Vucsics: Hárommilliárd eurót költöttek a megbuktatásomra az elmúlt tíz évben

A szerb elnök egy televíziós interjúban megdöbbentő állításokat tett a vele szembeni támadásokkal kapcsolatban. Alekszandar Vucsics szerint az elmúlt évtizedben hatalmas összegeket fordítottak a megbuktatására. A USAID a balkáni országban is rengeteg pénzt költött a destabilizációra.

Forrás: B92, Novoszti2025. 02. 11. 8:13
Fotó: AFP Forrás: AFP or licensors/A demonstrator holds a scarf reading Serbia as a bridge over the Sava river is blocked as part of protests linked to a railway station disaster that sparked a nationwide anti-corruption movement last November, in Belgrade on February 9, 2
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lenyűgöz, hogy mennyi pénzt költöttek a megbuktatásomra. Az elmúlt tíz évben ez körülbelül hárommilliárd eurót tesz ki. Ezt nyilatkozta Alekszandar Vucsics szerb elnök a Pink Televízió műsorában.

Alekszandar Vucsics szerb elnök (Fotó: AFP)
Alekszandar Vucsics szerb elnök (Fotó: AFP)

Vucsics elmondta, hogy mi a külföldi pénzek célja

Az elnök szerint három fő oka van ennek a jelentős befektetésnek:

  1. Szerbia független politikájának aláásása
  2. Az ország pozíciójának gyengítése a régióban
  3. A külföldi befolyás erősítése

Vucsics keményen bírálta az ellenzéket és a médiát is. Az elnök kitért a közelmúlt tüntetéseire is, amelyeket „színes forradalomnak” nevezett:

Megpróbáltak színes forradalmat végrehajtani, mert tudják, hogy itt nincs esélyük a választásokon, népszavazáson. Sehogy sem tudnak győzni, ezért volt szükség a színes forradalomra, hogy minden intézménybe behatoljanak.

Az elnök végül egy bejelentést is tett. Úgy fogalmazott: tankönyvet fog írni arról, hogyan kell harcolni a színes forradalmak ellen. 

Hiszem, hogy ez lesz az egyik legkelendőbb könyv a világon

– mondta. Kiemelte: Szó szerint lenyűgözte, mennyi pénzt fektettek be külföldről a megbuktatásába, az elnök több példát is említett, egyike ezeknek a 28 millió eurót kapó Trag Alapítvány.

A Trag Alapítvány, korábban Balkán Helyi Kezdeményezések Alapja (BCIF) több mint két évtizede működik Szerbiában és a régióban, és a civil társadalmat támogató szervezetként mutatja be magát, írja a B92 szerb hírportál. A cikk szerint a külföldi adományozók, különösen a USAID és a National Endowment for Democracy (NED) által nyújtott finanszírozás azonban megmutatta, hogy ez a szervezet valójában a destabilizáció és a politikai nyomás karjaként szolgál Szerbiában.

A USAID a Trag Alapítvány egyik legnagyobb adományozója volt, együttműködésük 2013-ig nyúlik vissza. 

Az alapítványnak odaítélt jelentősebb támogatások közül néhány:

235 ezer dollár az „Egészségügyi reform” projektre (2013–2015)
300 ezer dollár a „Filantrópia a helyi közösségekért” projektre (2015)
4,95 millió dollár a szerbiai civil aktivizmus megerősítésére és a polgárok reformfolyamatokban való részvételének fokozására irányuló projektekre (2023–2028)

Összességében a Trag Alapítvány legalább 5,485 millió dollárt kapott USAID-támogatásokon keresztül, és ezeket a forrásokat a szerbiai politikai élet destabilizálására irányuló kísérletekre fordították. A rendelkezésre álló adatok szerint a támogatást tiltakozások szervezésére, társadalmi zavargások szítására, valamint az Ukrajnában, Georgiában és más országokban tapasztalt színes forradalmak jegyében az állami intézményekre gyakorolt ​​nyomásgyakorlásra fordították 

– közölte a portál.

Borítókép: Tüntetések Szerbiában (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.