Az év első három hónapjában rekordszámú dzsihadista került rács mögé Spanyolországban – ez derült ki a belügyminisztérium legfrissebb statisztikájából, ami szerint már 38 főt tartóztattak le terrorizmussal kapcsolatos bűncselekmények miatt. Ehhez az összegzéshez ráadásul még nem számolták hozzá azt a négy személyt, akiket ezen a héten fogtak el különböző városokban.
A legutóbbi akció Granadában zajlott le, ahol a csendőrség egy férfit tartóztatott le, akinek még bejelentett lakcíme sem volt Spanyolországban.
Panziókban és az utcán élt, és azzal vádolják, hogy az Iszlám Állam (ISIS) propagandáját terjesztette az interneten. A hatóságok szerint dzsihadista fórumokat látogatott, és létrehozott egy saját platformot is, ahol több mint 30 gigabájtnyi erőszakos tartalmat osztott meg – a csendőrség szerint ez példátlan mennyiség. A nyomozás során kiderült az is, hogy automatizált szoftvereket, úgynevezett botokat is használt, amelyek segítségével az ISIS belső kommunikációs csatornáihoz és kézikönyveihez is hozzá tudott férni.
Az Europol támogatásával egy másik terrorelhárító művelet is történt a napokban, melynek során három személyt fogtak el Salamancában, Burgosban és Huelvában. A gyanúsítottak szélsőséges iszlamista ideológiát követtek, és saját magukat képezték ki terrorista anyagokból, többek között az Al-Kaida és az Iszlám Állam propagandavideóiból. A nyomozás idején kiderült, hogy katonai edzéseket végeztek, fegyverekről és robbanóanyagokról kutattak, valamint hűségesküt is tettek. A hatóságok szerint komoly fenyegetést jelentettek a nemzetbiztonságra, ezért gyors beavatkozásra volt szükség. A három gyanúsított közül kettőt azonnal előzetes letartóztatásba helyeztek, a harmadik szabadlábon védekezhet.
Eközben a Nemzeti Bíróság két év hat hónap börtönbüntetésre ítélt egy korábban elfogott, marokkói származású dzsihadistát, aki naponta osztott meg terrorizmust éltető tartalmakat közösségi oldalakon, elsősorban a TikTokon.
A 26 éves férfi közel 400 ezer követővel rendelkezett, és bejegyzéseiben nyíltan dicsőítette az Iszlám Állam és más terrorista szervezetek cselekedeteit. Kiemelten népszerűsítette a 2023-as algecirasi terrortámadást is, amikor egy marokkói férfi egy macsetével sétált be az egyik helyi templomba, és hidegvérrel meggyilkolta az ott tartózkodó sekrestyést.
Spanyolországban a rekord mértékű illegális bevándorlás miatt a hatóságok fokozott figyelmet szentelnek a dzsihadisták felkutatására, különösen azokra, akik az online térben tevékenykednek. A belügyminisztérium szerint az év első három hónapjában történt 38 letartóztatás bizonyítja, hogy a spanyol terrorelhárítás kiemelten kezeli a terrorfenyegetések megelőzését.
A rendfenntartó erők egyes tagjai szerint ha a letartóztatások üteme nem csökken, akkor év végére rekordmennyiségű dzsihadistát kapcsolhatnak le Spanyolországban.
Borítókép: Illusztráció (Fotó: AFP)