Benjamin Netanjahu ma érkezett meg Washingtonba, ahol Donald Trump amerikai elnökkel tárgyal. Donald Trump nemrég 17 százalékos vámot vetett ki Izraelre a vámpolitikai reform keretében, ez is témája a találkozónak. Az izraeli miniszterelnök az első kormányfő, aki a vámok bevezetése óta tárgyalóasztalhoz ült és egyeztetett a lehetséges megoldásokról az Egyesült Államok elnökével.

Fotó: AFP
Donald Trump és Benjamin Netanjahu a Fehér Házban tárgyalnak
Egy nagyszerű barátja vagy Izrael államnak. Olyan ember vagy, aki beváltja a szavait, ezt tiszteljük
– mondta Benjamin Netanjahu. Az izraeli elnök ezután elmondta, hogy megérti az amerikai pozíciót a vámok kapcsán és megígérte, hogy megszüntetik az Egyesült Államok kereskedelmi deficitjét.
Nem csak a túszokról beszéltünk, hanem Gázáról is. Beszéltem a családjaikkal, ki fogjuk őket hozni. Meg fogjuk semmisíteni a Hamász terroristáit. Donald Trumpnak van egy víziója Gázáról. Ez a vízió szabad választást adna Gáza lakóinak.
– folytatta Benjamin Netanjahu. Ezután kifejtette, hogy Szíriáról és Törökországról is tárgyaltak.
Iránnak nem lesz atomfegyvere
– szögezte le az izraeli kormányfő. Donald Trump hozzátette, hogy tárgyalnak Iránnal a kérdésről és Teherán jobban tenné, ha békésen oldanák meg a kérdést. Donald Trump ezután a bevándorlásról beszélt:
21 millió embert engedett be, bűnözőket, gyilkosokat és kábítószerkereskedőket
– mondta az elnök a Biden-adminsiztrációról. Majd kifejtette, hogy ki fogják toloncolni ezeket az embereket. Donald Trump ezután a Kínával szembeni vámokról beszélt.
Azt mondtam: ha holnap délig nem törlik el azt a vámot, akkor további 50 százalékos vámot vetünk ki a már meglévők fölé
– jelentette ki Donald Trump. Szerinte az érintett ország évek óta kihasználja az Egyesült Államokat, és ennek köszönhetően vált gazdaggá, mivel a Fehér Házban olyan emberek voltak, akik ezt hagyták megtörténni.
Évente több száz milliárd dolláros kereskedelmi előnyre tettek szert velünk szemben, pedig ennek nem szabadna így lennie
– fogalmazott, hozzátéve:
Nagyra becsülöm Kínát, és remélem, jó kapcsolat marad köztem és Hszi elnök között, de ezt nem tehetik meg velünk. Ez egyszeri lehetőség. Egyetlen másik elnök sem tenné meg azt, amit én teszek.
Trump úgy véli, az Egyesült Államokat gazdaságilag tönkretették.
36 ezer milliárd dollár az államadósságunk. Ez nem véletlen. Azért lett így, mert hagyták, hogy így legyen. A cél az, hogy tisztességes és előnyös megállapodást kössünk az Egyesült Államok számára. Amerika az első. Korábban Amerika volt az utolsó, és ezt a Fehér Házban ülők intézték így
– mondta. Egy újságíró kérdésére, hogy várható-e bármilyen megállapodás április 9. előtt, Trump úgy válaszolt:
A kettő nem zárja ki egymást. Lehetnek állandó vámok és tárgyalások is, mert a vámokon túl más dolgokra is szükségünk van – például nyitott piacokra. Az első ciklusomban majdnem sikerült megállapodnunk Kínával a nyitásról, de végül meghiúsult.
A gázai helyzetről is tárgyaltak
Amikor egy újságíró a palesztin származású amerikaiak szavazatairól kérdezte, akik a háború leállításának ígérete miatt támogatták, Trump így válaszolt:
Szeretném, ha a háború véget érne, és szerintem véget is fog, nem is olyan sokára. Jelenleg a túszok jelentik a legnagyobb problémát.
Elmondta, hogy már több túszt sikerült kiszabadítani, de a folyamat lassú. Donald Trump ezután kitért arra is, hogy továbbra is bombázzák a jemeni húszi terroristákat.
Amerikának erős hadseregre van szüksége
Trump élesen bírálta a Biden-kormány afganisztáni kivonulását is:
Az afganisztáni kivonulás talán az egyik legostobább és legmegalázóbb dolog volt, amit az Egyesült Államok valaha végrehajtott.
