Donald Trump elnöksége alatt megvalósult a valódi sajtószabadság Amerikában

Donald Trump elnökségének első hónapjaiban látványosan nyitottabb lett a kommunikáció stílusa a Fehér Házban. Trump az első három kabinetülésén közel száz sajtókérdésre válaszolt, míg Joe Biden négyéves hivatali ideje alatt mindössze ötre, derült ki a The Washington Times friss összeállításából.

2025. 04. 12. 18:53
Donald Trump amerikai elnök és Benjamin Netanjahu miniszterelnök a sajtó kérdéseire válaszolnak Forrás: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Trump már februárban, alig egy hónappal hivatalba lépése után összehívta első kabinetülését, ahol 55 újságírói kérdésre válaszolt. Márciusban újabb 15 kérdést engedélyezett, a csütörtöki harmadik ülésen pedig körülbelül húszat. Ezzel az idei év első negyedévében Donald Trump 90 körüli kérdésszámnál jár, csak ezen a fórumon.

Donald Trump Bidennel ellentétben nem kerüli a sajtó kérdéseit
Bidennel ellentétben Donald Trump nem kerüli a sajtó kérdéseit Fotó:AFP

Donald Trump elődjével ellentétben válaszol a kérdésekre

Ezzel szemben Joe Biden teljes elnöki ciklusa alatt kilenc kabinetülést tartott, és ezek során összesen öt kérdést engedélyezett a sajtónak. A nyilvános szakaszok rendre rövid ideig tartottak. Biden összesen 45 percet beszélt ezek során, átlagosan öt percet ülésenként. Előfordult, hogy három perc alatt zárta le a sajtónak szánt részt, és volt olyan ülés is, ahol a first lady, Jill Biden beszélt helyette hosszabban.

Nem hiszem, hogy volt olyan elnök, aki ilyen típusú találkozón ekkora nyilvánosságot engedett volna

– mondta Trump a csütörtöki kabinetülésen. 

Ezek szent és zárt megbeszélések, de nekünk nincs mit rejtegetnünk. Jót tesz, ha átláthatóak vagyunk.

A kabinetüléseket Trump nemcsak nyilvánosabbá, hanem rendszeresebbé is tette. Minden hónapban tartott ilyen megbeszélést, míg Biden hivatalba lépése után három hónappal, 2021 áprilisában hívta össze először kabinetjét, a második ülésre pedig egészen júliusig kellett várni. A nyitottság azonban nem csak kommunikációs szándék. A mostani ülésen például Trump részletes jelentéseket hallgatott meg a különböző minisztériumok működéséről. 

A munkaügyi tárca vezetője, Lori Chavez-DeRemer szerint például több mint 400 millió dollár értékben történt visszaélés a munkanélküli segélyrendszerben. 28 ezer öt év alatti gyermek és tízezer még meg sem született személy nevére is utaltak ki támogatást.

Hasonló anomáliára derített fényt Elon Musk hivatala, a DOGE is, amikor a társadalombiztosítási hivatal nyilvántartásában több millió olyan embert találtak, akik életkoruknál fogva nem lehettek életben.

Trump a gazdasági témákat sem kerülte meg. Az ülés előestéjén jelentette be, hogy 90 napra felfüggeszti az Egyesült Államok szinte összes kereskedelmi partnerével szembeni viszonos vámintézkedéseit, Kína kivételével. A cél, mint fogalmazott, az, 

hogy mindenki jöhessen és alkut köthessen. Sok országgal dolgozunk, és minden jól fog alakulni.

A Trump-kormány első időszakában tehát nemcsak az látszik, hogy új lendületet próbál vinni a végrehajtó hatalom működésébe, hanem az is, hogy a nyilvánosság előtt zajló kormányzás tudatos része lett az elnöki stratégiának.

Borítókép: Donald Trump amerikai elnök és Benjamin Netanjahu miniszterelnök a sajtó kérdéseire válaszolnak (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.