Kína luxuscikkekkel vág vissza a vámokra + videó

A TikTokot és az X közösségi platformot ellepték azok a videók, amelyekben kínai beszállítók luxuscikkeket kínálnak döbbenetesen alacsony áron, gyakran közvetlenül az amerikai fogyasztóknak. A trend hátterében a Kína és az Egyesült Államok között zajló, egyre éleződő kereskedelmi háború áll, amelyben Peking a vámintézkedésekre a közvetlen értékesítési modellek fellendítésével válaszol.

2025. 04. 18. 10:43
Birkin táskák Forrás: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az egyik videóban egy kínai gyártó megdöbbentő állítást tett. Egy eredetileg 34 ezer dollárba kerülő Birkin táska gyártási költsége mindössze 1400 dollár. Az Egyesült Államok és Kína közötti vámháború következtében a két ország közötti kereskedelem volumene nagyot eshet.

A vámháború miatt nagyot eshet a Kína és USA közti kereskedelem volumene
A vámháború miatt nagyot eshet a Kína és USA közti kereskedelem volumene
(Fotó: AFP)

Kína eddig hihetetlenül olcsón gyártott

A beszállító szerint a luxusmárkák profitjának túlnyomó része a márkanévhez és a logóhoz köthető, nem pedig az anyaghoz vagy a gyártási minőséghez.

Több mint kilencven százalék az árban csak a logó miatt van. Ha ez nem érdekel, és ugyanazt a minőséget akarod, vedd meg tőlünk

– fogalmaztak a videóban.

A közösségi médiát elárasztó felvételeken számos luxusmárka, például Louis Vuitton, Birkin, Lululemon vagy Birkenstock, minőségében megegyező, ám márkajelzés nélküli másolatai tűnnek fel, akár tizedáron. Egy másik gyártó például 100 dollár helyett 5–6 dollárért kínálja a Lululemon sportruházat darabjait, míg egyes videókban a Fila és az Under Armour ruhái is felbukkannak.

A kínai gyártók nemcsak az alacsony árakat hangsúlyozzák, hanem azt is igyekeznek megmutatni, hogy a „Made in China” ma már nem egyenlő a gyenge minőséggel. Egyre több gyártó készít részletes videókat arról, hogyan készülnek termékeik, sőt, sokan vállalják az ingyenes nemzetközi szállítást, vagy akár az importvámok fedezését is.

A háttérben a két ország közötti vámháború áll. 

A közelmúltban az amerikai kormány ugyan kivett néhány elektronikai terméket, például az okostelefonokat, a vámköteles körből, de a feszültség nem csillapodott. Kína kereskedelmi minisztériuma felszólította Washingtont a megtorló intézkedések visszavonására. 

Borítókép: Birkin táskák (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.