A Bild megbízásából az Insa által készített új felmérés azt mutatja, hogy a németek egyre kevésbé érzik magukat biztonságban hazájukban. Sőt többségük úgy véli, hogy a rendőrség elvesztette az irányítást, ami összhangban van az elmúlt években folyamatosan csökkenő biztonságérzettel, hívta fel rá a figyelmet a V4NA nemzetközi hírügynökség.

(Fotó: AFP)
Most a megkérdezettek 47 százaléka mondta azt, hogy az elmúlt öt évben csökkent a biztonságérzete a közterületeken és az utcákon. Mindössze 23 százalék szerint érzi magát biztonságosabbnak Németországban, míg 27 százalék nem érzékel változást.
A felmérésből az is kiderül, hogy 55 százalék szerint a rendőrség elvesztette az irányítást.
Míg a válaszadóknak csak 39 százaléka szerint képes a rendőrség szavatolni a biztonságot Németországban.
A megkérdezettek 30 százaléka állítja azt is, hogy ő, egy barátja vagy családtagja bűncselekmény áldozata lett
– hívta fel rá a figyelmet a RMX News hírportál.
Figyelemre méltó, hogy a CDU/CSU pártok szavazói, akik általában idősebb németek, sokkal kisebb arányban számoltak be arról, hogy áldozattá váltak vagy ismertek valakit, aki bűncselekmény áldozata lett. A Baloldali Párt esetében, amelyhez sokkal több városi és fiatal szavazó tartozik, 43 százalék mondta azt, hogy vagy bűncselekmény áldozata volt, vagy ismer valakit, aki bűncselekmény áldozata lett. Ez azt jelentheti, hogy annak ellenére, hogy sok német városi fiatal jobban ki van téve a bűnözésnek, különösen a külföldiekkel való fokozott kapcsolataik miatt, akik általában fiatalabbak is, ez nem feltétlenül a jobboldali pártokra való szavazás felé tereli őket.
2018-ban a megkérdezettek 28 százaléka mondta azt: „Félek attól, hogy bűncselekmény áldozatává válok”. Most az Insa szerint 38 százalék mondta azt, hogy fél vagy nagyon fél ettől.
Hasonló felmérések hasonló eredményre jutottak, így például az ARD Deutschlandtrend 2024 júliusában végzett felmérése, amely szerint a válaszadók 40 százaléka nem, vagy nagyon nem érzi magát biztonságban Németországban. 2017-ben még csak 25 százalék nyilatkozott így.
A bevándorlással párhuzamosan romlott a biztonsági helyzet
Ahogy arról korábban a V4NA is beszámolt, statisztikai adatok szerint Németországban ezer németre hat elítélt jut, ezer külföldire pedig 21 elítélt. Míg 2013-ban csak alig minden negyedik elítéltnek nem volt német útlevele, addig tíz évvel később a hatósági adatok már más képet mutatnak: a 656 901 elítélt 39 százaléka külföldi volt. 2013-ban a külföldiek aránya 24 százalék volt (185 042 elítélés) az összes, 755 938 elítéltből.
Ez azt jelenti, hogy tíz év alatt 170 ezerrel csökkent az elítélt németek száma – ezzel szemben 71 ezerrel több ítélet született külföldiek ellen.
Németországban a bűnelkövetők 14 éves kortól számítanak büntethető korúnak. Ha az elítélteket a lakosságon belüli arányokhoz viszonyítjuk, még egyértelműbbé válik az eltérés:
- 2023-ban ezer németre hat ítélet jutott;
- Ugyanebben az évben ezer külföldire körülbelül 21 ítélet jutott.
Vagyis több mint háromszor annyi, mint a németekre.
Arról lapunk is írt, hogy a statisztikák szerint 2024-ben 217 277 erőszakos bűncselekmény történt, ami 1,5 százalékos növekedést jelent az előző évhez képest, az elkövetők között pedig felülreprezentáltak a külföldiek.
Az AfD parlamenti képviselője, Martin Hess az állam folyamatos kapitulációjának nevezte a helyzetet, amelynek szerinte főként az illegális tömeges migráció az oka. Hess szerint a kormányzat veszélyes módon tagadja a valóságot, ami folyamatosan újabb áldozatokat követel.
Borítókép: Illusztráció (Forrás: Pexels)