Ursula von der Leyen egy általa vezetett birodalmat építene Európában

Az EU vezetői régóta arról álmodoznak, hogy a közösség olyan hatalmas legyen, mint az Egyesült Államok. Ehhez azonban szerintük elengedhetetlen egy saját európai hadsereg. Az új terv, a „ReArm Europe” ezt a célt szolgálná – Ursula von der Leyen pedig máris magát látja az unió marsalljaként.

Forrás: Tichys Einblick2025. 03. 14. 7:55
Ursula von der Leyen
Ursula von der Leyen (Fotó: AFP)
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Tichys Einblick konzervatív újság véleménycikke szerint Ursula von der Leyen politikai karrierje szimbóluma annak, hogyan válhat valaki az európai bürokrácia tökéletes megtestesítőjévé: középszerű teljesítménnyel, de megfelelő kapcsolatokkal a legmagasabb pozíciókig lehet jutni. Nem véletlen, hogy a német politikus az Európai Unió élén folytatta pályafutását, miután védelmi miniszterként maradandót csak a botrányok és a pénzpazarlás terén alkotott.

Ursula
Ursula von der Leyen (Fotó: AFP)

Von der Leyen egyik legújabb nagyszabású terve az Európai Unió saját hadseregének létrehozása.

Ez a gondolat nem új, de az Európai Bizottság elnöke most minden eddiginél agresszívebben igyekszik ezt napirenden tartani. Azonban a projekt mögött nem stratégiai racionalitás, hanem az a brüsszeli megalománia áll, amely folyamatosan erőlteti az Európai Egyesült Államok létrehozását, függetlenül attól, hogy a tagállamok mit akarnak.

Az európai hadsereg gondolata azonban szembemegy a valósággal. Az EU jelenlegi állapotában képtelen lenne egy közös haderőt működtetni: sem a katonai ipar, sem a stratégiai gondolkodás nem egységes, a tagállamok nem hajlandók feladni önállóságukat ezen a téren, és nincs egyértelmű ellenségkép sem, amely igazolná ezt a drága és veszélyes elképzelést.

Ursula von der Leyen elnöksége alatt az Európai Unió egyre inkább úgy működik, mint egy önálló hatalmi struktúra, amelynek elsődleges célja saját befolyásának növelése. A brüsszeli elit folyamatosan újabb és újabb kompetenciákat akar megszerezni a nemzetállamok rovására, és ennek egyik legjobb példája a közös hadsereg ötlete.

A szerző szerint Von der Leyen ebben a tekintetben nem egy újító, hanem egy tipikus brüsszeli politikus: a problémákat nem megoldani akarja, hanem újabb bürokratikus rétegeket épít rájuk. Legyen szó a Covid-oltások beszerzési botrányáról, a zöldátállás dogmatikus erőltetéséről vagy az orosz–ukrán háború kapcsán tett felelőtlen kijelentéseiről, minden döntése azt mutatja, hogy saját politikai túléléséért hajlandó bármilyen eszközt bevetni, még ha ezzel az EU hitelességét is rombolja.

Az EU egyre nyilvánvalóbban egy olyan projekt, amely elvesztette eredeti célját. Ahelyett, hogy a gazdasági együttműködés és a béke fenntartására koncentrálna, egyre inkább egy központosított hatalmi szervezetté válik, amely a nemzeti kormányokkal versenyez a jogkörökért. 

Von der Leyen politikája tökéletesen illeszkedik ebbe a trendbe: az ő vezetése alatt az Európai Bizottság egyre inkább úgy viselkedik, mintha egy föderális kormány lenne, amely utasításokat adhat a tagállamoknak.

A valóság azonban az, hogy az EU nem egy szuperállam, és a brüsszeli központosítási törekvések előbb-utóbb kudarcba fognak fulladni. A nemzetállamok – különösen a kelet-európai országok – egyre inkább ellenállnak a brüsszeli elitnek, és a választók is egyre szkeptikusabbak az EU jövőjével kapcsolatban.

Von der Leyen politikai karrierje az EU egyik legnagyobb problémájának szimbóluma: a teljesítmény helyett a politikai kapcsolatok és a bürokratikus lojalitás határozzák meg a vezetői pozíciókat. Az ő esetében ez különösen látványos, hiszen német védelmi miniszterként bukásra ítélt politikusként távozott, majd mégis az egyik legfontosabb európai tisztséget kapta meg.

Mindez jól mutatja, hogy az EU jelenlegi formájában nem képes valódi reformokra. A brüsszeli elit nem az európai polgárok érdekeit tartja szem előtt, hanem saját hatalmának növelésére koncentrál. Amíg ez a szemlélet uralkodik, addig az unió nem megoldást, hanem egyre inkább problémát jelent Európa számára, olvasható a véleménycikkben.

Borítókép: Ursula von der Leyen (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.