Szerinte rengeteg felszerelést hagytak hátra, amelyet ma az ellenséges erők parádékon mutogatnak. Ennek ellenére úgy véli, az amerikai hadsereg továbbra is rendkívül erős.
Az első ciklusomban újjáépítettük a hadsereget. Most is történelmi méretű, közel ezermilliárd dolláros védelmi költségvetést hagyunk jóvá.
Trump azt mondta:
A hadsereget fel kell építenünk, és erősnek kell maradnunk, mert most rengeteg rossz erő van a világban.
A szerinte pazarló zöldprogramokat visszavágják, hogy minden forrást a honvédelem megerősítésére fordíthassanak.
A hadsereg olyan eszközöket rendel meg most, amilyeneket korábban soha. Reméljük, nem kell majd használnunk őket – de ha kell, akkor készen fogunk állni.
– mondta Trump.
Az Európai Unió célja az Egyesült Államok meggyengítése
Trump kemény kritikát fogalmazott meg az Európai Unióról:
Az EU azért jött létre, hogy kereskedelmi téren kárt okozzon az Egyesült Államoknak.
Szerinte az európai országok nem veszik át az amerikai autókat vagy mezőgazdasági termékeket, miközben évente milliószámra exportálnak járműveket az USA-ba.
Ez nem lehet így. A kereskedelemnek tisztességesnek és kölcsönösnek kell lennie
– mondta. A 350 milliárd dolláros kereskedelmi deficit felszámolására szerinte az energiaexport lehet a kulcs.
Trump emlékeztetett rá, hogy az ő elnöksége alatt az Egyesült Államok vált a világ legnagyobb energia-termelőjévé:
Több energiánk van, mint bármely más országnak, beleértve Szaúd-Arábiát is.
Úgy véli, Biden politikája tette tönkre az energiaszektort, ami inflációhoz vezetett. Ugyanakkor azt állította:
Az élelmiszerárak, az energia és a kamatok most újra csökkennek. A benzin 2,50 dollár alá mehet, az inflációt visszaszorítjuk.
Gáza: Dolgoznak a túszok kiszabadításán
Trump kitért a gázai háborúra is, hangsúlyozva, hogy nagyon keményen dolgoznak a túszok kiszabadításán és egy újabb tűzszünet lehetőségén. Elismeréssel szólt izraeli partneréről, nagyszerű vezetőként jellemezte, aki sokat tesz a túszokért. Elmesélt egy történetet, amely szerint túszok, akiket korábban sikerült kiszabadítani, elmondták neki:
A Hamász részéről semmiféle emberséget vagy együttérzést nem tapasztaltak, nem kaptak plusz ételt, egy mosolyt sem – csak erőszakot.
Trump szerint a világ egyetlen esélye, hogy most új alapokra helyezzék a kereskedelmi rendszert.
Évente közel 2 ezer milliárd dollárt veszítünk a kereskedelemben – ebből Kína önmagában 1 ezret visz el.
Úgy fogalmazott:
Nem akarom, hogy Kína ezeket a pénzeket a hadseregére költse. A cél, hogy egy új világrend jöjjön létre, ahol tisztességes szabályok alapján működik a kereskedelem.
A vámok mellett kiemelte a nem pénzügyi korlátok („non-monetary barriers”) szerepét is, például az autóiparban:
Európában olyan szabályokat hoznak, amik lehetetlenné teszik az amerikai termékek forgalmazását.
Szerinte ezeket is le kell bontani.
A NAFTA-t sem kímélte Trump
Végezetül a NAFTA-t (Észak-amerikai Szabadkereskedelmi Egyezmény) is élesen bírálta:
Az volt a valaha kötött legrosszabb kereskedelmi megállapodás.
Emlékeztetett, hogy ennek következményeként az Egyesült Államok 90 000 gyárat és üzemet veszített el.
Én szüntettem meg a NAFTA-t, és helyette a sokkal jobb USMCA-t hoztuk létre. De sajnos még ebben is csal Kanada és Mexikó. Hihetetlen mértékben csalnak.
Trump kijelentette:
A világ legerősebb gazdaságává tesszük újra Amerikát. Olyan korszak jön, amilyet 1870 és 1913 között láttunk – amikor az ország teljes egészében vámokra épült, és nem volt jövedelemadó.
