Macron és társai zsákutcába kergetik Európát az ukrán érdekekért

A párizsi Ukrajna-csúcson az európai vezetők biztosították támogatásukról Volodimir Zelenszkijt, ám a 2026-tól esedékes ukrán költségvetés finanszírozása kérdés maradt. Az országot államcsőd fenyegeti, még azonnali béke esetén is. Emmanuel Macron ebbe a spirálba húzná most bele Európát is.

2025. 03. 30. 16:38
Emmanuel Macron és a háborúpárti európai vezetők együttes erővel nyújtanák el a háborút
Emmanuel Macron és a háborúpárti európai vezetők együttes erővel nyújtanák el a háborút Fotó: ROBIN VAN LONKHUIJSEN
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Európa háborúpárti politikusai egységet mutattak a héten: az Oroszország elleni szankciók maradnak, Ukrajnát katonailag erősíteni kell, akár az USA nélkül is. Emmanuel Macron francia elnök szerint csak egy erős ukrán hadsereg garantálhatja a békét az orosz–ukrán háború után. A Franciaország és az Egyesült Királyság köré épült „hajlandók koalíciója” békefenntartó erőket tervez Ukrajnába, de a finanszírozás kérdése nyitott – írja a V4NA nemzetközi hírügynökség.

Emmanuel Macron és háborúpárti társai miatt további tízezrek halhatnak meg a következő hónapokban az orosz–ukrán háború miatt (Fotó: Hans Lucas)
Emmanuel Macron és háborúpárti társai miatt további tízezrek halhatnak meg a következő hónapokban az orosz–ukrán háború következtében (Fotó: Hans Lucas)

Ian Proud volt brit diplomata szerint nem világos, miből finanszírozzák az ukrán állami költségvetést a következő évben. Az európaiak viselkedése aggasztó, mert a csúcstalálkozó a háború meghosszabbítására irányult.

A Responsible Statecraft blogon megjelent elemzésében Proud arra figyelmeztet, hogy Ukrajna 2026-ra csődbe juthat, még akkor is, ha a háború holnap véget ér. Nincs ugyanis terv a 2025 utáni finanszírozásra,

az európai elit pedig nem érti a politikai költségeket, függetlenül a háború hosszától.

 

Macron betömné az ukrán lyukat, csak nincs miből

Kijev költségvetésében hatalmas űr tátong, amit sem adóemelések, sem nyugati segélyek nem töltenek be tartósan. Naivitás azt hinni, hogy Kijev gyorsan csökkentheti a katonai kiadásokat, mivel a csapatok létszáma megháromszorozódott, a védelmi kiadások pedig megtízszereződtek 2021 óta.

A strukturális hiány felemészti az államot: 2022 óta a költségvetési hiány átlagosan a GDP 22 százaléka. 2025-re 41,5 milliárd dolláros hiányra számítanak, csökkenő katonai kiadások mellett. A védelmi költségvetés finanszírozása érdekében Kijev masszívan emelte az adókat, melyek a háború kezdete óta több mint 100 százalékkal, a jövedelemadó pedig több mint 200 százalékkal nőtt. Tavaly a honvédelem a teljes nemzeti költségvetés 64 százalékát emésztette fel.

Az IMF szerint Ukrajna legalább 2026 végéig el lesz vágva a tőkepiacoktól, így teljesen a nyugati segélyektől függ. Kezdetben az Egyesült Államok és az Európai Unió több mint 100 milliárd dollár közvetlen pénzügyi támogatást nyújtott, de 2024 óta csak a hitelek felé tolódik a hangsúly, és a feltétel nélküli segélyezésre való hajlandóság így egyre csökken az orosz–ukrán háborúban. A G7-ek 20 milliárd dolláros speciális hitele az idei költségvetést megmenti ugyan, de 2026-ra nincs terv. Számolni kell az összeomlás veszélyével, még akkor is, ha a háború azonnal véget ér.

Borítókép: Emmanuel Macron és a háborúpárti európai vezetők együttes erővel nyújtanák el a háborút (Fotó: ROBIN VAN LONKHUIJSEN)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.