Brüsszel háborúpárti vezetése arra ösztönözné a tagállamok lakosságát, hogy háromnapi ún. túlélőcsomagot készletezzek egy esetleges háború vagy válsághelyzet esetére. Az Európai Bizottság szerdán tette közzé azt a harminc konkrét javaslatból álló listát is, melyet az EU válságkezelési biztosa egy átfogóbb „felkészültségi stratégia” részének nevezett.
Lapunk kérdésekkel fordult az ügyben az Európai Bizottsághoz. Arra voltunk kíváncsiak, hogy milyen célokat szolgál az európai lakosoknak javasolt 72 órás túlélőcsomag, illetve hogy hogyan tervezik ennek a kezdeményezésnek a végrehajtását.
A csomagot bemutató kissé infantilis videóban Hadja Lahbib, az EU válságkezelési biztosa mutatta meg, hogy az Európai Bizottság miket is tart fontosnak egy ilyen 72 órás túlélőcsomagban.
Először is a szemüveg. Szuper fontos, ha látni szeretnénk mi is történik. Vagy nem
– vette le szemüvegét, ezt viccesnek gondolva Lahbib. A következő szerinte a személyi dokumentumok egy vízhatlan tokban, de kell egy zseblámpa is, valamint ne feledjük a gyufát és az öngyújtót sem, tette hozzá.
Különleges barátunk a 18 funkciós svájci bicska is, kardozott vele gyerekesen az uniós tisztviselő.
Az EU válságkezelési biztosa arra is felhívta a figyelmet, hogy talán szükségünk lehet ennivalóra is és természetesen némi készpénzre, mert egy válság közepén a készpénz fontos, a bankkártya ilyenkor csak egy műanyag tárgy, amivel kártyázni lehet. Elektronikai eszközeinknek és telefonjainknak pedig töltőt és power bankot is érdemes a csomagba tenni, mert anélkül a telefonunk halott. A nálunk lévő játékkártya pedig egy kis figyelemelvonásra lehet megfelelő.
Ne feledd a rádiót sem, egy kisebbet
– mutatta.
Ez minden, amire szüksége van a túléléshez az első 72 órában. Felkészült az EU, és azért készíti el a megfelelő stratégiát, hogy minden polgára biztonságban legyen válsághelyzetben. Legyen biztonságban
– összegezte a csomagot bemutató tisztviselő.
Az európai állampolgárok háborútól való félelmét fegyverkezésre és a hatalomkoncentráció igazolására használja fel az EU. Brüsszel a saját narratívája szerint egy veszélyes világra készítené a lakosságot, de a veszélyek egy részét épp saját politikájával teremti meg vagy legalábbis súlyosbítja.