A gázai humanitárius helyzetről szólva Trump kijelentette:
Gáza egy rendkívül fontos és stratégiai földdarab. El tudnám képzelni, hogy az Egyesült Államok egyfajta békefenntartó szerepet vállalna ott, hogy ellenőrzés alatt tartsa, sőt irányítsa. Egy szabad övezetet kellene létrehozni, ahol nem gyilkolnak minden nap.
Szerinte a palesztin lakosság egy részét más országokba lehetne áttelepíteni:
Sok ország hajlandó lenne befogadni őket. Addig is, amíg Gázát újjáépítik, az embereknek választási lehetőséget kell adni.
Oroszországról is szó esett
Arra a kérdésre, hogy tervezi-e találkozni Vlagyimir Putyinnal, Trump azt mondta:
Igen, tárgyalunk Oroszországgal és Ukrajnával is, de jelenleg nem boldogít, amit látok, az utóbbi napokban borzasztó bombázások zajlanak. Nem jó, ami történik.
A vámokkal kapcsolatban kijelentette:
Oroszországról nem beszélünk vámról, mert gyakorlatilag nincs kereskedelmi kapcsolatunk velük, háborúban állnak.
Irán nem juthat atomfegyverhez
Donald Trump megerősítette, hogy szombaton magas szintű megbeszélésre kerül sor Iránnal.
Csak annyit mondhatok, hogy egy jelentős találkozó lesz köztünk és Irán között szombaton, a legmagasabb szinten
– mondta újságírói kérdésre válaszolva. Arra a felvetésre, hogy mi történik, ha a tárgyalások kudarcot vallanak, így reagált:
Ha a tárgyalások nem lesznek sikeresek, Irán nagy veszélyben lesz, és ezt sajnálattal mondom. De nem juthatnak nukleáris fegyverhez. Ez egy nagyon egyszerű képlet: Irán nem juthat nukleáris fegyverhez. Most is vannak országok, amelyek birtokolnak ilyen eszközöket, pedig nem kellene, de ezeket a helyzeteket is meg fogjuk oldani a jövőben. Irán esetében ez nem opció.
Arra a kérdésre, hogy a 2023. október 7-i terrortámadás a kétállami megoldás végét jelentette-e, illetve hogy terrorista szervezetnek kellene-e minősíteni a Palesztin Hatóságot a terrorfinanszírozás miatt, Trump így válaszolt:
Október 7. borzalmas nap volt, és vannak, akik ezt tagadják, például a Stanford egyetemen. Nem tudom elhinni, de politikai okokból tagadják. Én láttam a felvételeket, olyan dolgokat, amiket senki sem akar látni. Ez egy szörnyű nap volt, amely be fog kerülni a világtörténelem legsötétebb fejezetei közé.
Ezután egy személyes, megható történetet idézett fel:
Nemrég találkoztam 10 szabadult tússzal. Megkérdeztem, hányan vannak még fogságban. Azt mondták, 59-en. De csak 24-en élnek, a többi meghalt. Ezek főként fiatal emberek, és tudjuk, a fiatalok hihetetlen túlélési képességgel bírnak. Mégis, a többségük meghalt.
Trump megemlékezett izraeli és amerikai szülőkről, akik elveszítették gyermekeiket, de azt kérték tőle, hogy legalább a holttesteket segítsen kihozni az övezetből, hogy eltemethessék őket.
Úgy beszéltek halott gyerekeikről, mintha még élnének. Talán vallási okból, talán azért, mert még reménykednek. Az a második csoport, akiket kiszabadítottunk, úgy néztek ki, mint a koncentrációs táborok túlélői a negyvenes évekből. Ez egy történelmi tragédia.
– mondta az elnök.
Törökország Szíria új ura
Arra a kérdésre, hogy Törökország stabilizálhatja-e Szíriát, Trump így válaszolt:
Kiváló kapcsolatom van Erdogannal. Sokan nem szeretik ezt hallani, de én kedvelem őt, és ő is engem. Amikor egy amerikai lelkipásztor kiszabadításáról volt szó, megoldottuk. Ez is mutatja, hogy működik a kapcsolat.
Szerinte Törökország lényegében átvette Szíriát, még ha ezt Ankara tagadja is.
Ezt elmondtam Erdogannak is: Gratulálok! Amit 2000 éve senki nem tudott megtenni, nektek sikerült. Lehet, hogy más néven, más formában, de Szíria a ti kezetekben van.
Zárásként hozzátette:
Ha Törökországgal gond van, szerintem én meg tudom oldani. De mindkét félnek ésszerűnek kell lennie.
Borítókép: Donald Trump amerikai elnök és Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök Washingtonban 2025. február 4-én (Fotó: AFP)