Andreas Rödder történész meglebegtette, hogy kilép a CDU-ból. A Die Welt című lapnak adott interjújában azt mondta, hogy Friedrich Merz pártelnöknek több politikai változást kell keresztülvinnie az SPD-vel folytatott koalíciós tárgyalásokon – írta a Junge Freiheit.

Az interjúban Rödder a kétségeit kis megfogalmazta Merz irányváltásával kapcsolatosan. A CDU alapértékek bizottságának volt vezetője arra a kérdésre, hogy emiatt milyen konzekvenciákat vonna le ebből, így válaszolt:
Ezen jelenleg gondolkodom.
Sajtóértesülések szerint Rödder a Kereszténydemokrata Pártból való kilépésre célozhatott, tekintettel arra, hogy már nem visel semmilyen tisztséget a pártban.
Lapunk is írt arról korábban, hogy a közelmúltban több ismert helyi és tartományi szintű CDU-politikus fordult el a kereszténydemokrata párttól.
Kühlungsbornban 18 képviselő, a helyi Kereszténydemokrata Párt (CDU) teljes párt- és frakcióvezetősége lemondott, és országszerte egyre több CDU-párttag szánja el hasonló lépésre magát. A brandenburgi Fredersdorf-Vogelsdorf polgármestere, Thomas Krieger harminc év után lépett ki a pártból. Őt követte Daniel Hackenjos, a CDU baden-württembergi kkv- és vállalkozói szövetségének korábbi elnöke.
Döntéseikben egy közös: mindannyian Friedrich Merz pártelnök választási ígéreteinek összeomlásával indokolják sokszor évtizedes párttagságuk megszűnését.
Rödder: Veszély a demokráciánkra
A mainzi egyetem történelemprofesszora 2023 szeptemberéig a CDU alapértékekkel foglalkozó bizottságának elnöke volt, személyesen Merz nevezte ki. Ennek a bizottságnak az volt a feladata, hogy feltárja a párt konzervatív gyökereit, így segítve annak programját.
Amikor Rödder felvetette a lehetőségét annak, hogy a CDU kisebbségi kormányokat vezessen anélkül, hogy formálisan együttműködne az AfD-vel, erős párton belüli kritikák érték. Ennek hatására lemondott tisztségéről. Ez jól mutatja a CDU-n belüli folyamatos vitát az AfD-hez való viszonyulásról és a párt stratégiai irányvonaláról.

Andreas Rödder az interjúban élesen bírálta a CDU/CSU választások utáni irányváltását és a koalíciós tárgyalásokon a tárgyalási pozíciók feladását:
Ezt óriási veszélynek látom a CDU/CSU-ra és a demokráciánkra nézve is
– mondta.
Ha a CDU/CSU nem teljesíti a politikaváltás elvárását, az nemcsak a párt számára okoz hitelességi problémát, hanem növeli a közvélemény bizalmi válságát azokkal a politikai intézményekkel szemben, amelyek nem teljesítenek. Ez rendszerszintű válsághoz vezethet.
Andreas Rödder élesen bírálta a CDU-t amiatt, hogy támogatta az alkotmánymódosítást a történelmi adósságcsomag finanszírozása miatt, és ezt bizalomvesztésnek, valamint a választók megtévesztésének nevezte. Emellett megkérdőjelezte az AfD-vel szembeni szigorú „tűzfal” politikát.
Azt szorgalmazta, hogy a CDU feltételes tárgyalási hajlandóságot mutasson, amely világos tartalmi és stílusbeli határokat szabna. Szerinte ugyanis a tűzfal stratégiailag gyengíti a CDU/CSU-t. Szerinte ez egyfajta „vasketrec”, amely politikailag a szociáldemokratákhoz (SPD) láncolja a pártot, és ezzel rendkívüli módon megerősíti a szociáldemokratákat.
A tűzfallal a baloldali–zöld politikai tábor babiloni fogságba ejtette a CDU/CSU-t. A CDU-nak és a CSU-nak nincs más partnere, mint az SPD. Ez teszi az SPD-t hihetetlenül erőssé
– hangsúlyozta.