A bécsi harmadik kerületben található, átlagosnak tűnő épületben nemcsak a liberális Neos kormánypárt, hanem a pénzügyminisztérium fedőcégek listáján szereplő vállalatok is működnek. A Neos pártközpontja mellett két ideiglenes bérlőről kiderült, hogy komoly befolyással bírnak Ukrajnában: a GRV-Grain és a GRV-Davo cégeket a pénzügyminisztérium 2023-ban fedőcégeknek minősítette. Az előbbi mezőgazdasági termékekkel kereskedik, míg utóbbi repülőgépeket ad bérbe, és mindkettő feltűnően hasonlít az ukrán Prometey cégcsoportra, a vállalkozószellemű gabonakereskedő, Rafae Goroyan birodalmára.

Mint ismert, a fedőcég olyan gazdasági társaság, amely valójában nincs jelen az adott jogrendben, nincs alkalmazottja és kereskedelmi tevékenysége.
Ukrán piacon ismert oligarcha a háttérben?
Az örmény származású férfi évente több mint egymillió tonnát exportál. A cég részt vett a Közel-Keletre és Afrikába irányuló exportokban is, amelyet az ENSZ Élelmezésügyi Világprogramja és az USA Nemzetközi Fejlesztési Ügynöksége (USAID) segítségével bonyolítottak le. Több ukrán sajtóorgánum szerint is ő az ország egyik legnagyobb gabonakereskedője, amely tavaly dollármilliókat érő adóvitákkal került a címlapokra – legalábbis erről ír a Der Status. Neve az ukrán gabonát illegálisan és adóelkerülő módon exportáló, baljóslatú vállalati hálózatokról szóló tudósításokban szerepelt az orosz–ukrán háború kirobbanása óta. Ezekben a tudósításokban több mint 80 gyanús ukrán cégről esett szó, amelyek Nyugat-Európában is rendelkeznek fiókkal.
Éppen ott, ahol saját leírásuk szerint „a jövőn dolgoznak”, egyre több a bizonyíték egy rendkívüli politikai és gazdasági következményekkel járó hálózatra – különösen Meinl-Reisinger külügyminiszter legutóbbi nyilatkozatai fényében.
Ukrajnából importált gigabotrány a láthatáron
Az ukrán fővárosban, Kijevben tett látogatása során Meinl-Reisinger nagyszabású bejelentést tett arról, hogy Ausztria gabonát kíván vásárolni Ukrajnától, hogy azt a Közel-Kelet szegény országainak továbbítsa — további részletek megadása nélkül.
Az FPÖ szerint nem humanitárius gesztusról van szó, hanem mindez egy olyan terv része lehet, amely valójában más érdekeket szolgál. Az időzítés és a fedőcégek közelsége a Neos irodájához komoly kérdéseket vet fel, amelyekkel az FPÖ most kiemelten foglalkozik.
Susanne Fürst, az FPÖ külügyi szóvivője számára felhívta a figyelmet arra, hogy miközben Ausztria rekord adósság- és adóterhek alatt roskadozik, milliókat bocsátanak rendelkezésre kétes külföldi segélyekre. Egy parlamenti kérdésben azt követelte, hogy tisztázzák a helyzetet:
Mi a gabonaüzlet valódi természete? Mely országok kapják a szállítmányokat? Mi a kapcsolat Meinl-Reisinger és a Goroyanhoz állítólagosan köthető cégek között? És ki kísérte el a minisztert Kijevbe?
Az FPÖ továbbá parlamenti kérdéssel szeretné megtudni, hogy az állami látogatás milyen magas költségekkel járt, milyen szerepet játszik a Meinl-Reisinger által bejelentett „különleges újjáépítési megbízott”, és mikor folyik be az ukrajnai aknamentesítésre bejelentett további ötmillió euró.
Hogy hova futhat ki az ukrán gabona körül kirobbant újabb botrány, milyen újabb bizonyítékok kerülnek elő, azt egyelőre nem tudni, az Osztrák Szabadságpárt szerint ugyanakkor semmi sem maradhat titokban.
Az ukrajnai látogatása során az osztrák külügyminiszter az közmédiában üzent az FPÖ folyamatos kritikáira, azt állítva, hogy ő folyamatosan az osztrák érdekeket képviseli. Az FPÖ szerint ugyanis Ausztria semlegességét is lábbal tiporja a külügyminiszter, amikor a háború folytatása mellett foglal állást.
Borítókép: Ausztria új kormánya rögtön egy ukrán gabonával kapcsolatos gigabotránnyal kezdheti a ciklust (Fotó: AFP)