Friedrich Merz máris összeállt a baloldallal

Friedrich Merz és pártja sikeresen lezárta az előzetes tárgyalásokat egy lehetséges koalíció kialakításáról a szociáldemokratákkal (SPD). Bár a szociáldemokraták fennállásuk legnagyobb vereségét szenvedték el a németországi választásokon, most úgy tűnik, hogy Friedrich Merz jóvoltából újra kormányra kerülnek.

2025. 03. 08. 19:54
Friedrich Merz, a CDU kancellárjelöltje, Lars Klingbeil, az SPD elnöke és parlamenti frakcióvezetője, Markus Söder, Bajorország miniszterelnöke és a CSU elnöke, valamint Saskia Esken, az SPD elnöke sajtótájékoztatón vesznek részt a CDU/CSU és az SPD közötti tárgyalásokat követően a Bundestagban 2025. március 8-án Forrás: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A cél az, hogy a kormány húsvétig, április 20-ig megalakuljon, és az ország gazdaságának fellendítésére, valamint  a katonai kiadások növelésére összpontosítson. Friedrich Merz a választás előtt kemény migrációellenes retorikát alkalmazott, azonban baloldali szövetségesei hatására ebből jócskán visszavett a győzelem után.

Friedrich Merz visszahozná a választási vereséget szenvedett baloldalt a kormányba
Friedrich Merz visszahozná a választási vereséget szenvedett baloldalt a kormányba
Fotó:   AFP

Friedrich Merz rögtön nekiment az oroszoknak és az amerikaiaknak

Friedrich Merz, aki a választások győztese és a CDU/CSU vezetője, hangsúlyozta, hogy Európának az orosz fenyegetéssel szemben önállóan kell védekeznie, mivel Donald Trump amerikai elnöksége alatt az Egyesült Államok már nem tekinthető megbízható szövetségesnek.

Sürgősen kell cselekedni, különösen a Bundeswehr (német hadsereg) költségvetését illetően

– mondta Merz.

A tervezett koalíció egyik legfontosabb lépése a német állami hitelfelvételi szabályok lazítása, amelyet a parlament már a következő héten megvitat. Ez lehetőséget teremtene arra, hogy Németország a gazdasági növekedés ösztönzésére és a védelmi kiadások fokozására jelentős forrásokat mozgósítson.

A migráció továbbra is fontos téma

A koalíciós tárgyalások egyik központi kérdése az illegális migráció kezelése volt. Merz kijelentette, hogy Németország a jövőben szorosabban együttműködik európai partnereivel, hogy hatékonyabban kezelje a migrációs nyomást.

A tervei között szerepel a határellenőrzések kibővítése és az elutasított migránsok visszafordításának számottevő növelése. A kérdés egyre fontosabbá vált a német politikában, ami abból is látszik, hogy a jobboldali Alternatíva Németországért (AfD) a második legnagyobb politikai erővé nőtte ki magát.

Lars Klingbeil, az SPD társelnöke szerint Németországnak olyan migrációs stratégiára van szüksége, amely a sikeres integráció példáit mutatja be.

A tárgyalások során a jóléti rendszer reformja is előkerült. Markus Söder, a Bajor Keresztényszociális Unió (CSU) vezetője szerint csökkenteni kell azokat a támogatásokat, amelyeket olyanok kapnak, akik képesek lennének dolgozni, de nem teszik.

Merz rendbe akarja hozni a gazdaságot

Németország gazdasága két egymást követő évben zsugorodott, különösen az autóipar gyengélkedése miatt. Merz a gazdasági növekedés fellendítésére 1-2 százalékos GDP-növekedési célt tűzött ki, valamint az energiaárak csökkentését, hogy ezzel segítse a vállalatokat.

A koalíció célja az elektromobilitás támogatása, valamint annak elkerülése, hogy a német autógyártók a szigorúbb szén-dioxid-kibocsátási előírások miatt büntetést kapjanak.

A figyelem most a leköszönő Bundestagra terelődik, amely március 13-án megkezdi a vitát egy 500 milliárd eurós infrastrukturális alap létrehozásáról és a hitelfelvételi szabályok lazításáról. A szavazás március 18-án lesz, de a javaslatok komoly ellenállásba ütközhetnek.

A Zöldeket is bevonnák

Merz és az SPD számára kulcsfontosságú a Zöldek támogatása, hogy az állami költségvetés reformjait keresztülvigyék a parlamenten. A tárgyalások azonban nem haladnak zökkenőmentesen.

Franziska Brantner, a Zöldek társelnöke kijelentette: 

Messze vagyunk még a megállapodástól. A koalíciós partnerek most arról beszélnek, hogyan tudnák minél gyorsabban biztosítani az állami forrásokat a választási ígéreteik finanszírozására.

A németországi Zöldek voltak azok, akik annak idején kilobbizták az összes német atomerőmű leállítását. Így a pénzügyekről való tárgyalás és a koalícióba való bevonásuk valószínűleg nehezen lesz összeegyeztethető Friedrich Merz merész hadászati és infrastrukturális terveivel.

Borítókép: Friedrich Merz, a CDU kancellárjelöltje, Lars Klingbeil, az SPD elnöke és parlamenti frakcióvezetője, Markus Söder, Bajorország miniszterelnöke és a CSU elnöke, valamint Saskia Esken, az SPD elnöke sajtótájékoztatón vesznek részt a CDU/CSU és az SPD közötti tárgyalásokat követően a Bundestagban 2025. március 8-án (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.