az összegeket bizonyos terhek fedezésére, amelyek a korábban részletezett megállapodások részei voltak

– mondta Macron, hozzátéve, hogy ezek a szankciók a nemzetközi jog tiszteletben tartásával összhangban történtek. A francia elnök szerint a zárolt eszközök elvétele jogilag nem megengedett: 

A nemzetközi jog tiszteletben tartása mellett kell eljárnunk. Az eszközök önkényes elvétele sértené ezt az elvet. Eljárásokat indíthatunk, de az eszközök önkényes átvétele nem jogszerű.

Macron hozzátette, hogy a háború végével ezek a vagyoneszközök szerepet játszhatnak a tárgyalások lezárásában és a békefolyamat során. A kompenzáció kérdésében Macron egyértelműen fogalmazott: 

Először az ukránokat kell kárpótolni, hiszen ők veszítették el a legtöbbet, ők szenvedtek el hatalmas emberáldozatokat, és ők szenvedték meg ezt a háborút a legjobban.

Hozzátette, hogy a háború anyagi terheinek egy részét Európa vállalja magára, mivel az európai országok jelentős kölcsönöket nyújtottak Ukrajnának. Macron kiemelte, hogy Európa eddig is jelentős mértékben támogatta Ukrajnát: 

Európa eddig a teljes támogatás 60 százalékát vállalta, és az Egyesült Államok által garantált hitelek is komoly összeget képviselnek.

A francia elnök hangsúlyozta, hogy az orosz vagyonok felhasználása csak akkor lehetséges, ha a nemzetközi jogi helyzet egyértelművé válik a háború lezárulta után:

Ha a jogi helyzet világosan rendeződik, készen állunk arra, hogy ezeket az eszközöket Ukrajna újjáépítésére használjuk fel.

Borítókép: Donald Trump amerikai elnök és Emmanuel Macron francia elnök (Fotó: AFP)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.