Donald Trump: Kína és Vietnám át akar verni minket

Donald Trump amerikai elnök élesen bírálta Kína és Vietnám egyre szorosabb kapcsolatát, miután Hszi Csin-ping kínai és To Lam vietnámi kommunista vezetők Hanoiban tárgyaltak. Trump szerint a két ország közösen keresi annak módját, hogyan húzhatnák csőbe az Egyesült Államokat, miközben Washington épp új, kétoldalú kereskedelmi megállapodásokon dolgozik. A Fehér Ház szerint több mint 15 ország tett ajánlatot Donald Trump vámháborúja nyomán, ám Kína továbbra is elutasít minden kompromisszumot, sőt újabb gazdasági nyomásgyakorlásba kezdett.

2025. 04. 16. 8:02
Donald Trump amerikai elnök Forrás: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Donald Trump amerikai elnök ismét markáns hangvételű kijelentést tett a nemzetközi kereskedelem és geopolitikai szövetségek kapcsán. A Breitbart beszámolója szerint Trump a Fehér Házban tartott találkozón, ahol Nayib Bukele salvadori elnököt fogadta, úgy fogalmazott, hogy Kína és Vietnám azon töpreng, hogyan tudnák átverni az Egyesült Államokat. Donald Trump megjegyzése közvetlenül azután hangzott el, hogy Hszi Csin-ping kínai elnök látogatást tett Hanoiban, és ott To Lam vietnámi pártfőtitkárral tárgyalt.

Donald Trump szerint Kína és Vietnám az USA ellen szervezkednek
Donald Trump szerint Kína és Vietnám az USA ellen szervezkednek. Fotó: AFP

Donald Trump számára az amerikai érdekek az elsők

Trump ugyanakkor kijelentette, hogy nem okolja egyik országot sem, amiért saját érdekeiket követik, szerinte ez természetes. Azonban szerinte az amerikai érdekek védelme legalább ilyen természetes, s ebben a kérdésben adminisztrációja határozott fellépést tanúsít. Az elnök április 2-át felszabadítás napjának (Liberation Day) nevezte, amikor kivetette globális vámjait

Több ország is megállapodást akar kötni Trumppal

A New York Post által idézett Karoline Leavitt fehér házi szóvivő megerősítette, hogy Trump kormányzata legalább 15 országtól kapott egyedi kereskedelmi ajánlatokat azóta, hogy bejelentette a vámintézkedések ideiglenes felfüggesztését. Bár egyelőre még nem született végleges megállapodás, Leavitt szerint hamarosan konkrét szerződések születhetnek. 

India, Japán és Vietnám is a potenciális első körös megállapodásra törekvő országok között van, a háttérben pedig olyan kulcsszereplők dolgoznak, mint Scott Bessent pénzügyminiszter, Howard Lutnick kereskedelmi miniszter és Peter Navarro tanácsadó.

Vietnám nem tagadja, hogy keresi a kompromisszumot az Egyesült Államokkal. To Lam főtitkár Trump szerint már jelezte is hajlandóságát a vietnámi vámok nullára csökkentésére, ha létrejön a két ország közötti megállapodás. 

Nagyon produktív telefonbeszélgetésünk volt To Lammal

– írta Trump közösségi oldalán.

Azt mondta, Vietnám kész a tarifák lenullázására, ha sikerül egyezségre jutnunk

– tette hozzá. 

Kína nem hátrál

Ezzel szemben Kína teljesen más stratégiát követ. Ahelyett, hogy kompromisszumokat keresne, a pekingi vezetés még inkább feszíti a húrt. Nemcsak újabb vámokat vetett ki az amerikai termékekre, hanem bejelentette, hogy korlátozni fogja a ritkaföldfémek exportját is, ezzel olyan stratégiai iparágakat vesz célba, mint a zöldenergia, a hadiipar vagy az akkumulátorgyártás. A Breitbart elemzése szerint ezzel Peking célzott nyomást gyakorol az amerikai technológiai és védelmi szektorokra.

Hszi Csin-ping vietnámi látogatása alatt ugyan békülékeny hangot ütött meg a helyi lapokban közölt írásaiban, a protekcionizmus elutasításáról és közös globális kereskedelmi felelősségről beszélt, ám valójában komoly eseménysorozat zajlott le Hanoiban. 

Több mint negyven egyezményt írtak alá, amelyek a közlekedési infrastruktúrától kezdve a katonai együttműködésen át az 5G és mesterséges intelligencia közös fejlesztéséig terjednek.

A két kommunista ország közös nyilatkozata a „jó szomszédság, jó barátság, jó elvtársi kapcsolat” jegyében született, és külön hangsúlyt fektet az Egy övezet, egy út infrastrukturális programra is, amelyet Washington gyakran bírál, mint Kína geopolitikai befolyásszerzési eszközét. Mindeközben az amerikai elnök szerint „a labda Kína térfelén van”. Az Egyesült Államok készen áll egy új megállapodásra, de csak akkor, ha Peking is nyitott az igazságos kereskedelmi feltételekre.

Borítókép: Donald Trump amerikai elnök (Fotó: AFP)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.