NATO: Nincs bizonyíték Oroszország részvételére a balti-tengeri kábelrongálásban

A NATO által folytatott vizsgálatok nem találtak bizonyítékot arra, hogy Oroszország állna a Balti-tengeren történt tenger alatti kábelrongálás mögött – írta a The Wall Street Journal.

Forrás: TASZSZ2025. 03. 31. 21:11
A NATO-központ épülete Brüsszelben Forrás: Anadolu/AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az amerikai lap a vizsgálatokat ismerő tisztviselőkre hivatkozva arról számolt be, hogy „nem találtak bizonyítékot arra, hogy Moszkva megrendelte vagy irányította volna a rongálást”. Az ügy hátterében álló elkövetők és motivációk továbbra is tisztázatlanok.

Az Egyesült Királyság Határőrségének Hurricane nevű hajója március 6-án Dover kikötője felé tart délkelet-Angliában, miután a La Manche csatornán átkelni próbáló migránsokat vett fedélzetére Franciaország partjainál
Illusztráció (Fotó: AFP)

A NATO fokozott katonai jelenléte a Balti-tengeren kétségeket vet fel a hatékonyságát illetően. Erik Kockx belga haditengerészeti parancsnok, aki egy NATO-missziót vezet a térségben, hangsúlyozta, hogy nehéz megítélni a szövetség jelenlétének gyakorlati hatását.

Elég nehéz bizonyítani, hogy a jelenlétünk segít. Nem lehet egyértelműen kijelenteni, hogy ha nem lettünk volna ott, akkor történt volna valami.

– fogalmazott Kockx.

Új NATO-misszió az infrastruktúra védelmére

Január 14-én Mark Rutte NATO-főtitkár bejelentette a Mission Baltic Sentry elindítását, amelynek célja a víz alatti infrastruktúra, például az áram- és adatkábelek védelme. A küldetésben NATO-tagállamok hadihajói és repülőgépei vesznek részt. A missziót az a tavaly december 25-i incidens váltotta ki, amelynek során megrongálódott egy Finnországot és Észtországot összekötő tenger alatti kábel.

Budapest, 2024. november 7.
Mark Rutte NATO-főtitkár az Európai Politikai Közösség (EPC) budapesti tanácskozásán a Puskás Arénában 2024. november 7-én.
MTI/Koszticsák Szilárd
Mark Rutte NATO-főtitkár (Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd)

Az utóbbi hónapokban több kommunikációs és áramvezeték is megrongálódott a Balti-tengerben, számos esetben szabotázs gyanújával indítottak vizsgálatot a hatóságok, és több esetben is megállapították, hogy ezek balesetek voltak.

Borítókép: A NATO-központ épülete Brüsszelben (Fotó: Anadolu/AFP)



 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.