Kína és Vietnám megegyezést kötött a vámháború árnyékában

Kína és Vietnám több tucat együttműködési megállapodást írt alá Hanoiban, miközben Hszi Csin-ping kínai elnök hivatalos látogatásra érkezett a délkelet-ázsiai országba. A vizit célja a két kommunista vezetésű ország gazdasági és stratégiai kapcsolatainak erősítése volt, különös tekintettel a Kína ellen hozott amerikai vámintézkedések által okozott zavarok enyhítésére.

2025. 04. 15. 9:45
Hszi Csin-ping kínai elnök és Tran Thanh Man a Vietnámi Nemzetgyűlés elnöke 2025. április 14-én Forrás: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kínai elnök látogatása egy átfogó délkelet-ázsiai körút része, amiről lapunk is beszámolt. Ennek során Hszi Csin-ping Malajziát és Kambodzsát is felkeresi. Hszi legutóbb alig másfél évvel ezelőtt járt Hanoiban, a mostani útját pedig az amerikai vámok miatti növekvő bizonytalanság tette sürgetőbbé. Miközben Kína 145 százalékos amerikai vámmal szembesül, Vietnám 46 százalékos vám elkerüléséről tárgyal az Egyesült Államokkal.

Kína és Vietnám erősítik a kapcsolataikat az amerikai vámok árnyékában
Kína és Vietnám erősítik a kapcsolataikat az amerikai vámok árnyékában. Fotó:  AFP

Kína szerint a vámháborúnak nincsenek nyertesei

Hszi a vietnámi kommunista pártlapban, a Nhandanban megjelent cikkében hangsúlyozta

A két félnek erősítenie kell az együttműködést a termelési és ellátási láncok terén.

Ugyanitt a zöldgazdaság és a mesterséges intelligencia területén is szorosabb kapcsolatokra szólított fel. 

A kereskedelmi és vámháborúknak nincsenek nyertesei

– tette hozzá, kerülve az Egyesült Államok nevesítését. A To Lam Vietnámi pártfőtitkárral folytatott találkozót követően több mint negyven dokumentumot írtak alá, többek közt vasúti összeköttetések fejlesztéséről és az ellátási láncok koordinálásáról. Bár a megállapodások részleteit nem hozták nyilvánosságra, a vietnámi kormány a hétvégén jelezte, hogy új vasútvonalak épülhetnek kínai hitelekből, ezzel erősítve a két ország közötti kereskedelmi kapcsolatokat. A repülés területén is áttörés született. 

Vietnám elismerte a kínai légügyi hatóság engedélyezési rendszerét, amely megnyitja az utat a kínai COMAC repülőgépek előtt.

A VietJet diszkont-légitársaság vasárnap együttműködési megállapodást írt alá a kínai gyártóval, a tervek szerint két COMAC C909 típusú gépet bérelnének kínai személyzettel, belföldi járatokra.

Vietnám egyensúlyozni próbál a nagyhatalmak között

Vietnám ugyanakkor egyensúlyozni próbál a nagyhatalmak között. Az amerikai vámfenyegetések csillapításáért több engedményt is tett Washington irányába. Az ország szigorította a kínai import áruk ellenőrzését, hogy elkerülje az eredetmegjelölési visszaéléseket, valamint dömpingellenes vámokat vetett ki több kínai acéltermékre, és megszüntette az alacsony értékű csomagokra vonatkozó adómentességet is.

Hszi Csin-ping útjának következő állomása április 15-én Malajzia, majd Kambodzsa lesz. Mindkét ország az új amerikai vámintézkedések célkeresztjében van, és jelenleg tárgyalásokat folytatnak a washingtoni kormánnyal vámkedvezmények eléréséről.

Borítókép: Hszi Csin-ping kínai elnök és Tran Thanh Man, a Vietnámi Nemzetgyűlés elnöke 2025. április 14-én (Fotó: AFP)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.