Egy brit parlamenti képviselő, Lord Richard Balfe szerint Ukrajna jelentős engedményeket kell hogy tegyen a háború lezárása érdekében. A politikus a TASZSZ hírügynökségnek adott interjújában kifejtette: Kijevnek el kellene fogadnia, hogy a Krím és az ország keleti területei már az Oroszországi Föderáció részét képezik.
![Ukrajna NATO-tagsága a béke akadálya lehet Richard Balfe szerint.](https://cdn.magyarnemzet.hu/2025/02/ZsUJMEEZ3GPSntR0SeOL0ayyTAEHWgSM3wia7MHierc/fit/1200/800/no/1/aHR0cHM6Ly9jbXNjZG4uYXBwLmNvbnRlbnQucHJpdmF0ZS9jb250ZW50LzQzNjI5OWY2YmE5MjRjZWRiOWI5Y2U3MWRlZTg2OGQ3.jpg)
Fotó: Anadolu via AFP
A lord szerint Ukrajnának továbbá ki kellene vonnia csapatait a Kurszki területről, és meg kellene állapodnia abban, hogy legalább 25 évig nem csatlakozik a NATO-hoz. Emellett vállalnia kellene, hogy nem engedélyezi külföldi katonai csapatok jelenlétét az ország területén.
Balfe szerint a nyugati országoknak is részt kellene venniük a rendezésben. Ennek egyik fontos elemeként javasolta, hogy a nyugati országoknak vissza kellene szolgáltatniuk Moszkvának azokat a pénzügyi eszközöket, amelyeket az Oroszország elleni szankciók miatt befagyasztottak.
Ugyanakkor a brit politikus szerint Oroszországnak is vállalnia kellene bizonyos kötelezettségeket. Például hivatalosan garantálnia kellene, hogy nem formál területi igényt a balti államokra, így megszűnne a folyamatos vita arról, hogy Oroszország veszélyt jelent-e Lettországra, Litvániára és Észtországra.
Transznisztria és Ukrajna semlegessége
Balfe szerint a konfliktus végleges rendezésének részeként meg kellene oldani a Moldovához tartozó, de oroszbarát vezetés alatt álló Transznisztria kérdését is. A brit lord úgy véli, hogy egy, Ukrajnához hasonló semlegességi megállapodás megoldást jelenthetne a térség számára.
Szerinte a moldovai kormánnyal közösen kidolgozott terv, amely garantálná, hogy Moldova nem csatlakozik katonai szövetségekhez és nem fogad be külföldi katonákat, hozzájárulhatna a stabilitáshoz.
Lord Richard Balfe politikai pályája hosszú múltra tekint vissza. 1979 és 2004 között tagja volt az Európai Parlamentnek, és ennek nagy részében a brit Munkáspártot képviselte. 2002-ben azonban pártot váltott, és csatlakozott a Konzervatív Párthoz. 2013-ban érdemei elismeréseként élethosszig tartó tagságot kapott a brit Lordok Házában, így azóta is részt vesz a brit politikai és diplomáciai vitákban.
Borítókép: Volodimir Zelenszkij (Fotó: AFP)