Brüsszel minden erővel fenntartaná a törésvonalat Oroszországgal szemben

A május 9-i moszkvai győzelem napi ünnepségre évről évre a világ számos pontjáról érkeznek államfők és politikusok. Brüsszel elvakult oroszellenessége és háborúpártisága bizonyítékaként figyelmezteti az uniós vezetőket, hogy maradjanak távol a rendezvénytől, ami jól körvonalazza, hogy a ruszofóbia a brüsszeli vezetés szemében egyre inkább kohéziós erővé kezd válni, mondta el lapunknak Kosztur András, a XXI. Század Intézet vezető kutatója.

2025. 04. 15. 11:00
Orosz Szuhoj Szu-25-ös vadászrepülőgépek Moszkva felett a győzelem napi katonai parádén Fotó: Alexander Nemenov Forrás: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője, Kaja Kallas határozott figyelmeztetést intézett az európai vezetőkhöz, hogy ne vegyenek részt Oroszország május 9-i második világháborús győzelmi ünnepségén Moszkvában. 

EU High Representative and Vice-President for Foreign Affairs and Security Policy Kaja Kallas looks on during a press conference, as part of a European Union Foreign Affairs Council meeting at the European Convention Center Luxembourg (ECCL) in Luxembourg City on April 14, 2025. The European Union announced on April 14, 2025 a new three-year financial support package for the Palestinians worth up to 1.6 billion euros ($1.8 billion) as Kaja Kallas wrote on X "We are stepping up our support to the Palestinian people. €1.6 billion until 2027 will help stabilise the West Bank and Gaza,". (Photo by JOHN THYS / AFP)
Kaja Kallas, az EU külügyi és biztonságpolitikai képviselője (Fotó: AFP/John Thys)

Az oroszellenességéről ismert diplomata ehelyett arra buzdít, hogy az európai vezetők látogassanak el Kijevbe, ezzel is kifejezve szolidaritásukat Ukrajnával. Vlagyimir Putyin és az orosz kormány meghívta Kína, India és Brazília vezetőit, valamint az EU-tag Szlovákiát és a csatlakozásra törekvő Szerbiát is az idei moszkvai katonai parádéra. Mint arról korábban beszámoltunk, Alekszandar Vucsics szerb államfő mellett a balkáni állam díszőrsége is részt vesz az idei győzelem napi felvonuláson az orosz fővárosban. 

Az látható, hogy Brüsszel továbbra is fenntartaná azt a nemzetközi törésvonalat, ami az elmúlt három évben látható volt Oroszországgal szemben

– mondta el lapunknak Kosztur András, a XXI. Század Intézet vezető kutatója.

Kosztur András (Fotó: XXI. Század Intézet)

Azok, akik az oroszokkal jó diplomáciai kapcsolatokat ápolnak, Brüsszel szemében átkerülnek bizonyos értelemben a szemben álló tömbbe, a valóságban azonban ez a szigorú határvonal persze mindig virtuális volt, hiszen a világ országainak többsége semleges maradt az orosz–ukrán konfliktusban. Ezt a törésvonalat, vagyis ennek látszatát szeretné Brüsszel mindenáron a továbbiakban is fenntartani

– tette hozzá.

 A szakértő szerint ha uniós országok részt vennének a moszkvai győzelem napi ünnepségen, az nem illeszkedne bele ebbe a politikai narratívába. 

In this pool photograph distributed by the Russian state agency Sputnik, Russia's President Vladimir Putin and foreign leaders lay flowers at the Tomb of the Unknown Soldier by the Kremlin wall after the Victory Day military parade in central Moscow on May 9, 2024. Russia celebrates the 79th anniversary of the victory over Nazi Germany in World War II. (Photo by Maksim BLINOV / POOL / AFP)
Vlagyimir Putyin orosz elnök és külföldi vezetők virágokat helyeznek el az ismeretlen katona sírjánál a Kreml falánál a győzelem napi katonai parádé után Moszkva központjában 2024. május 9-én (Fotó: AFP/Maksim Blinov)

A május 9-e nagyon szimbolikus időpont, ami az emlékezetpolitikai változásokra is felhívja a figyelmet. Moszkva mindig is ragaszkodott a győzelem napjának megünnepléséhez, miközben a nácizmus és a fasizmus fogalmát átértékelték az elmúlt évtizedekben és gyakran oroszellenességet értenek ez alatt, még ha nem is közvetlenül is mondják ki ebben a formában

– hangsúlyozta a szakértő. Kosztur András ennek kapcsán arra mutatott rá, hogy Európában ezzel kapcsolatban szintén látható egyfajta változás.

Az oroszellenesség a brüsszeli vezetés szemében egyre inkább kohéziós erővé kezd válni. Egyre erőteljesebben próbálják a belső problémákat elfedve erre felfűzni az Európai Unió egységét. Látható volt az elmúlt időszakban, hogy a brüsszeli vezetés föderalizációs törekvéseiből mennyi konfliktus származott, és úgy tűnik, mintha most az oroszellenességben szeretnék megtalálni a megoldást.

– Ebből is fakadhat az a háború folytatása melletti elköteleződés, amit Brüsszel egyre hangsúlyosabban képvisel. Ilyen szempontból is szimbolikus lehet az, hogy az uniós vezetők Kijevben gyűlnének össze május 9-én, amely jelenleg háborúban áll Oroszországgal, tette hozzá.

A szakértő felhívta a figyelmet, hogy ez az európai álláspont nem egy kiforrott emlékezetpolitikai narratíva, és a vélt vagy valós európai szélsőjobboldali fenyegetés is az oroszokkal való együttműködéssel kapcsolódik össze az európai vezetők retorikájában.

A zöldátállás vagy a woke-ideológia bukása után a legfontosabb európai ideológiai vezérelv az oroszellenesség lett, amire próbálják az európai egységet most már az Egyesült Államokkal szemben is felfűzni

– összegezte Kosztur András.

Borítókép: Orosz Szuhoj Szu–25-ös vadászrepülőgépek Moszkva felett a győzelem napi katonai parádén (Fotó: AFP/Alexander Nemenov)


 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.