Trump és Putyin lépései átrendezhetik az orosz–ukrán háborút

Kis-Benedek József biztonságpolitikai szakértő szerint Donald Trump és Vlagyimir Putyin megállapodása fontos lépés lehet a konfliktus rendezésében. Az egyeztetések első szakasza az orosz–ukrán háború tűzszüneti feltételeinek kidolgozásáról szól, és az amerikai elnök nyomást helyezhetett Zelenszkijre is, hogy engedményeket tegyen.

2025. 02. 12. 20:48
Fotó: AFP Forrás: (COMBO) This combination of pictures created on February 21, 2020 shows US President Donald Trump delivers remarks at a Keep America Great rally in Phoenix, Arizona, on February 19, 2020. Russian President Vladimir Putin delivers a speech during a ceremon
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Donald Trump bejelentette, hogy hosszú és termékeny beszélgetést folytatott Vlagyimir Putyin orosz elnökkel az orosz–ukrán háború befejezéséről. A tárgyalások célja egy olyan tűzszüneti megállapodás létrehozása, amely mindkét fél számára elfogadható, noha egyelőre sok a nyitott kérdés. Trump közölte, hogy Putyinnal egyetértettek a további diplomáciai lépések szükségességében, és a tárgyalások gyors megkezdésében. Ezt követően az amerikai elnök az ukrán államfővel, Volodimir Zelenszkijjel is egyeztetett, akinek lehetőségei a folyamatban egyre szűkülnek.

Donald Trump közvetítésével újabb diplomáciai lépések történhetnek az orosz–ukrán háború lezárása érdekében.
Donald Trump közvetítésével újabb diplomáciai lépések történhetnek az orosz–ukrán háború lezárása érdekében.
Fotó: AFP

Az orosz–ukrán háború lezárásának első lépései

A Magyar Nemzet megkeresésére Kis-Benedek József biztonságpolitikai szakértő elmondta, hogy Trump és Putyin már alacsonyabb szinteken is egyeztethetett, és véleménye szerint valamilyen elképzelés már körvonalazódik. Bár a részleteket nem hozták nyilvánosságra, a szakértő úgy véli, hogy egyes kérdésekben már lehet kompromisszum, hiszen mindkét fél érdeke, hogy előrelépés történjen.

Jelenleg ennek a kidolgozása folyik, és ezt fogják azzal megvalósítani, hogy találkoznak Moszkvában, vagy Washingtonban, esetleg mind a két helyen

– mondta Kis-Benedek. Az eddigi egyeztetések azonban egyelőre csak a tűzszünetről szólnak, míg a béketárgyalások feltételei továbbra is vitásak. A szakértő szerint különösen kényes kérdés az ukrán területcserék ügye. 

A területcserébe nem akarnak bemenni az oroszok, amit kértek az ukránok

– magyarázta. Emellett az Ukrajna NATO-csatlakozásával kapcsolatos elképzelések sem kerülhetnek napirendre, hiszen Moszkva ezt teljes mértékben elutasítja.

Zelenszkij mozgástere egyre szűkül

Trump a Putyinnal folytatott tárgyalása után egyórás beszélgetést folytatott Volodimir Zelenszkijjel is, akinek lehetőségei egyre inkább behatárolódnak. 

A mozgástere meglehetősen csökkent, és Zelenszkijnek most már nincs meg az a lehetősége, hogy diktáljon

– mondta a szakértő. Noha az ukrán elnök továbbra is igyekszik érvényesíteni saját követeléseit, például a megszállt területek visszaszerzését, Moszkva határozottan elutasítja ezeket az igényeket.

Nemhogy területcseréről nincs szó, hanem az oroszok ki fogják őket szorítani, ha nem mennek ki

– tette hozzá Kis-Benedek. A szakértő szerint a következő napokban a felek további részleteket dolgozhatnak ki, beleértve a lehetséges tűzszüneti megállapodás ellenőrzését és finanszírozását. Trump célja az, hogy az ezzel járó költségeket ne az Egyesült Államok, hanem az európai országok vállalják magukra. 

Trump szeretné áthárítani másra, mondjuk például az európai országokra

– mondta Kis-Benedek, hozzátéve, hogy a müncheni biztonságpolitikai fórum is fontos szerepet játszhat a további egyeztetésekben.

Putyin gesztusa taktikai lépés lehetett

Trump külön kiemelte, hogy Putyin szabadon engedte Marc Fogelt, egy korábban Oroszországban fogva tartott amerikai állampolgárt. A szakértő szerint ez a lépés jelzésértékű, és Putyin szándékosan előzte meg Trump várható követelését. 

Nem véletlen valósította meg a Putyin. Ezzel jó szándékáról próbálta az amerikai elnököt biztosítani

– magyarázta Kis-Benedek. Az orosz vezető ezzel elkerülhette, hogy Trump ezt a kérdést a tárgyalások során felhasználja ellene. A következő hetekben a tárgyalások folytatódnak, és a szakértők szerint kulcskérdés lesz, hogy az amerikai és orosz felek milyen feltételeket tudnak kialkudni Ukrajna számára. Az orosz–ukrán háború sorsa szempontjából Trump közvetítő szerepe jelentős hatással lehet a konfliktus további alakulására.

Borítókép: Donald Trump és Valgyimir Putyin (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.