Összeomlás szélén a migránsközpont: erőszakhullám fenyeget

A migránsgyerekek házi készítésű fegyverekkel fenyegetik a dolgozókat, és hamarosan még több problémás fiatalt osztanak szét az országban.

2025. 04. 15. 8:09
Az Észak-Afrikában található Fnideq (Marokkó) – Ceuta (Spanyolország) kerítés az egyik legfontosabb határ, amelyet a kontinens lakói használnak, ha az Európai Unióba akarnak bevándorolni (Fotó: AFP)
Az Észak-Afrikában található Fnideq (Marokkó) – Ceuta (Spanyolország) kerítés az egyik legfontosabb határ, amelyet a kontinens lakói használnak, ha az Európai Unióba akarnak bevándorolni (Fotó: AFP)
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az összeomlás szélére került a madridi Hortalezában működő migránsgyerekeket befogadó központ, miután az elmúlt hetekben drasztikusan megnövekedett az erőszakos incidensek száma. A dolgozók biztonsága már napi szinten kerül veszélybe, miközben a központ vezetősége nem tesz érdemi lépéseket a válság megfékezésére.

Rendőrségi források szerint a központban tapasztalt agresszivitás az utóbbi hónapban robbanásszerűen megugrott. Az ott élő kiskorúak – főként marokkói és algériai származásúak – között rendszeressé váltak az összecsapások, és egyre gyakoribb, hogy a személyzet tagjait is támadások érik. Különösen aggasztó, hogy a fiatalok házilag készítenek fegyvereket, például élesre tört kövekből szúró- és vágóeszközöket, amiket aztán egymás ellen, illetve a nevelőik és biztonsági őreik megfélemlítésére használnak.

Jelenleg mintegy ötven kiskorú tartózkodik a központban, és bár a konfliktusos magatartás szinte mindegyiküknél jelen van, a legsúlyosabb incidenseket körülbelül tíz különösen agresszív és visszaeső fiatal okozza.

Az egyik legsúlyosabb eset a közelmúltban történt, amikor egy tinit egy vágóeszközzel való fenyegetés miatt kellett őrizetbe venni. A rendőrség nyolc tagja avatkozott be, miután a fiú egy dolgozóra akart támadni egy sniccerrel.

Egy nappal később két másik, észak-afrikai származású kiskorút tartóztattak le rövid időn belül, miután egyikük erőszakos módon ellopott egy aranyláncot egy idős férfitól. Az elkövetőket azonban másnap már szabadon engedték, ami tovább súlyosbította a dolgozók tehetetlenségérzését.

Egy másik eset során egy fiatal a földre akarta lökni az egyik nevelőt, majd egy faággal támadt az intézmény dolgozóira, miközben különböző fenyegetéseket kiabált. A nevelőt orvos látta el, majd hivatalos panaszt tett, de a fiú rövid időn belül visszatérhetett a központba.

A dolgozók szerint a helyzet hátterében számos rendszerszintű probléma húzódik meg, köztük a túlzsúfoltság, a pszichológiai támogatás teljes hiánya és a spanyol migrációs rendszer általános túlterheltsége. A befogadóállomás nem először kerül hasonló válsághelyzetbe, azonban a mostani különösen súlyos, és az ott dolgozók szerint már nem fenntartható. A vezetőség tétlensége és a hatóságok közömbössége csak tovább súlyosbítja az állapotokat. Belső források szerint azonnali és határozott beavatkozásra lenne szükség a helyzet megoldásához. Úgy gondolják, hogy egy komplex válságkezelési terv kidolgozása és az erőszakos fiatalkorúak szigorúbb felügyelete lehet az egyetlen mód arra, hogy megakadályozzák a további konfliktusokat. A dolgozók egyre inkább úgy érzik, magukra maradtak, és egy lappangó katasztrófa küszöbén állnak.

Mindezek fényében különösen aggasztó, hogy a már meglévő problémák mellé hamarosan újabb kihívások érkezhetnek a spanyol befogadóközpontokba. 

A Pedro Sánchez vezette baloldali kormánykoalíció ugyanis nemrég módosította a bevándorlási törvényt annak érdekében, hogy mintegy négyezer kísérő nélküli migráns kiskorút szállíthassanak át a túlterhelt Kanári-szigetekről és Ceutából Spanyolország többi régiójába.

A cél a szigeteken működő befogadórendszer tehermentesítése, de ezzel a lépéssel a félsziget autonóm közösségeinek intézményeibe még nagyobb számban kerülnek majd olyan fiatalok, akik közül sokan komoly magatartási problémákat mutatnak. Több tartomány már korábban jelezte, hogy nem kíván önként részt venni az átvételben, de a törvénymódosítás révén a kormány ezt most jogi úton kényszeríti ki.

Borítókép: Az Észak-Afrikában található Fnideq (Marokkó) – Ceuta (Spanyolország) kerítés az egyik legfontosabb határ, amelyet a kontinens lakói használnak, ha az Európai Unióba akarnak bevándorolni (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.