Az Európai Számvevőszék (ECA) legújabb jelentése komoly hiányosságokat tárt fel az Európai Unió civil szervezeteknek nyújtott támogatási rendszerében – számol be róla a Politico brüsszeli hírportál. A brüsszeli bürokrácia évente több milliárd eurót oszt szét anélkül, hogy megfelelően ellenőrizné a pénz felhasználását vagy a kedvezményezettek valódi természetét.

Laima Andrikienė, az ECA jelentésért felelős tagja átláthatatlannak és homályosnak nevezte az uniós finanszírozási gyakorlatot.
Az EU civil szervezeteknek nyújtott támogatásairól alkotott kép továbbra is ködös, mivel az uniós finanszírozásra vonatkozó információk – beleértve a lobbizást is – se nem megbízhatók, se nem átláthatók
– fogalmazott Andrikienė, aki korábban az Európai Néppárt (EPP) képviselője volt.
A jelentés különös figyelmet szentel a lobbizás kérdésének. Az ECA megállapította, hogy az Európai Bizottság nem tárta fel egyértelműen az uniós támogatásokból finanszírozott civil szervezetek érdekérvényesítő tevékenységeire vonatkozó információkat.
Bár közvetlen jogszabálysértésre vagy az uniós értékekkel ellentétes tevékenységre nem találtak bizonyítékot, a jelentés figyelmeztet, hogy az átláthatóság hiánya miatt ennek kockázata magasabb.
Az Európai Bizottság közleményben ismerte el, hogy néhány esetben a civil szervezetek által benyújtott munkaprogramok konkrét érdekérvényesítési akciókat és indokolatlan lobbitevékenységeket tartalmaztak.
Az ECA javaslatai között szerepel a civil szervezet fogalmának pontosabb meghatározása, a támogatások felhasználásának rendszeresebb ellenőrzése, valamint annak szigorúbb vizsgálata, hogy a szervezetek az uniós értékekkel összhangban működnek-e.
Az Európai Bizottság válaszában ígéretet tett a számvevőszéki ajánlások figyelembevételére és olyan intézkedések bevezetésére, amelyek minimalizálják az adminisztratív terheket és arányosak.
A konzervatív képviselők már régóta figyelmeztetnek Brüsszel finanszírozási gyakorlatának visszásságaira. Dömötör Csaba például nemrégiben adatigénylést nyújtott be az Európai Bizottsághoz, hogy feltárja, pontosan milyen szervezetek részesülnek az uniós forrásokból.
Az európai adófizetők, köztük a magyarok pénzéből is finanszíroznak szervezeteket, amelyek sok esetben saját országuk ellen dolgoznak – emelte ki az EP-képviselő.
Brüsszelben politikai korrupció zajlik
– hívta fel a figyelmet Dömötör Csaba, hiszen „pénzért veszik meg civilnek mondott aktivista hálózatok véleményét és megszólalásait”.
Borítókép: Laima Andrikienė, az ECA jelentésért felelős tagja (Fotó: AFP)