Brüsszelnek egy hónapja lett volna tárgyalni, most csak panaszkodni tud

Választási ígéretéhez híven Donald Trump amerikai elnök új szintre emelte az Egyesült Államok gazdaságának védelmére hozott intézkedéseket. Míg több ország a helyzet tárgyalásos rendezésére helyezi a hangsúlyt, Brüsszel reakciója a panaszkodásban és az ellenintézkedésekkel való fenyegetésekben merült ki. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerint az európai emberek ismét a brüsszeli politikusok alkalmatlanságának levét isszák meg. Magyarország helyzete azonban felértékelődhet Európában.

2025. 04. 06. 16:16
Ursula von der Leyen Fotó: NICOLAS ECONOMOU Forrás: NurPhoto
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ahogy arról lapunk is beszámolt, Donald Trump amerikai elnök meghirdette az úgynevezett felszabadulás napját, azt az intézkedéscsomagot, amellyel az amerikai külkereskedelemben tapasztalható egyensúlytalanságokat igyekszik orvosolni, valóra váltva ezzel egyik legfontosabb választási ígéretét. Országonként eltérő mértékű úgynevezett viszonossági vámokat vetett ki az Egyesült Államokba érkező termékekre. Kínától Brüsszelig azonnal reagáltak az érintettek. 

Trump vámjaira azonnal reagáltak az érintettek Kínától Brüsszelig
Trump vámjaira azonnal reagáltak az érintettek Kínától Brüsszelig
Fotó: AFP

A legmagasabb kulcsot, 34 százalékot a kínai termékekre vetette ki. A válasz nem is késett soká, Kína is bejelentette, hogy szintén 34 százalékos vámmal sújtja az amerikai termékeket.

Több ország inkább tárgyalással igyekszik reagálni. Sajtóértesülések szerint például 

Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök már hétfőn Washingtonba utazik, hogy egyeztessen Donald Trumppal és megpróbálja elérni az Izraelre kiszabott vámok eltörlését. 

Szintén a tárgyalások híve Nagy-Britannia. Keir Starmer brit miniszterelnök tartózkodott Trump vámjainak nyílt bírálatától, inkább ausztrál és olasz hivatali partnerével egyeztetett a kérdésről. Igaz, eközben készül az a lista is, amely egy esetleges válaszintézkedés által érintett termékeket tartalmazza.

J. D. Vance amerikai alelnök kemény szavakkal fejezte ki egyetértését Trump intézkedéseivel. Mint elmondta, több évtized után végre olyan elnöke van az Egyesült Államoknak, aki nem hagyja, hogy az országa „a világ perselye” legyen. Szerinte Trump politikájának első eredményei máris láthatók, hiszen egyre több cég jelenti be, hogy az Egyesült Államokban nyit üzemet vagy bővít kapacitást, ami megannyi munkahelyet jelent.

Brüsszelnek volt ideje tárgyalni, de inkább ideológiai kérdést csinált az ügyből 

Trump szerint az Európai Unió kifosztja az Egyesült Államokat, így az EU-ból érkező termékekre 20 százalékos vámot vetett ki. A tagállamok közül Olaszország és Spanyolország a tárgyalások fontosságára hívta fel a figyelmet. Mindkét dél-európai kormány fontosnak tartja, hogy az EU kerülje a konfrontációt az Egyesült Államokkal, és inkább a tárgyalásokat részesítse előnyben. Németország és Franciaország ugyanakkor a keményebb fellépést részesítené előnyben. 

Az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen azonban a világgazdaságra mért súlyos csapásnak nevezte az amerikai elnök intézkedését és megtorlást helyezett kilátásba. 

Ez jelenthet például a nagy amerikai technológiai cégek elleni célzott szankciókat.

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerint 

az európai gazdaság és így végső soron az európai emberek újra a brüsszeli politikusok alkalmatlanságának levét isszák.

Az Európai Bizottságnak lett volna két és fél hónapja tárgyalni Trumppal, de nem tette meg, ehelyett „megint ideológiai kérdést csinált egy gazdasági ügyből”.

Az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány elemzésében rávilágít, az uniós vezetőknek két fő tárgyalási alapja volt, lett volna:

  1. a vámkülönbségek kiegyenlítése;
  2. illetve az Egyesült Államok kereskedelmi deficitének mérséklése azáltal, hogy az európai országok több energiahordozót vásárolnak a tengerentúlról.

Mint az elemzésben írják, ezen eszközök egyikével sem éltek az európai vezetők, sőt viszontválaszként ellenvámok kivetését jelentették be, amelynek részletei azonban egyelőre még nem ismertek. Az Oeconomus ugyanakkor kiemeli, hogy   

A minden érintett országra negatívan ható vámtételekben Magyarország helyzete felértékelődhet Európában, köszönhetően az alacsonyabb előállítási költségeknek és energiaáraknak, illetve a vállalatok számára kedvezőbb szabályozási környezetnek. 

A hazánk és az Egyesült Államok vezetése közötti tárgyalások során jelenleg formálódó megállapodás szintén erősítheti a két ország közötti gazdasági kapcsolatot – áll az elemzésben. 

Elon Musk szerint még jöhet vámmentesség is

Donald Trump tanácsadója, az amerikai milliárdos Elon Musk az olasz Liga párt tisztújító konferenciáján videókapcsolaton keresztül tett felszólalásában ugyanakkor pozitívabban nyilatkozott. Úgy foglamazott:

Ami pedig a vámokat illeti, remélem, hogy a vámmentes helyzet felé haladunk egy Európa és Észak-Amerika közötti szabadkereskedelmi zónával

– jelentette ki.

Borítókép: Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.