A földrengés romba döntött épületeket, pagodákat, és emberek ezreinek életét követelte. A hivatalos adatok szerint már több mint kétezer halálos áldozatról tudnak, de a valós szám ennek a többszöröse is lehet. Az Egyesült Államok Geológiai Szolgálata szerint a halálos áldozatok száma akár a tízezret is meghaladhatja – írta a The Guardian.

A holttestek napok óta átható bűzt árasztanak. Ma már leírhatatlan a helyzet. A testeket még nem tudják elszállítani a városból, a mentőcsapatok pedig nem érkeztek meg
– mondja egy fiatal sagaingi lakos.
A túlterhelt temetők miatt tízesével temetik el az áldozatokat egy-egy tömegsírba. Ha nincs elegendő hely, a holttesteket Mandalaybe kell szállítani hamvasztásra, de ott sincs elegendő krematóriumi kapacitás.
Információhiány és káosz
Az országot sújtó polgárháború miatt az információáramlás nehézkes.
Mindenki önerőből próbálja kezelni a helyzetet. Még mindig nem tudjuk a pontos áldozatszámot
– mondják helyiek.
A kórházakban betegek és holttestek egyaránt fekszenek, és a helyzet egyre kezelhetetlenebb. Nincs elegendő ember, és szinte alig maradt fiatal a városban – sokan az erdőbe menekültek, mások elhagyták az országot.
Sagaingba hétfőig nem érkeztek meg a mentőcsapatok.
Sok az eltűnt a romok alatt
A földrengés sújtotta területekent „mindenki nehézségekkel küzd.” A várost romba döntötte a rengés, az emberek pedig alapvető ellátmányra – élelmiszerre, vízre és szúnyogirtó szerekre – szorulnak.
A fő probléma, hogy két- és háromszintes épületek dőltek össze, és a romok alatt rekedt embereket nem tudják kiszabadítani
– mondják a lakosok. Az egyik legfontosabb híd is megrongálódott, így a mentéshez szükséges nehézgépek sem tudnak átkelni rajta.
Bizonytalan a helyzet a hegyvidéki területeken is, ahol a kolostorokban és apácazárdákban is nagyon sok ember rekedhetett bent.
Késik a segítség
Bár több ország – köztük Kína, Oroszország, India, az Egyesült Államok és a délkelet-ázsiai államok – azonnal elkezdték a segélyszállítmányok küldését Naypyitaw fővárosán keresztül, az ellátmányok gyors célba juttatását nemcsak a földrengés okozta pusztítás, hanem a polgárháborús helyzet is nehezíti.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint az ország egészségügyi rendszere összeomlott. A mentőakciókat „jelentős akadályok nehezítik, beleértve a sérült utakat, összeomlott hidakat, az instabil kommunikációt és a polgárháborús konfliktusokból adódó komplexitásokat.”
Mandalayban, az ország második legnagyobb városában a földrengés egész városrészeket rombolt le. Az emberek a szabad ég alatt alszanak, tartva az utórengésektől.

Az emberek próbálnak segíteni egymásnak, de a rendszer nincs felkészülve a katasztrófák kezelésére, nincs vészhelyzeti terv.
– mondja elkeseredetten egy segíteni érkezett, Ausztráliában élő burmai orvos. A késlekedő segítség és a mentőcsapatok lassú mozgása miatt sok életet nem sikerült megmenteni.
1 700 halálos áldozatról beszélnek, de ez nem a valós szám. Csak Mandalay egyik városrészében többen haltak meg ennél.
– mondja az orvos.