A Fehér Ház döntése értelmében Paul Martin, az USAID főellenőre kedden távozott posztjáról. A lépésre mindössze néhány nappal azután került sor, hogy a hivatal egy jelentésben kritizálta a Trump-kormányzat segélyezési politikáját. A dokumentumban az szerepelt, hogy az USAID leépítése jelentős problémákat okoz a több milliárd dollárnyi humanitárius forrás felhasználásának ellenőrzésében.
![Trump küzdelme az USAID ellen folytatódik](https://cdn.magyarnemzet.hu/2025/02/mjftYeLYfQFAbZrIJ-bJWVos4HMwJWEaqqIbDSSDT-8/fit/1200/820/no/1/aHR0cHM6Ly9jbXNjZG4uYXBwLmNvbnRlbnQucHJpdmF0ZS9jb250ZW50LzgxZGU4YWE5N2MwZTRkYWQ5ZTE0Y2Q1YWZlYzRjMDg0.jpg)
A jelentés után az USAID arra figyelmeztetett, hogy a Trump-adminisztráció lépései ellehetetlenítették a szervezet működését, és az amerikai támogatási programok veszélybe kerültek. A főellenőr kirúgása miatt több törvényhozó és szakértő is aggályokat fogalmazott meg az ügyben.
Bírósági csatározások és Trump hatásköre
A Trump-kormányzat lépései nemcsak belpolitikai vitát váltottak ki, hanem jogi akadályokba is ütköztek. Egy szövetségi bíró átmenetileg blokkolta a Trump-adminisztráció döntését, amely alapján az USAID alkalmazottainak nagy részét fizetett szabadságra küldték volna.
A dolgozókat képviselő szervezetek szerint a Fehér Ház lépései törvénytelenek, mivel a kongresszus jóváhagyása nélkül nem lehetne felszámolni az ügynökséget.
A kormányzat ezzel szemben azzal érvel, hogy Trumpnak széles körű hatásköre van a külügyi segélyezési politikában, és az USAID működését átalakíthatja.
A Fehér Ház ügyvédei szerint az elnök jogkörei ezen a területen általában széleskörűek és nem korlátozhatók bírósági úton.”
Borítókép: Az USAID központja előtti zászló (Fotó: AFP)