A USAID nemcsak fejlesztési célokat szolgált, hanem jelentős befolyást gyakorolt a nemzetközi médiára is. Kiderült például, hogy a brit BBC egyik alárendelt szervezete bevételeinek nyolc százalékát közvetlenül az amerikai kormány pénzügyi támogatásából fedezte. Még meglepőbb azonban, hogy a Politico, amely az Európai Unió és az Egyesült Államok politikáját fókuszba helyező médiumként működik, szintén jelentős amerikai forrásokat kapott. A német Springer Kiadó tulajdonában lévő Politico különösen aktív szerepet vállalt a 2024-es európai parlamenti választások előtt, amikor erőteljes kampányt folytatott a patrióta politikai erők ellen. Az amerikai elnökválasztási időszakban pedig az amerikai piacot árasztotta el Trump-ellenes tartalmakkal. Trump elnök győzelme után azonban gyorsan visszavágott, a Biden-kormányzat által kötött előfizetés lemondásával a Politico évi nyolcmillió dolláros támogatástól esett el.
![Donald Trump amerikai elnök már a választási kampányban megígérte az USAID felszámolását](https://cdn.magyarnemzet.hu/2025/02/vQ2Xe0GWE3fEl3OT6_dg2YrGuhSzE-BRaNomozv7Vvg/fit/1200/800/no/1/aHR0cHM6Ly9jbXNjZG4uYXBwLmNvbnRlbnQucHJpdmF0ZS9jb250ZW50L2RkZGY0Y2VjNjMyYzQ5NmY4OTdjZTRkMTIwZjFhYWYx.jpg)
(Fotó: AFP)
Furcsa helyeken kötnek ki az amerikai pénzek
A USAID pénzügyi hátterét vizsgálva számos meghökkentő projekt is napvilágra került, mint arról már lapunk is beszámolt. Kiderült például, hogy az ügynökség olyan programokat finanszírozott, mint a „személyre szabott fogamzásgátlási módszerek” fejlesztése vagy egy „transznemű operafesztivál” Kolumbiában.
Szintén amerikai támogatásból készült egy „transznemű képregény” Peruban, amely több ezer dollárnyi támogatást kapott.
Ezek a példák rávilágítanak arra, hogy a USAID egyre inkább politikai és ideológiai célok eszközévé vált, miközben az amerikai adófizetők pénzét olyan kezdeményezésekre fordították, amelyek nem feltétlenül illeszkedtek az eredeti fejlesztéspolitikai célokhoz.
Trump példája Európát is cselekvésre ösztönözheti
Trump döntései hatással lehetnek az európai politikára is. Egyre többen vetik fel, hogy az Európai Uniónak fel kellene tárnia, milyen mértékben finanszírozza a brüsszeli bürokrácia a tagállami médiát, televíziós csatornákat és kulturális intézményeket.
Petra Steger, az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) európai parlamenti képviselője szerint az amerikai elnök döntése világos üzenetet küldött: „Trump megmutatta az utat, most rajtunk a sor, hogy kövessük.”
A cél az lenne, hogy átláthatóbbá váljon, milyen hatással vannak ezek a pénzügyi támogatások az adott médiafelületek tartalmi és ideológiai irányultságára. Az osztrák politikus szerint a transzparens és költséghatékony bürokrácia érdekében Trump példáját követve Európában is meg kell vizsgálni a nemzetközi támogatások valódi hatásait.
Borítókép: Donald Trump amerikai elnök rendeletet ír alá az Ovális Irodában 2025. január 30-án (Fotó: AFP)