Nemzetközi csúcstalálkozót tartottak a Vatikánban a gyermekek jogairól

A gyermekek életét érintő legsürgetőbb kérdésekre hívta fel a figyelmet Ferenc pápa a Vatikánban megrendezett találkozón. A katolikus egyházfő arról beszélt, hogy a világ nem maradhat érzéketlen a gyermekek szenvedése iránt.

2025. 02. 03. 18:41
Ferenc pápa a gyermekek jogairól szóló csúcstalálkozón a Vatikánban. (Fotó: Handout / VATICAN MEDIA / AFP) Fotó: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A gyermekek jogairól szóló csúcstalálkozót hívott össze Ferenc pápa a Vatikánban hétfő délelőtt. Szeressük és védelmezzük őket címmel tartották meg az Apostoli Palota Kelemen-termében azt a nemzetközi találkozót, melyen Róma püspöke is felszólalt. Beszédében felhívta a figyelmet, hogy még ma is gyerekek milliói élnek szegénységben, háborús övezetben, akik nem járhatnak iskolába, akik igazságtalanság és kizsákmányolás áldozatai. A legszegényebb vagy a tragikus konfliktusoktól szétszakított országokban élő gyermekeknek és serdülőkorú fiataloknak szörnyű megpróbáltatásokkal kell szembenézniük.

A katolikus egyházfő felhívta a figyelmet, hogy sajnálatos módon a leggazdagabb országok sem mentesek az igazságtalanságtól. Azokban az országokban, ahol Istennek hála nincs háború vagy éhínség, ott is léteznek olyan perifériák, ahol a nehéz helyzetbe került fiatalok szorongások és depresszió áldozatai, a serdülőkorúak az agresszió és az önpusztítás útját választják. Ferenc pápa arról is szólt: nehézséget jelent a fiatal nemzedékeknek, hogy hiába áll előttük az élet, nem tudnak bizalommal és pozitívan a jövőbe tekinteni. 

A szentatya aggasztónak és szomorúnak nevezte, hogy pontosan azok, akik a társadalom számára a reményt jelentik, nehezen ismerik fel önmagukban a lehetőségeket. 

Majd megértően hozzáfűzte, amikor a jövő bizonytalanná válik, a fiatalok álmai elhalnak, a tanulmányok eredményeit nem tudják gyümölcsöztetni, a munka világában nincs stabilitás, akkor könnyen erőt vesz az emberen a szomorúság és az unalom.

A szentatya elfogadhatatlannak nevezte mindazt, aminek az elmúlt időszakban naponta szemtanúi lehettünk: hogy a bombázásokban gyermekek veszítik életüket, hogy a hatalom, az ideológiák, a nemzeti érdekek oltárán feláldozták őket. Semmi sem lehet olyan értékes, mint egy gyermek élete. 

A kicsinyek elpusztítása nem más, mint a remény megtagadása

– jelentette ki Ferenc pápa, hozzátéve:

A fejlett országok túlzott individualizmusa is káros a kicsikre

– folytatta a szentatya, utalva a jóléti országokban is létező nehézségekre. Néha rosszul bánnak velük, sőt elnyomják, miközben védeni kellene őket, gondoskodni kellene róluk.

A hazájukat elhagyni kénytelen gyermek tragédiájára is kitért a pápa, akik a tengeren vagy a sivatagon való átkelés közben veszítik életüket. Hogy lehet, hogy egy gyermek életnek így kell végződnie?

– tette fel a kérdést a szentatya. A Vatikánban összehívott nemzetközi találkozón Ferenc pápa kijelentette: mindez nem lehet egy újfajta normalitás. Nem lehet sem elfogadni, sem megszokni. Az emberi szív legnemesebb kincsét, az együttérzést és irgalmat nem szabad elveszíteni.

A katolikus egyházfő emlékeztetett, hogy a konfliktusok miatt napjainkban több mint negyvenmillió gyermeket kellett kitelepíteni, és körülbelül százmillió hajléktalan gyermek van. 

Kitért a gyermekrabszolgaság tragédiájára is.

Hozzávetőlegesen százhatvanmillió gyermek válik kényszermunka, emberkereskedelem, bántalmazás, kizsákmányolás és kényszerházasság áldozatává.

Borítókép: Ferenc pápa a gyermekek jogairól szóló csúcstalálkozón a Vatikánban (Fotó: Handout/Vatican Media/AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.