Az elaknásított Ukrajna megtisztítása hosszadalmas és rendkívül drága folyamat lesz

A háborút követően hosszú ideig veszélyt jelentenek az egykori front területén elásott aknák. A tapasztalatok alapján évtizedekkel később is sokan veszíthetik életüket az aknák miatt, ebben Ukrajna sem lesz kivétel, hiszen a hatalmas ország aknamentesítése költséges és hosszú folyamat lehet – mondta el lapunknak Robert C. Castel, az Alapjogokért Központ biztonságpolitikai tanácsadója és Magyar Nemzet főmunkatársa.

2025. 04. 10. 17:52
„Veszély! Taposóaknák! feliratú tábla egy Csernyihiv melletti faluban, Ukrajnában Fotó: Sergii Kharchenko Forrás: NurPhoto/AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hosszú idő kell ahhoz, hogy egy háború után az adott terület teljesen aknamentessé váljon. Három évtizeddel a boszniai háború befejezése után is országszerte veszélyt jelentenek az elaknásított területek, írta lapunk korábban.

TO GO WITH AFP STORY By NICOLAS MILETITCH
A picture taken on April 7, 2015, shows an unexploded rocket in field near the village of Dmitrivka. As a tenuous ceasefire brings a lull to Ukraine's yearlong conflict between pro-Russian rebels and Ukrainian troops, the lurking danger of landmines threatens lives as well as economic recovery, particularly on once rich agricultural lands.  AFP PHOTO / DIMITAR DILKOFF (Photo by DIMITAR DILKOFF / AFP)
Egy fel nem robbant robbanótest látható Dmitrivka falu közelében (Fotó: AFP/Dimitar Dilkoff)

A boszniai háború után negyven év kell ahhoz (ha lesz rá elegendő pénz), hogy teljesen aknamentesítsék az országot. Ukrajna területe pedig jóval nagyobb, ami nyilván több pénzt is igényelne. Kérdés, hogy ezt a munkát ki fizetné és mennyi ideig tartana. Arról nem is szólva, hogy egy aknákkal teli ország uniós felvétele tovább súlyosbítaná az európai biztonsági helyzetet.

– Az első és legfontosabb dolog, amit Ukrajna háború utáni aknamentesítésével kapcsolatban el kell mondani, hogy itt nem csupán az aknák, hanem az úgynevezett »fel nem robbant robbanótestek« jelentette kihívással is meg kell birkózni

– mondta el lapunknak Robert C. Castel, az Alapjogokért Központ biztonságpolitikai tanácsadója.

Robert C. Castel (Forrás: Nemzeti Közszolgálati Egyetem)

– A második dolog, hogy a fenyegetés nem két-, hanem háromdimenziós, és így a megtisztítandó felület jóval nagyobb, mint az a gyakran emlegetett 174 000 négyzetkilométer

– tette hozzá a Magyar Nemzet főmunkatársa.

A szakértő szerint ugyanis a „fel nem robbant robbanótestek” nemcsak a talajon, illetve a talajban rejtőzködhetnek, hanem az épületek tetején, a fák koronáiban is.

A háború után, becslések szerint, több mint egymillió aknát és más robbanóeszközt hagytak hátra Bosznia-Hercegovina területén. Az ország az egyik legsúlyosabban szennyezett területnek számított a világon.

Az aknamentesítés költségei

A boszniai aknamentesítés hivatalosan 1996-ban kezdődött el, és azóta is folyamatban van. A cél az, hogy az ország teljes területét mentesítsék a taposóaknáktól és a nem robbant lőszerektől, de ez még mindig nem ért véget – több mint 70 ezer ember él még ma is aknaveszélyes területen.

This handout photo taken on November 21, 2024 and released by Belgian charity APOPO on April 4, 2025 shows a handler looking at a rat named Ronin sniffing for landmines in a mine field in Preah Vihear province. A landmine-hunting rat in Cambodia has set a new world record by sniffing out more than 100 mines and pieces of unexploded ordnance, a charity said April 4, 2025. (Photo by Handout / APOPO / AFP) / -----EDITORS NOTE --- RESTRICTED TO EDITORIAL USE - MANDATORY CREDIT "AFP PHOTO / APOPO" - NO MARKETING - NO ADVERTISING CAMPAIGNS - DISTRIBUTED AS A SERVICE TO CLIENTS
Több helyen patkányokat használnak a taposóaknák megtalálásához (Fotó: AFP)

Az aknamentesítés során speciálisan kiképzett szakemberek, kutyák, illetve egyre gyakrabban drónok és modern technológiák segítik a feltárást. A folyamat azonban rendkívül idő- és munkaigényes: egy négyzetkilométernyi terület megtisztítása akár hónapokba is telhet.

A vízfelszín alatt rejtőző robbanótestek semlegesítése teljesen más eszközöket, illetve szakértelmet követel.

– A legnagyobb kihívást természetesen itt is a pénz jelenti. A szakma ökölszabálya szerint három nagyságrenddel többe kerül felszedni egy aknát, mint megvásárolni és lefektetni

– mondta Robert C. Castel.

Ukrainian military forces' servicemen stand guard, near signs reading 'Beware of landmines' and 'Stop, shooting snipers' in Mariinka, on the front line with Russia-backed separatist, Donetsk region, on February 7, 2022. (Photo by Oleksii FILIPPOV / AFP)
Az ukrán katonai erők katonái őrt állnak Óvakodj az aknáktól feliratú táblák mellett Marijinkában (Fotó: AFP/Oleksii Filippov)

A legegyszerűbb »zöldmezős« aknaszedés esetén is kvázi ötmillió dollárba kerül egy négyzetkilométernyi terület megtisztítása. Mindezek mellett azzal is számolni kell, hogy idővel ezek a robbanótestek egyre instabilabbá válnak, és a környezeti körülmények miatt el is mozdulhatnak, például árvizek következtében.

A szakértő arra is felhívta a figyelmet, hogy az aknamentesítés költségén kívül számolni kell a területnek (szántóföldek, gyümölcsösök stb.) a mentesítés okozta értékcsökkenésével is.

– Ne felejtsük el, hogy Ukrajna Európa második legnagyobb állama, és a hatalmas terület aknamentesítése nagyon jelentős és hosszú távú, valószínűleg több évtizedes anyagi elkötelezettséget igényel

– összegezte Robert C. Castel.

Borítókép: „Veszély! Taposóaknák! feliratú tábla egy Csernyihiv melletti faluban, Ukrajnában (Fotó: NurPhoto/AFP/Sergii Kharchenko)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.