Kína döntése, amellyel 34 százalékról 84 százalékra emelte az amerikai importtermékekre kivetett vámokat, heves reakciókat váltott ki Washingtonban. Scott Bessent pénzügyminiszter szerint Peking lépése „vesztes húzás”, amely inkább gyengeséget, semmint erőt tükröz. Az amerikai kormány szerint a vámháborúban sokkal sebezhetőbb a kínai gazdaság, mint az amerikai, ezért Washington nem kíván engedni a nyomásgyakorlásnak.

Fotó: AFP
Kína exportfölénye miatt sérülékenyebb
Megemelhetik a vámokat, de akkor mi van?
– mondta Scott Bessent a FOX Business „Mornings with Maria” című műsorában. A pénzügyminiszter szerint Kína helyzete sokkal kiszolgáltatottabb, mivel jelentősen többet exportál az Egyesült Államoknál.
Ők a többlettel rendelkező ország. Az ő exportjuk az Egyesült Államokba ötszöröse annak, amit mi exportálunk Kínába
– mutatott rá. Véleménye szerint az ilyen egyoldalú gazdasági függés azt jelenti, hogy a vámháború valódi vesztese hosszú távon Peking lehet. Bessent arra is figyelmeztetett, hogy a kínai gazdasági modell az egyik legkiegyensúlyozatlanabb a modern világ történetében, és hogy Peking nem hajlandó valódi tárgyalásokra:
Sajnálatos, hogy a kínaiak nem akarnak leülni és tárgyalni…
Kína lépése nem csökkenti a feszültséget
A kínai vezetés e heti bejelentése szerint a vámemelés április 10-én lép életbe, és minden amerikai eredetű importtermékre kiterjed. A válaszlépést Donald Trump elnök korábbi döntése váltotta ki, amely szerint az Egyesült Államok 104 százalékra emelte a kínai termékekre kivetett vámokat.
Peking azóta jelezte, hogy „a végsőkig harcolni fog” gazdasági érdekeiért, és panaszt tett a Kereskedelmi Világszervezetnél is.
Washington azonban nemcsak gazdasági, hanem biztonsági kérdéseket is felvetett. A pénzügyminiszter felszólította Kínát, hogy tegyen érdemi lépéseket a fentanilkereskedelem visszaszorítására.
Kínában a drogterjesztés halállal büntetendő. Miért nem alkalmazzák ugyanazokat a szabályokat azokra, akik ezeket a vegyi anyagokat exportálják az Egyesült Államokba?
– tette fel a kérdést Bessent, utalva az amerikai közvéleményt és a Trump-kormányzatot is érzékenyen érintő problémára.
Borítókép: Scott Bessent amerikai pénzügyminiszter (Fotó: AFP)