Elfogadta London a British Steel kormányzati ellenőrzését lehetővé tévő jogszabályt

Elfogadta szombati rendkívüli ülésén a londoni parlament két kamarája a csőd fenyegette British Steel acélipari konglomerátum kormányzati ellenőrzés alá vételét lehetővé tévő jogszabályt.

2025. 04. 12. 22:15
Keir Starmer brit miniszterelnök a British Steel dolgozóival beszélget az észak-angliai Scunthorpe közelében lévő Appleby Village Hallban 2025. április 12-én Fotó: AFP Fotó: PETER BYRNE
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A brit kormány előző este jelentette be, hogy rendkívüli ülésre hívta össze szombatra a tavaszi szünetét töltő parlament alsóházát és a felső kamara szerepét betöltő Lordok Házát a legnagyobb brit acélipari konglomerátum megmentése érdekében. 

A törvényhozás elé terjesztett, hat és fél órás vita után ellenszavazat és módosítás nélkül jóváhagyott javaslat alapján a kelet-angliai Scunthorpe városában működő, közvetlenül 2700 - a beszállító vállalatokkal együtt 3500 - alkalmazottat foglalkoztató acélüzem a munkáspárti kormány ellenőrzése alá kerülhet. 

A jogszabály a cég teljes államosítását nem mondja ki, de a szombati alsóházi vitában Jonathan Reynolds üzleti és kereskedelmi miniszter, a tervezet előterjesztője úgy fogalmazott, hogy a lehetőségek között van a tulajdonjog átruházása az államra, és a tulajdonos vállalat magatartását tekintve jelenleg ez tűnik a valószínű megoldásnak. 

A cég irányítására kijelölt kormányzati tisztviselők már szombaton megjelentek a vállalat központjánál, annak érdekében, hogy amint III. Károly király formálisan kihirdeti az új törvényt, átvegyék az acélmű vezetését. 

Az uralkodó szombat este, nem sokkal a parlamenti jóváhagyás után aláírta a jogszabályt, amely így érvénybe lépett. A British Steel az elmúlt években végbement többszöri tulajdonosváltás után jelenleg a kínai Jingye ipari csoporté, amely azonban jelezte, hogy a cég kohóüzemének további működtetése pénzügyileg fenntarthatatlanná vált.

 A kínai vállalat 2020-ban vásárolta meg a British Steelt, amelyben 1,2 milliárd font (565 milliárd forint) értékű fejlesztési beruházást hajtott végre, a minap azonban bejelentette, hogy az angliai acélmű naponta hozzávetőleg 700 ezer font (330 millió forint) veszteséggel üzemel. A brit üzleti és kereskedelmi minisztérium az elmúlt hetekben több javaslatot is tett a kínai tulajdonosnak arra, hogy a kormány segítséget nyújt a British Steel üzemének működtetéséhez – a tárca felajánlotta például, hogy költségvetési forrásból megvásárolja a kohók üzemeltetéséhez szükséges alapanyagokat, illetve 500 millió font támogatást nyújt a vállalatnak –, a kínai anyacéggel azonban nem sikerült megállapodásra jutni egyik javaslatról sem. 

A brit kormány ezután döntött úgy, hogy szombaton rendkívüli parlamenti ülést tart a British Steel feletti kormányzati ellenőrzést célzó jogszabálytervezetről. 

A londoni törvényhozás csak egészen kivételes ügyekben ülésezik szombati napokon, és még ritkább az, hogy parlamenti szünetekről hívják vissza a képviselőket. Ilyesmire a második világháború befejezése óta eltelt nyolc évtizedben mindössze ötször volt példa, legutóbb 1982-ben, amikor Argentína megszállta a brit fennhatóság alatt lévő dél-atlanti Falkland-szigeteket.

Borítókép: Keir Starmer brit miniszterelnök a British Steel dolgozóival beszélget az észak-angliai Scunthorpe közelében lévő Appleby Village Hallban 2025. április 12-én (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.