Brüsszel háborúba vinné Európát, ezért kell a 72 órás túlélőcsomag

Az Európai Unió új biztonsági kihívásokra és háborúra készül. Brüsszel szerdán arra kérte a háztartásokat, hogy halmozzanak fel három napra elegendő vészhelyzeti készletet, ebbe beleértve az élelmiszert, a gyógyszert és egyéb alapvető cikkeket. Az EU továbbra is folytatja a háborúpárti politikát, s a béke helyett a háborúra rendezkedik be. Magyarország a béke pártján van – nyilatkozta az erről az ötletről szóló kérdésre válaszolva a magyar miniszterelnök. Orbán Viktor a Kossuth rádióban hozzátette: Amerika békét akar, az európai országok viszont a háború folytatásáért dolgoznak.

2025. 03. 28. 8:39
Több mint három éve tart az orosz-ukrán háború (Fotó: AFP)
Több mint három éve tart az orosz-ukrán háború (Fotó: AFP)
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Palackozott víz, energiaszeletek, zseblámpa és egyebek. Brüsszel háborúpárti vezetése arra ösztönzi a 27 tagállam minden háztartását, hogy készítsen elő egy háromnapos túlélőkészletet válsághelyzet esetére, legyen az konfliktus, járvány vagy természeti katasztrófa.

Emmanuel Macron francia elnök köszönti Ursula Von der Leyen európai bizottsági elnököt. Brüsszel tovább folytatná a háborút (Fotó: AFP)
Emmanuel Macron francia elnök köszönti Ursula Von der Leyen európai bizottsági elnököt. Brüsszel tovább folytatná a háborút (Fotó: AFP)

Az Európai Bizottság szerdán tette közzé azt a harminc konkrét javaslatból álló listát, amellyel az uniós tagállamok fokozhatják felkészültségüket. A javaslat szerint a blokk lakosainak legalább 72 órára elegendő erőforrással kell rendelkezniük az önellátáshoz, arra az esetre, ha elvágnák őket az alapvető szolgáltatásoktól.

A 72 órás túlélőkészlet része egy átfogóbb „felkészültségi stratégiának”, összhangban egy tavalyi kulcsfontosságú jelentéssel, amely Európa polgári és katonai felkészültségének megerősítését célozza az új kihívások fényében – mondta Hadja Lahbib, az EU válságkezelési biztosa.

Az EU-ban másképp kell gondolkodnunk, mert a fenyegetések is mások, és nagyobb léptékben kell gondolkodnunk, mert a fenyegetések is nagyobbak

 – mondta. 

Lahbib a közösségi médiában közzétett egy videót, amelyben részletezi, milyen tárgyakat kell a polgároknak egy vészhelyzeti táskában tartaniuk, beleértve a gyógyszereket és a fontos dokumentumokat műanyag tasakban, valamint egy svájci bicskát. Összességében a háztartásoknak tizenkét kulcsfontosságú tételt kell felhalmozniuk – beleértve a gyufát és a rádiót is – a „túlélőkészlet” részeként.

A „felkészültségi” stratégia – és különösen a túlélőkészlet – Skandináviából merít ihletet, ahol Finnország, Svédország és Dánia is fokozta erőfeszítéseit a háztartások felkészítésére egy esetleges jövőbeli válság vagy konfliktus lehetőségére, miközben Ukrajna már három éve folytat elhúzódó háborút az orosz invázió ellen.

Brüsszel továbblépne, nem elég a túlélőcsomag

Az Európai Parlament Renew Europe (Újítsuk meg Európát!) csoportjának három képviselője eközben levélben fordult Ursula von der Leyenhez, az Európai Bizottság vezetőjéhez, amelyben arra sürgették a bizottságot, hogy menjen tovább, és küldjön kézikönyvet a blokk minden háztartásába a „különböző válsághelyzetekre való felkészülésről, a potenciális konfliktusoktól kezdve az éghajlati katasztrófákon és járványokon át a kiberfenyegetésekig”.

Magyarország a béke pártján van

Péntek reggel Orbán Viktor is értékelte az Európai Bizottság ötletét, amely arról szól, hogy 72 órára elegendő vészhelyzeti tartalékot halmozzon fel a lakosság. A miniszterelnök aláhúzta: Brüsszel ezt azért teszi, mert háborúra készül. Ezt komolyan kell venni – mondta a kormányfő. Orbán Viktor hozzátette: egyelőre nem hiszi, hogy Európát háború fenyegetné. Szerinte a brüsszeliek akarják a háborút, Magyarország a béke oldalán van.

Nem fenyeget, háború, mi a béke oldalán vagyunk, és biztosan nem fogunk háborúba menni

 – közölte. Kiemelte:

Amerika békét akar, az európai országok viszont a háború folytatásáért dolgoznak.

Matteo Salvini olasz kormányfőhelyettes is szerint Brüsszel erőlteti a háborút, s ezt megszállottan teszi. Úgy fogalmazott: ezért indították a túlélőcsomagról szóló videót. 

Borítókép: Több mint három éve tart az orosz–ukrán háború (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.