Ez már a második gyermekhalál Texasban az idei kanyarójárványban. Februárban egy másik gyermek halt meg ugyanebben a régióban, amely az első halálos kanyaróeset volt az Egyesült Államokban az elmúlt tíz évben – írja a Tagesschau.

Az Egyesült Államok új egészségügyi minisztere, Robert F. Kennedy Jr., aki korábban ismerten oltásszkeptikus volt, most személyesen utazott a járvány által sújtott térségbe. Kennedy találkozott a két, hat- és nyolcévesen elhunyt gyermek családjával, és a látogatás után nyilvánosan is kijelentette: az oltás a legfontosabb eszköz a kanyaró megfékezésében.
Kennedy az elmúlt években többször is kétségbe vonta az MMR (kanyaró, mumpsz, rózsahimlő) elleni vakcina, valamint a Covid-oltások hatékonyságát és biztonságát. Emiatt korábban jelentős kritika érte a Trump elnök általi kinevezését is.
Rekordszámú fertőzések – Texas a gócpont
A legfrissebb adatok szerint az Egyesült Államokban eddig 642 kanyarós esetet regisztráltak 22 szövetségi államban, ezek közül 499-et Texasban. A texasi egészségügyi hatóságok szerint az esetek többsége gyermekeket érint. A szomszédos Új-Mexikó államban is jelentettek egy halálesetet, bár annak pontos okát még vizsgálják.

Egészségügyi vezetők: az oltás életeket ment
Az MMR-vakcina már több mint 60 éve használatban van, és két adag beadása után 97 százalékos védelmet biztosít a kanyaró ellen. Bill Cassidy republikánus szenátor – aki orvosi végzettséggel is rendelkezik – hangsúlyozta:
Mindenkit be kell oltani. A közegészségügyi hatóságoknak ezt világosan és egyértelműen kell kommunikálniuk, mielőtt újabb gyermek hal meg.
Miért különösen veszélyes a kanyaró?
A kanyaró a világ egyik legfertőzőbb betegsége, amely cseppfertőzéssel – beszéd, köhögés, tüsszentés útján – terjed. A fertőzés kezdetben influenzaszerű tünetekkel – láz, kötőhártya-gyulladás, orrfolyás, köhögés, fejfájás – és jellegzetes kékes-fehér foltokkal a száj nyálkahártyáján jelentkezik. Pár nap múlva megjelenik a barnás-rózsaszínes bőrkiütés is, amely az egész testre kiterjedhet.
Súlyos esetben a kanyaró tüdőgyulladást vagy agyvelőgyulladást is okozhat, amelyek halálos kimenetelűek lehetnek – különösen gyermekeknél és oltatlan személyeknél.