Javier Milei elnök utasítást adott Gerardo Werthein külügyminiszternek, hogy léptesse ki Argentínát a WHO-ból – mondta Manuel Adorni elnöki szóvivő. Milei elnök a lépést azzal indokolta, hogy súlyos ellentétek vannak hazája és a WHO között több egészségügyi kérdésben, különös tekintettel a koronavírus-járvány kezelésére – tette hozzá a szóvivő, és felidézte azokat a korlátozó intézkedéseket, amelyeket a koronavírus-járvány miatt az előző, baloldali kormány vezetett be, és tartott fenn hónapokon át. Kijelentette, hogy országának joga van van „más államok politikai befolyásától mentesen” működni.
Mi, argentinok nem fogjuk megengedni egy nemzetközi szervezetnek, hogy beleavatkozzon szuverenitásunkba, és biztosan nem engedjük meg ezt az egészségügyi rendszerünk esetében
– tette hozzá.
Trump egyik első intézkedése volt a WHO-ból való kilépés
Donald Trump amerikai elnök január 20-ai beiktatását követő egyik első intézkedéseként elrendelte, hogy az Egyesült Államok lépjen ki az Egészségügyi Világszervezetből.
Az Egészségügyi Világszervezet átvert minket, mindenki átveri az Egyesült Államokat. Ez többé nem fog megtörténni
– mondta Trump, amikor aláírta a rendeletet, amely szerint az Egyesült Államok kilép az Egészségügyi Világszervezetből (WHO). Azzal vádolta a WHO-t, hogy rosszul kezelte a Covid–19 világjárványt és más nemzetközi egészségügyi válságokat. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy az Egyesült Államok 12 hónapon belül kilép a WHO-ból, és leállítja a szervezet munkájához való pénzügyi hozzájárulását. Az Egyesült Államok az ENSZ egészségügyi ügynökségének legnagyobb pénzügyi támogatója.
Borítókép: Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) logója a szervezet genfi székhelyén (Fotó: (Fabrice COFFRINI / AFP )