Szöulban a volt elnök mellett tüntettek

A dél-koreai alkotmánybíróság egyhangú döntéssel eltávolította hivatalából Jun Szog Jol államfőt pénteken, négy hónappal azután, hogy az elnök rövid életű, ám drámai hatású szükségállapotot rendelt el. Az ítélet egy politikailag felfokozott és társadalmilag is mélyen megosztó válságnak vetett véget, miközben Dél-Korea új elnökválasztásra készül.

2025. 04. 05. 17:19
Jun Szog Jol volt elnököt támogató tüntetés Szöulban 2025. április 5-én Forrás: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mint arról már lapunk is beszámolt, az alkotmánybíróság megerősítette Jun Szog Jol elnök leváltását, akit decemberben eljárás alá vontak, miután hadiállapotot hirdetett ki az országban. A dél-koreai bíróság az ítéletében kimondta, hogy a konzervatív vezető megsértette főparancsnoki kötelességét a csapatok mozgósításával a hadiállapot kihirdetésekor. Dél-Korea huszadik századi történelme katonai diktatúrák sorával telt, ezért a volt elnök lépése súlyos belpolitikai válságot idézett elő.

Dél-Korea elnökválasztásra készül
Dél-Korea elnökválasztásra készül  Fotó:  AFP

Dél-Korea megosztottabb, mint valaha

A megosztottság nemcsak a dél-koreai társadalmat, hanem a politikai elitet is feszíti. A kormányzó konzervatív Népi Erő Párt bejelentette, hogy elfogadja az ítéletet, de Jun egyik ügyvédje érthetetlennek és tisztán politikai döntésnek nevezte.

Megfigyelők szerint a kialakult válság nehezítheti Szöul külpolitikai mozgásterét is, különösen az Egyesült Államokkal fennálló kereskedelmi feszültségek és Donald Trump vámháborús politikája közepette. A korábban Washingtonhoz szorosan igazodó Jun távozásával új külpolitikai irány is körvonalazódhat, különösen, ha a baloldal kerül hatalomra.

A tiltakozók ünnepeltek, a támogatók zokogtak

Az ítélet kihirdetését követően az elnöki rezidencia előtt gyűltek össze a volt elnök támogatói, akiknek egy része sírva, mások dühösen reagáltak, míg az alkotmánybíróság épülete előtt örömmámorban úsztak az elmozdítását követelő tüntetők. 

A kormány bejelentette, hogy két hónapon belül előre hozott elnökválasztást tartanak. Az ellenzék vezetője, Li Dzse Mjong a felmérések szerint jelenleg a legesélyesebb, bár ő maga is bírósági eljárás alatt áll korrupciós ügyek miatt.

Jun bánja a történteket, de nem fogadja el az ítéletet

Jun a védőcsapatán keresztül kiadott nyilatkozatában közölte: mélyen sajnálja, hogy nem tudott megfelelni a közvélemény elvárásainak, ugyanakkor nem ismerte el nyíltan a döntés jogosságát. Korábban azzal védekezett, hogy az ellenzék rosszindulata és obstrukciója kényszerítette ki a lépését, és a hadiállapot célja az volt, hogy megállítsa az államellenes erőket.

A bíróság ítélete szerint azonban semmilyen jogi vagy politikai indok nem tette volna lehetővé a hadiállapot bevezetését, és Jun semmilyen kabinetülést vagy jogszerű előkészítést nem tartott a lépés előtt.

Borítókép: Jun Szog Jol volt elnököt támogató tüntetés Szöulban 2025. április 5-én (Fotó: AFP)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.