Bosznia-Hercegovina határrendészete az elmúlt napokban több alkalommal akadályozta meg összesen 18 afro-ázsiai származású személy átcsempészését, akik Posusje térségében próbáltak Horvátországba jutni. A boszniai határrendészet közleménye szerint az első esetben, április 7-én négy afro-ázsiai származású személyt próbált egy boszniai és egy afgán állampolgár átcsempészni a határon egy bosznia-hercegovinai rendszámú járműben. A balkáni útvonalon egyre több a migráns, Brüsszel miatt elárasztják Európát az illegális bevándorlók.

A második eset a napokban történt, amikor 14 migránst fedeztek fel, akiket feltételezhetően egy iráni állampolgár próbált az Európai Unió területére csempészni. A migránsok általában Nyugat-Boszniában lépik át illegálisan a horvát határt, de az utóbbi időben ismét megerősödött a Hercegovinán keresztül vezető útvonal is.
Mindkét esetet „embercsempészet” bűncselekményként kezelik, és értesítették a boszniai ügyészséget. A határrendészet folytatja a további nyomozást.
A Bosznia-Hercegovinai Idegenrendészeti Hivatal adatai szerint 2025 februárjában 626 migránst regisztráltak az országban. A hivatal szerint a tavasz beköszöntével növekszik az illegális határátlépések száma, ahogy egyre többen próbálnak eljutni az Európai Unió országaiba.
Az EU migrációs politikája veszélyt jelent Európára
Miközben a Balkánon az emberek az illegális bevándorlás veszélyeivel szembesülnek nap mint nap, az Európai Unió vezetése továbbra is ragaszkodik a vitatott migrációs politikájához, annak ellenére, hogy az súlyos biztonsági kockázatokat rejt magában.
A brüsszeli döntéshozók nem hajlandóak megállítani az illegális bevándorlást, ehelyett menedzselnék a bevándorlást.
A tapasztalatok azonban azt mutatják, hogy ahol nagy számban jelennek meg migránsok, ott előbb-utóbb konfliktusok, erőszak, terror és félelem uralkodik el. Elég csak a 2015-ös röszkei eseményekre vagy a szerb–magyar határ menti térségben az elmúlt években mindennapossá vált lövöldözésekre gondolni.
Magyarország határkerítése megvédte az országot
Míg Magyarországon a határzár megoldotta a helyzetet, addig a balkáni országokban egyre súlyosabbá vált az elmúlt években a migrációs nyomás. A Vajdaság északi részén több település gyakorlatilag migránsgettóvá vált.
Az embercsempész bandák megjelenésével fegyveres összecsapások is történtek, amelyek során halálos áldozatok is voltak. Ilyen esetek fordultak elő Szabadkán, Horgoson és másutt is.
A helyi lakosság rettegésben élt, esténként otthonaikba húzódva várták, hogy véget érjenek a borzalmak.
A helyzet akkor vált nyugodtabbá Szerbiában, amikor egy több halálos áldozattal járó lövöldözés után a szerb hatóságok nagyszabású akciót indítottak a térség megtisztítására.
Brüsszel politikája megbukott
Bár jelenleg enyhébb a helyzet, a helyiek attól tartanak, hogy amint csökken az ellenőrzés, a migránsok újra visszatérnek. Az eset jól mutatja, milyen veszélyekkel járhat az ellenőrizetlen migráció, és miért fontos a határok védelme.
Az EU jelenlegi migrációs politikája a gyakorlatban megbukott, és csak további problémákat okozhat. Magyarország példája bizonyítja, hogy a határok hatékony védelme kulcsfontosságú a biztonság megőrzése érdekében.
Borítókép: Egy illegális migráns ül az út szélén (Fotó: AFP)